Hlavní navigace

Návod na přidání SSD disku do notebooku - 5.díl

26. 11. 2018

Sdílet

 Autor: Adata
Nejlepší upgrade, který můžete ve svém notebooku provést, je přidání disku SSD.

Předcházející díl

 

Existuje jen jeden upgrade, který dokáže za všech okolností zvýšit výkon vašeho notebooku: je jím přidání disku SSD. Tento typ upgradu je obzvláště výhodný u levnějších notebooků, které jsou obvykle vybaveny klasickým pevným diskem.

Postup při výměně klasického pevného disku v notebooku za 2,5palcový disk SSD

Pokud jste přesvědčeni, že instalace disku SSD je skutečně pádným řešením pro zrychlení vašeho notebooku, ale chcete si pořídit něco levnějšího, popřípadě se nechcete zabývat diskem typu M.2, pak přichází na řadu výměna klasického pevného disku za standardní 2,5palcový disk SSD.

Jaký disk SSD byste měli koupit?

Pokud se půjdete podívat do obchodu po nějakém disku SSD, pak záhy zjistíte, že máte tolik možností a variant, že se vám z nich až zatočí hlava. Nicméně pokud víme, že potřebujeme disk SATA, situace se o něco zjednoduší. Pokud vás zajímá, jaké jsou výhody, resp. jak je to při srovnání disků M.2 SATA SSD a 2,5palcovými disky SATA SSD, pak vězte, že pro běžné uživatele tu není moc co psát.

Faktem je, že většina disků SSD prodávaných na trhu používá technologii TLC, která dokáže nabídnout slušný výkon a v každém případě platí, že i když vyberete průměrný pevný disk SSD, pak ten svým výkonem dalece předčí jakýkoliv klasický pevný disk. Příčinou je skutečnost, že operace na pevním disku, které pevný disk provádí pomalu – jedná se o operace tzv. náhodného čtení, budou i na průměrném disku SSD prováděny nesrovnatelně rychleji.

Disk si tedy vyberete tak, aby splňoval vaše představy ohledně ceny a kapacity. Hlavní totiž je, aby byl disk ušit na míru vašim požadavkům. Pokud se jedná o váš jediný počítač, pak doporučujeme, abyste mysleli na dostatečnou kapacitu – pro většinu uživatelů bude stačit 500 GB. Pokud patříte mezi uživatele, kteří nemají spoustu fotografií ani videa, pak po dlouhou dobu vystačíte i s diskem o kapacitě 250 GB.

Pojďme se nyní věnovat výměně klasického disku za disk SSD na našem ukázkovém notebooku Aspire E 15. Je to velmi jednoduché.

1. Předpokládejme, že jste si už vytvořili obraz vašeho operačního systému. Proto nyní postačí, když si otevřete přístupový otvor a posunete pevný disk směrem od konektoru asi o jeden cm – tak, abyste disk odpojili. Následně velmi pomalu a jemně vyndejte disk z otvoru. (Jen pro připomenutí: přístup do notebooku velmi závisí na konkrétním typu. Pokud není na první pohled zřejmé, jak se u notebooku dostat k jeho jednotlivým součástem, pak se poohlédněte po návodu na internetových stránkách výrobce notebooku nebo v příručce, kterou jste k notebooku dostali).

Pevný disk z notebooku Aspire E 15 vyndáte tak, že uchopíte umělohmotný štítek, který disk drží na svém místě a odtáhnete disk od konektoru (umístěn vpravo) asi o jeden centimetr.

2. Nyní, když máte pevný disk vyndaný z počítače, odšroubujte čtyři šroubky, které se nachází po stranách disku a vyndejte disk z umělohmotného rámečku.

3. Dále vložte do rámečku disk SSD, vložte šroubky a přišroubujte disk k rámečku.

4. Obnovte operační systém ze zálohy na disk SSD a máte hotovo. Tuto konfiguraci jsme sice osobně netestovali, nicméně předpokládáme, že výkon bude srovnatelný s výkonem poskytovaným diskem M.2 SATA SSD.

Vyndejte z umělohmotného rámečku pevný disk a na jeho místo vložte disk SSD.

 

Pokračování

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).