Hlavní navigace

Komentář: Nechte nás volit přes internet

31. 5. 2010

Sdílet

Výsledky víkendových voleb přinášejí výjimečnou příležitost pro revoluci v celém způsobu voleb.

Revoluce, zemětřesení nebo čas na změnu jsou nejčastěji používaná slova v souvislosti s výsledkem víkendových voleb. Společně se zemětřesením v naší politice ale zároveň přichází výjimečná šance na změnu systému celých voleb. Sobotní vítězové totiž mluví především o novém přístupu, nových lidech, takže proč by k tomu nemohli přidat i nový způsob voleb?

skoleni

Volby prostřednictvím internetu v tuzemsku bohužel nejsou zrovna žhavým tématem, přestože většina české populace je „www gramotná“. Problémem je, že volby na webu nejsou běžné ani v západních zemích, odkud máme tendenci většinu trendů přebírat. Viz například předvolební kampaň. Jedna země ale již s internetovými volbami úspěch slavila – Estonsko. Možné to tedy určitě je.

Mnoho lidí bude proti takovému návrhu protestovat, jelikož svět internetu je přeci strašně nebezpečný. Řeknu vám tajemství – není! Pokud víte, jak se bránit a kam nechodit, představují tyto virtuální vody poměrně bezpečné prostředí. A předpokládám, že případný státní systém umožňující volby na internetu by byl jistě dobře ochráněn proti napadení a manipulaci voleb. Když je možné  na webu vyzvednout soudní obsílku nebo zadat miliardovou státní zakázku ( státní systém pro tento účel se momentálně vyvíjí), nechat si zde občana „zavolit“ snad nebude takový problém.

Volby přes internet ale umožní jedině změna volebního zákona, na kterou bude ale potřeba ústavní většiny, v Poslanecké sněmovně tedy 120 hlasů. Zkusme si tedy zhodnotit, kdo by takovou novelu mohl odsouhlasit. Věci veřejné se opírají o internetovou podporu svých „véčkařů“, o jejich podpoře volebního hlasování na webu tedy nemůže být pochyb. Potom tady máme pana knížete, jehož strana bez diskuze nejlépe zvládla předvolební kampaň na internetu a vysloužila si tak nejvíce hlasů u mladých voličů, jejichž život se odehrává z velké části ve virtuálním prostoru. ODS, třetí do webové party, je často označována jako konzervativní strana našeho politického spektra. Zároveň je ale největším zastáncem elektronizace veřejné správy. Proč by tedy měla blokovat elektronizaci voleb?

To máme VV, TOP09 a ODS, 118 hlasů. K ústavní většině chybí ještě dva. Jelikož u komunistů by to s www hlasováním asi neklaplo, je třeba se obrátit na vítěze letošních voleb. Když jsem po rezignaci Jiřího Paroubka sledoval rozhovor s panem Sobotkou, zmiňoval se o tom, že příště musí jeho strana více oslovit mladé lidi. Pokud by přitom ČSSD podpořila volby přes internet, zmíněná věková skupina se na ně určitě nebude zlobit. Snad si to aspoň dva oranžoví poslanci uvědomí.

Internetové volby nejen že zapojí více do rozhodování o české politice mladou generaci, ale také výrazně zvýší volební účast. Prosím tedy naši politickou reprezentaci, aby se nad tím zamyslela, až zase k senátním a komunálním volbám přijde čtvrtina oprávněných voličů.