Hlavní navigace

Něco pro fotografy: Adobe Photoshop Lightroom 2

29. 7. 2008

Sdílet

Společnost Adobe Systems Incorporated dnes oznámila okamžitou dostupnost softwaru Adobe Photoshop Lightroom 2, který obsahuje základní sadu nástrojů pro fotografy

skoleni

Nová vylepšení, jako je podpora dvou monitorů, zlepšení nedestruktivních lokalizovaných korekcí obrazů a efektivnější možnosti vyhledávání, zjednoduší fotografování od pořízení snímku až do konečného výsledku. Program Lightroom 2, jako první aplikace od Adobe podporuje 64 bitů na počítačích Macintosh s Mac OS X 10.5 a procesory Intel a v 64bitovém operačním systému Microsoft Windows Vista a poskytuje lepší podporu paměti pro zpracování velkých obrazů.


Photoshop Lightroom 2: chytřejší, rychlejší a přesnější
Vylepšený modul Library (Knihovna) v programu Lightroom 2 pomůže fotografům zjednodušit a zrychlit jejich pracovní postupy. Schopnost vizuálně uspořádat obrazy na více pevných discích a výkonný panel filtrování knihovny v programu Lightroom 2 umožní uživatelům snadno a rychle najít obrazy, které potřebují. Funkce Suggested Keywords (Navrhovaná klíčová slova) pomůže fotografům označit jejich obrazy klíčovými slovy pomocí inteligentních návrhů založených na jejich předcházející činnosti. Nová podpora pro dva monitory dovolí uživatelům rozšířit jejich pracovní plochu a poskytne jim flexibilní možnost upravovat a organizovat obrazy způsobem, který maximalizuje přidané zobrazení.Nový nástroj štětec lokálních úprav v modulu Develop (Vylepšení) umožní fotografům doladit specifické oblasti obrazu pomocí přesného nastavení barev, expozice nebo tonálního rozsahu bez ovlivnění ostatních oblastí. Nový filtr Graduated Filter (Stupňovaný filtr) rozšiřuje paletu nástrojů programu Lightroom. Umožňuje úpravy větších oblastí aplikováním postupně se zmenšujících nebo zvyšujících efektů úprav, jako je nastavení expozice, ostrosti nebo sytosti, a to samostatně nebo v libovolné kombinaci. Lightroom 2 také pomůže fotografům efektivněji tisknout pomocí rychlého uspořádání fotografií různých velikostí na jednu nebo více stránek s pružnými a nastavitelnými šablonami, které maximalizují využití papíru a tiskových barev. Inteligentní algoritmy automaticky určí optimální zostření pro obrazovku nebo pro tisk a rychle vytvoří ostřejší obrazy.

Převratné inovace v technologii Raw
Nová technologie Raw poskytuje fotografům přístup k pružným profilům fotoaparátů. Profily fotoaparátů jsou vizuálním výchozím bodem pro pracovní postup zpracování obrazů ve formátu Raw, ale každý fotograf má své vlastní požadavky na obrazy. Aby se minimalizovala překvapení, Adobe dodává výchozí profily fotoaparátů, které věrně napodobují vizuální vzhled, na který jsou fotografové zvyklí ze svých oblíbených fotoaparátů, ale také umožňuje vytváření vysoce přizpůsobených profilů, které vyhoví různému vkusu. Profily fotoaparátů jsou k dispozici pro okamžité stažení na stránkách Adobe Labs (http://labs.adobe.com) pro použití se softwarem Lightroom 2 a Camera Raw 4.5, spolu s editorem profilů DNG Profile Editor, který umožní komunitě uživatelů testovat a vytvářet jejich vlastní profily.

Zásuvný modul Adobe Camera Raw 4.5 a převodník DNG Converter 4.5 jsou nyní také dostupné na stránkách Adobe.com a podporují více než 190 modelů fotoaparátů, včetně modelů Olympus E 420 a E 520.

Ceny a dostupnost
Adobe Photoshop Lightroom 2 je nyní k dispozici u obchodních partnerů společnosti Adobe Systems. Odhadovaná koncová cena pro nové uživatele je 6 310 Kč a cena upgradu pro registrované uživatele dřívějších verzí programu Lightroom je 2 600 Kč. Ceny jsou bez DPH. Doporučené systémové požadavky jsou Macintosh OSX 10.4, 10.5, procesor PowerPC G4 nebo G5 1 GHz nebo procesor Intel; nebo Microsoft Windows XP SP2 nebo Windows Vista Home Premium, Business, Ultimate nebo Enterprise, procesor Intel Pentium 4, 1 GB paměti RAM a rozlišení obrazovky 1024x768. Další informace o vlastnostech produktu, zásadách upgradování, cenách a jazykových verzích jsou k dispozici na adrese www.adobe.com/products/photoshoplightroom/.

- - Adam Šoltys

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).