Hlavní navigace

NEC představilo nejvýkonnější počítač

31. 10. 2007

Sdílet

Japonský NEC dnes představil svůj nový superpočítač, který se má stát nejvýkonnějším na světě. Superpočítač SX-9 je nástupcem modelu SX-8 a přímo konkuruje společnostem IBM a Cray.

UI21

Superpočítač s označením NEC SX-9 má nahradit již vysloužilé modely SX-8 a podle NEC má nový počítač potenciál porazit své konkurenty v podobě strojů od IBM nebo Cray. Jaký je výkon tohoto počítače? Podle NEC je teoretický výkon 839 TFLOPS (Floating Operetaions per second). Pro porovnání grafický čip nVidia GeForce 8800Ultra má necelý 1 TFLOPS a nový SX-9 má být 13x rychlejší než SX-8.


K čemu je takový obrovský výkon dobrý? Podle NEC je počítač určen hlavně pro náročné vědecké aplikace a simulace. Běžně se takovéto stroje používají například pro běh programů simulujících chování zemské atmosféry nebo při výzkumu nanotechnologií.

NEC chce naživo svůj nový stroj představit v průběhu výstavy iExpo 2007 v Nevadě, která proběhne za 3 týdny. Jistě vás zajímá, kolik takový počítač stojí. Takovéto stroje však nejsou na prodej, u NEC si jej můžete pronajmou za měsíční poplatek 26000 USD. Za své peníze však mimo jiné dostanete k dispozici technickou podporu 24 hodin 7 dní v týdnu.

NEC již takto pronajalo více než 1000 strojů řady SX a podle předpokladů si stroje SX-9 pronajme v následujících letech okolo 700 společností.

- - Tomáš Šulc