Hlavní navigace

Návod na přidání SSD disku do notebooku - 2.díl

23. 11. 2018

Sdílet

 Autor: PCWorld.com
Nejlepší upgrade, který můžete ve svém notebooku provést, je přidání disku SSD.

Předcházející díl

 

Existuje jen jeden upgrade, který dokáže za všech okolností zvýšit výkon vašeho notebooku: je jím přidání disku SSD. Tento typ upgradu je obzvláště výhodný u levnějších notebooků, které jsou obvykle vybaveny klasickým pevným diskem.

Výběr M.2 SSD: SATA versus PCIe

Ještě předtím, než se rozhodnete pustit do upgradu a rozběhnete se nějaký disk M.2 koupit, měli byste vědět, že ne všechny disky M.2 SSD jsou stejné. Ba naopak – liší se od sebe natolik, že je bohužel velmi pravděpodobné, že disk, který koupíte, nebude ve vašem notebooku fungovat bez úpravy konfigurace BIOSu.

I přesto, že všechny disky M.2 používají stejný konektor, platí, že podporují buď starší rozhraní SATA, nebo novější rozhraní PCIe. Rozhraní PCIe je přitom daleko rychlejší a dnes se mu dává přednost, zatímco rozhraní SATA je více kompatibilní se staršími notebooky.

Co se týče našeho notebooku Aspire E 15, záměrně jsme vybrali disk WD Blue 1 TB SATA SSD, a to kvůli kompatibilitě. Slot M.2 v notebooku Aspire E 15 sice má integrovánu podporu disků PCIe i disků SATA, nicméně z disku na rozhraní PCIe se vám nepodaří zavést operační systém, dokud nepřejdete z UEFI na legacy BIOS. TO je poněkud problém, protože rozhraní UEFI je moderní a obsahuje funkci Secure Boot, která teoreticky chrání notebook před útoky malwaru tím, že vyžaduje podepsané ovladače a operační systém.

Dalším důvodem pro upřednostnění SATA M.2 před rozhraním PCIe je cena. Disky SATA M.2 mají v poslední době tendenci vycházet cenově lépe než disky pro rozhraní PCIe. V době psaní tohoto článku disk WD Blue o kapacitě 500 GB stál okolo 2 500 Kč, zatímco disk SSD WD Blue o kapacitě 512 GB pro rozhraní PCIe vycházel na cenu okolo 4 000 Kč.

Faktem je, že disky pro rozhraní PCIe sice oproti diskům SATA M.2 dosahují 1,5× až 3× vyššího výkonu, nicméně pokud se zeptáte uživatelů na jejich zkušenosti, záhy zjistíte, že v naprosté většině případů nerozpoznají mezi disky SATA M.2 a PCIe prakticky žádný rozdíl.

Slot pro disk typu M.2 se nachází hned vedle modulu operační paměti RAM. Před instalací pevného disku je třeba odšroubovat šroubek (viz obrázek)

webcast_aruba

 

Pokračování