Hlavní navigace

Návod na upgrade notebooku, snadno a rychle - 1.díl

1. 4. 2010

Sdílet

Pokud se roky psí násobí sedmi, měly by se roky elektronických zařízení násobit alespoň dvaceti. Notebooky stárnou rychle, ale nezoufejte. Podívejte se, jak oživit svůj stroj výměnou harddisku, paměti RAM, nebo Wi-Fi adaptéru.

Návod: Upgrade notebooku, snadno a rychle - 1.díl

 

skoleni

Výměna harddisku

V dnešní době je cena harddisků natolik nízká, že většina uživatelů neváhá rozšířit úložný prostor svého notebooku. Ovšem když už se do výměny harddisku pustíte, proč rovnou nezkusit výkonnější variantu ve formě SSD disku?

SSD disky jsou sice podstatně dražší, nicméně ve všech ostatních ohledech hravě předčí své konkurenty s rotujícími plotnami. Vyznačují se nižší hmotností, spotřebují méně energie, díky absenci jakékoliv pohyblivé součásti jsou méně náchylné k mechanickému poškození a také jsou prakticky bezhlučné, neboť mají nižší nároky na chlazení.

SSDJak jsou na tom SSD disky s výkonem? V našem testu jsme prověřili SSD disk Samsung s 256 GB, který při čtení dosahoval rychlosti až 175 MB/s a při zápisu až 160 MB/s. Hodnota RA (Random Access = náhodný přístup - čas potřebný pro vyhledání náhodně zvoleného souboru) se vlezla pod 0.1ms. Jen pro srovnání, rychlý 2,5" notebookový harddisk od Toshiby například čte a zapisuje rychlostmi 58 MB/s a 56 MB/s, přičemž RA se pohybuje okolo 15ms.

Ať už se tedy rozhodnete pro koupi nového harddisku s větší kapacitou, nebo rovnou SSD disku, samotná výměna není nic složitého. Ovšem než se chopíte šroubováku, budete muset provést několik nezbytných softwarových procedur, abyste se vyhnuli pozdějším problémům.

Nejprve byste se měli rozhodnout, zda zvolit cestu klonování veškerého obsahu z vašeho stávajícího disku na disk nový, nebo rovnou přeinstalovat celý operační systém a všechny programy. První možnost je sice rychlejší, nicméně operační systém čerstvě nainstalovaný na nové paměťové jednotce se bude pravděpodobně chovat rychleji a spolehlivěji.

Pusťte se do klonování:

Na výběr máte hned několik programů, jež se postarají o kompletní zkopírování vašeho harddisku. Patří mezi ně například Acronis True Image HD, Paragon Drive Backup, nebo Norton Ghost. Samozřejmě můžete dát šanci také freewarovým zástupcům, jako je Clonezilla. Pro uživatele Apple OS X doporučujeme SuperDuper, nebo CarbonCopyCloner.

Postupujte podle instrukcí vámi zvoleného softwaru a kopii proveďte buďto přímo na nový SSD disk připojený přes USB, či FireWire rámeček, nebo na jiný externí USB harddisk, z něhož budete moci uložená data později obnovit.

Nebo začněte od píky:

CDK instalaci operačního systému je samozřejmě potřeba originální instalační CD. Ne všichni prodejci PC vám však k sestavě poskytnou rovněž bootovací instalační CD s daným operačním systémem. Pokud jste jej nedostali, můžete se ještě pokusit vyhledat na skrytém oddílu harddisku zálohovací verzi umožňující obnovit systém do továrního nastavení. Nicméně zmíněný oddíl disku může být napaden malwarem, stejně tak jako může dojít k mechanickému poškození harddisku. Navíc výrobci často své verze Windows doplňují o časově limitovaná dema různého softwaru, která ve výsledku jen zpomalují chod systému.

V každém případě se vyplatí kontaktovat vašeho prodejce a zjistit, jestli je vám ochoten dodat instalační CD s Windows. Neboť už licenci k operačnímu systému vlastníte, neměla by kopie Windows stát více, než samotný nosič, na němž vám prodejce systém dodá.

Nezapomínejte ani na pozdější nutnost instalace ovladačů hardwaru, které naleznete na instalačním CD dodávaném společně s notebookem. Mimo to je možné ovladače stáhnout na oficiálních stránkách výrobce v sekci zákaznické podpory. V tomto případě je nespornou výhodou, že získáte nejnovější ovladače, díky nimž se může zrychlit běh systému.

Pod povrchem:

Ačkoliv takto můžete přijít o záruku, není namnoze nijak složité otevřít šasi a vyjmout konkrétní komponenty. Krytky umožňující přístup k vyměnitelnému hardwaru se v drtivé většině případů nacházejí na spodní straně přenosného počítače a jsou rozmístěny v závislosti na výrobci a typu notebooku. Pod jednou z těchto krytek by se měl rovněž schovávat harddisk.

Než začnete s demontáží, ujistěte se, že jste patřičně uzemnění, neboť statická elektřina indukovaná na vašem těle může vážně poškodit vnitřní elektroniku. V takovém případě se vyplatí použít antistatický zápěstní řemínek, nebo se alespoň před započetím práce dotknout pokojového radiátoru.

V prvním kroku odpojte zdroj napájení a vyjměte baterii.
Krok 1
Nyní se na spodní straně notebooku poohlédněte po šroubcích zajišťujících dvířka, pod nimiž je umístěn harddisk. Šroubky mohou být různých rozměrů, proto není na škodu zaznamenat si, který šroubek patří na kterou pozici. Doporučujeme vyňaté šroubky dočasně umístit do připravené misky, rády se ztrácejí.
Krok 2
Obvykle je stávající harddisk připevněn dvěma nebo čtyřmi šroubky k šasi notebooku. V některých případech napomáhá k uchycení fixační kolébka.
Krok 3
Po odstranění fixačních šroubků opatrně vysuňte harddisk do strany, čímž jej odpojíte od SATA konektoru, jenž bývá připájen přímo na základní desku, nebo je součástí plochého přívodního kabelu.
Krok 4
Pokud je to nezbytné, odstraňte z vyjmutého harddisku fixační kolébku a připevněte ji na nový SSD disk. Ten poté uložte do notebooku na volnou pozici a ujistěte se, že jste správně připojili SATA konektor.
Krok 5
Nyní můžete opět přišroubovat plastová dvířka chránící harddisk. Nakonec zasuňte vyjmutou baterii a připojte notebook k napájení ze sítě.

Pokud jste se uchýlili ke klonování operačního systému na nový SSD disk ještě před jeho výměnou, měl by být systém po zapnutí připraven k použití. Jestli jste tak neučinili, budete muset provést klonování, nebo obnovu zálohy až nyní. A pokud jste se rozhodli zvolit nejdelší, nicméně nejdůkladnější cestu, můžete se ihned pustit do instalace operačního systému, ovladačů a ostatních požadovaných programů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).