Hlavní navigace

Návod na přidání SSD disku do notebooku - 3.díl

24. 11. 2018

Sdílet

 Autor: samsung
Nejlepší upgrade, který můžete ve svém notebooku provést, je přidání disku SSD.

Předcházející díl

 

Existuje jen jeden upgrade, který dokáže za všech okolností zvýšit výkon vašeho notebooku: je jím přidání disku SSD. Tento typ upgradu je obzvláště výhodný u levnějších notebooků, které jsou obvykle vybaveny klasickým pevným diskem.

Instalace disku M.2 SSD

1. Ještě předtím, než začnete s instalací disku, je třeba zálohovat veškerý obsah disku na externí disk.

2. Nyní je třeba se dostat dovnitř notebooku. U notebooku Aspire E 15 se uplatňuje standardní postup přes přístupový kryt, který se nachází ve spodní části notebooku a který je připevněn několika šroubky. Pokud si nejste zcela jisti, jak se dostat k jednotlivým komponentám notebooku (nebo i když víte, jak na to), určitě neprohloupíte, pokud si vezmete k ruce webovou stránku výrobce notebooku, příručku k notebooku, popřípadě video na YouTube.

3. Nyní si vezměte do ruky magnetický křížový šroubovák a pečlivě odšroubujte šroubek u nástavce. Tento nástavec udržuje disk na svém místě. Postupujte s maximální opatrností, protože pokud by vám tento šroubek upadl a spadl dovnitř notebooku, pak vězte, že máte skutečně velký problém.

V našem případě měl notebook šroubek přišroubovaný na svém místě, nicméně už jsme slyšeli i o noteboocích, kde šroubek i nástavec chyběly. Pokud by to byl i případ vašeho notebooku, pak si můžete nástavec i se šroubkem zakoupit asi za 200 Kč. Nástavce jsou obvykle univerzální. Možná se vám zdá podivné utrácet tolik peněz za jeden šroubek, ale pokud se nechcete mořit alternativními improvizacemi typu lepicí páska a nějaký univerzální šroubek, pak se jeví koupě toho správného šroubku jako nejjednodušší řešení.

4. Disk SSD se vkládá do otvoru o velikosti přibližně jednoho palce. Při vkládání disku nezapomeňte na zářezy na disku SSD a jím odpovídající výlisky ve slotu a vkládejte disk tak, aby zářezy zapadly do výlisků. Některé disky M.2 mají jen jeden zářez, a to buď na levé, nebo na pravé straně modulu, což odpovídá buď disku typu B key, nebo typu M key. Typ B Key znamená, že tento disk pracuje až na x2 PCIe nebo SATA. Typ M key znamená, že disk dokáže pracovat až na x4 PCIe nebo SATA. Disk WD Blue SATA SSD, který jsme použili v tomto článku, má jak zářez M key, tak zářez B key. V současnosti to znamená, že disky se dvěma zářezy označují, že se jedná o disk SATA, nicméně před vlastním nákupem byste stejně měli tuto skutečnost ověřit. Notebook Acer, u něhož provádíme upgrade, má jeden výlisek vpravo, což znamená, že dokáže integrovat jak rychlejší disky x4 PCIe (což jsme ověřili), tak disky SATA.

Disk M.2 WD Blue SSD, který jsme použili, má dva zářezy, což obvykle znamená, že se jedná o disk SATA.

5. Nyní vložte stejně jako u operační paměti RAM kartu M.2 do slotu (obvykle se karty vkládají pod velmi malým úhlem) a pak ji položte. Následně pomocí magnetického šroubováku (to abyste neztratili šroubek) vložte šroubek zpět do otvoru, a přitom přidržujte disk položený naplocho.

Pomocí magnetického šroubováku vraťte šroubek zpět a přišroubujte, abyste zafixovali disk M.2 na svém místě.

6. Po instalaci disku můžete obnovit operační systém Windows ze zálohy, kterou jste vytvořili v prvním kroku na nový disk. Velmi doporučujeme pevná disk odpojit a dát jej pryč, abyste si omylem nesmazali svůj původní disk.

7. Po obnovení obrazu zaveďte operační systém Windows a připravte se na daleko rychlejší reakci než kdy předtím.

8. Chcete nápad, co udělat se starým pevným diskem? Nechte si jej pro zálohování. Nebo jej můžete použít jako další disk pro ukládání souborů.

ICTZ23

 

Pokračování

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).