Hlavní navigace

Nechte data cestovat

1. 7. 2006

Sdílet

Test dvou rámečků pro pevné disky Serial ATA Během několika posledních měsíců jsme svědky pro nás velmi př...


Test dvou rámečků pro pevné disky Serial ATA


Během několika posledních měsíců jsme svědky pro nás velmi příjemného trendu snižování ceny pevných disků a zvyšování jejich kapacity. Jistě nejsme sami, kdo má ve svém domácím počítači více než jeden pevný disk. Při výskytu dvou a více pevných disků začíná být v počítačové skříni těsno, nehledě na fakt, že pokud máte na disku pouze data, která potřebujete řekněme jednou za týden, je neustálý provoz takového disku vlastně zbytečný. S velmi originálním, avšak jednoduchým řešením přišla společnost RAIDSONIC. Využívá totiž vlastnosti datového rozhraní Serial ATA možnosti zapojit a odpojit pevný disk i při zapnutém počítači. V současné době jsou u nás k dostání dvě verze takových zařízení, pojďme si tedy o nich říci něco bližšího.
První model s označením IB-168SK-B je velmi jednoduché zařízení, podobné šuplíkovému řešení, které se umístí do počítačové skříně do otvoru pro 5,25" mechaniku a uchytí čtveřicí šroubků. Na rozdíl od předchozích variant ale není potřeba umístit pevný disk do šuplíku, protože připojení disku se provede pouhým zasunutím a zajištěním západky rámečku. Uvnitř boxu jsou totiž drážky, po nichž je samotný disk veden až na konec, kde jej čekají standardní konektory Serial ATA zařízení. Jedná se o napájecí konektor SATA a datový konektor s podporou specifikace Serial ATA 1,5 Gb/s a Serial ATA 3 Gb/s. Výrobce uvádí, že je použit konektor NSS (None Scratch SATA), zabraňující špatnému zasunutí zejména napájecího konektoru, zkratování a následnému "odpálení" pevného disku. Vyzkoušeli jsme jak disky první generace s rozhraním Serial ATA, tak i disky nové generace Serial ATA 3Gb/s. U všech se podařilo disk připojit i odpojit bez problémů, operační systém MS Windows XP Professional automaticky pevný disk detekoval a po několika sekundách byl připraven jej používat. Rámeček nabízí i možnost uzamčení jako ochranu před náhodným vyjmutím disku, také zajišťuje jednoduchou ochranu před zcizením pevného disku. Výhoda tohoto řešení spočívá v absolutní volnosti použití pevných disků se SATA rozhraním bez nutnosti při zapojení, výměně či odpojení disků vypínat počítač. Pro dlouhodobější práci bychom doporučovali ověřit dostatečné chlazení počítačové skříně, aby se použitý disk nepřehříval.
Druhé zařízení s názvem IB-169SKB je založeno na stejném principu jako předchozí model, navíc je ale celý box uzavřen a v jeho zadní části je umístěn malý ventilátor, sloužící k odvádění produkovaného tepla pryč od pevného disku. Uchycení a připojení pevného disku je naprosto stejné jako u předchozího rámečku slouží k němu konektor s přednastavenými drážkami, díky kterým by nemělo dojít k zkratu. Výrobce udává možnost až 10 000 výměn pevných disků.
Celkově se jedná o velmi zajímavá zařízení, zvláště pak to první se mnoha členům naší redakce líbilo pro svou jednoduchost a efektivitu. Od nákupu druhého by nás odradil zřejmě použitý ventilátor, který je sice tichý, ovšem po delší době používání se to může změnit.

IB-168SK-B

jednoduché a funkční řešení
nemá
Cena vč. DPH: 898 Kč
K testu zapůjčila firma: Bostar, www.bostar.cz
IB-169SK-B
jednoduché a funkční řešení
ventilátor (+ chlazení, hlučnost)
Cena vč. DPH: 993 Kč
K testu zapůjčila firma: Bostar, www.bostar.cz

Autor článku