Hlavní navigace

Návod na upgrade notebooku, snadno a rychle - 2.díl

4. 4. 2010

Sdílet

Pokud se roky psí násobí sedmi, měly by se roky elektronických zařízení násobit alespoň dvaceti. Notebooky stárnou rychle, ale nezoufejte. Podívejte se, jak oživit svůj stroj výměnou harddisku, paměti RAM, nebo Wi-Fi adaptéru.

Návod na upgrade notebooku, snadno a rychle - 2.díl

 

První díl tohoto článku: http://pcworld.cz/hardware/navod-upgrade-notebooku-snadno-a-rychle-9498

Upgrade paměti RAM

Pokud se vám zdá, že váš notebook při práci poněkud zlenivěl, příčinu hledejte v záplavě uložených dat a množství více či méně potřebných programů, které zpomalují systém. V prvním kroku můžete zkusit provést základní údržbu odstraněním nepotřebného softwaru a dat.

Netbook

 

Nepomůže-li vám ani pročištění systému, měli byste zvážit rozšíření paměti RAM. Takto dosáhnete značného zvýšení výkon, což pravděpodobně vyřeší problémy s pomalým během notebooku. Ve skutečnosti se jedná o nejefektivnější upgrade systému, pokud jde o poměr cena / výkon. Navíc je výměna paměti naprosto nenáročná operace.

V prvé řadě je nezbytné zjistit, kolik paměťových slotů váš stroj obsahuje, jaký typ pamětí je použit a s jak velkou kapacitou a taktovací frekvencí "RAMek" si poradí. Můžete rovněž kombinovat starší typy pamětí s novými, nicméně ve většině případů nejlepšího výsledku dosáhnete použitím páru identických paměťových modulů typu DIMM.

Vyměňte starou za novou:


Vypněte notebook a ujistěte se, že jste patřičně uzemnění, aby nedošlo k poškození vnitřní elektroniky vlivem statické elektřiny. O této problematice se můžete dočíst více v prvním díle tohoto článku.

U většiny notebooků se paměťové moduly nacházejí pod krytkou, jež je umístěna na spodní straně notebooku a nese označení M (podle Memory = paměť). Odšroubujte jisticí šroubky a krytku sejměte. U některých typů přenosných počítačů se bohužel neobejdete bez demontování klávesnice.

Pokud opravdu dojde na odnímaní klávesnice, budete muset nejprve odstranit svrchní krycí plastový rámeček. Ten je většinou uchycen pouze plastovými packami, tudíž jej stačí opatrně vypáčit. Dejte si však pozor na případné skryté šroubky, které mohou rámeček jistit. V tomto případě se vyplatí sáhnout po manuálu.

V dalším kroku vyjměte šroubky jistící klávesnici. Tu následně lehce nadzvedněte a odpojte konektor, který ji drží v její pozici. Nezapomeňte šroubky odložit na bezpečné místo, při opětovném smontování budou potřeba.

Nyní se konečně dostáváme k samotným paměťovým modulům. Mírně oddalujte obě postranní páčky, dokud modul pod úhlem zhruba 45° nevycvakne, poté jej můžete vyjmout.Opačným způsobem vložte novou paměť na její pozici tak, aby na doraz dosedla do volné patice. Nakonec paměť zatlačte zpět do vodorovné pozice mezi dvojici kovových západek.
RAM Krok 1
V posledním kroku opět přišroubujte plastovou krytku pamětí RAM a vložte baterii. Po spuštění by měl systém rozšířenou kapacitu sám rozpoznat.

RAM Krok 2

skoleni

 

Výměna Wi-Fi karty

Upgrade Wi-Fi adaptéru není o nic složitější, než výměna paměťových modulů. Ve skutečnosti některé typy notebooků schraňují Wi-Fi kartu i paměti RAM pod společnou krytkou.

Dříve, než se do výměny pustíte, ujistěte se, že hodláte instalovat kompatibilní součást. Starší notebooky využívají slot Mini PCI, zatímco u novějších modelů se pravděpodobně setkáte se standardem Mini PCI Express. Mini PCI slot je širší a zářez se nachází téměř u kraje.

Přestože jste pořídili Wi-Fi kartu s patřičným konektorem, stále existuje nebezpečí, že nová komponenta nebude správně fungovat. Problémy mohou nastat obzvláště při osazení staršího notebooku Wi-Fi kartou novějšího data výroby a opačně.

Upgrade na "enkovou" Wi-Fi:

Provést upgrade ze standardu 802.11b na 802.11n je skoro nemožný, protože Mini PCI Wi-Fi karty podporující nejnovější specifikaci se dají jen stěží sehnat. Na druhou stranu přechod z 802.11b na 802.11g je bezproblémový, neboť karty kombinující standardy a/b/g jsou běžně dostupné.

Mnohé přenosné počítače dodávané s Wi-Fi adaptéry podporujícími 802.11g umožňují upgrade na 802.11n. V takovém případě doporučujeme sáhnout po Wi-Fi kartě přímo od výrobce vašeho notebooku, abyste se vyhnuli problémům s nekompatibilitou firmwaru.

Nyní se můžete konečně chopit šroubováku. Pokud se vaše Wi-Fi karta skrývá pod klávesnicí, nezbývá, než klávesnici odmontovat. Postup je popsán v předchozí kapitole zabývající se výměnou pamětí RAM.

Poté, co se ke kartě dostanete, odpojte všechny antény (2 nebo 3 dráty), přičemž byste je měli uchopit za jejich konektory, ne přímo za dráty samotné.
wi-fi Krok 1
Rozevřete obě západky zajišťující kartu a pod úhlem ji vyjměte. Na volnou pozici vložte kartu novou a připojte všechny odpojené anténní dráty připojením jejich konektorů do patřičných zástrček.
wi-fi Krok 2
V případě, že výrobce vašeho notebooku Wi-Fi kartu umístil pod krytku přístupnou ze spodní strany, výměna bude o mnoho jednodušší. Notebook pouze obraťte "vzhůru nohama", odšroubujte krytku střežící přístup k Wi-Fi kartě a dejte se do výměny stejným způsobem, jak bylo popsáno v předchozích dvou odstavcích.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).