Hlavní navigace

Návod na přidání SSD disku do notebooku - 2.díl

23. 11. 2018

Sdílet

 Autor: PCWorld.com
Nejlepší upgrade, který můžete ve svém notebooku provést, je přidání disku SSD.

Předcházející díl

 

Existuje jen jeden upgrade, který dokáže za všech okolností zvýšit výkon vašeho notebooku: je jím přidání disku SSD. Tento typ upgradu je obzvláště výhodný u levnějších notebooků, které jsou obvykle vybaveny klasickým pevným diskem.

Výběr M.2 SSD: SATA versus PCIe

Ještě předtím, než se rozhodnete pustit do upgradu a rozběhnete se nějaký disk M.2 koupit, měli byste vědět, že ne všechny disky M.2 SSD jsou stejné. Ba naopak – liší se od sebe natolik, že je bohužel velmi pravděpodobné, že disk, který koupíte, nebude ve vašem notebooku fungovat bez úpravy konfigurace BIOSu.

I přesto, že všechny disky M.2 používají stejný konektor, platí, že podporují buď starší rozhraní SATA, nebo novější rozhraní PCIe. Rozhraní PCIe je přitom daleko rychlejší a dnes se mu dává přednost, zatímco rozhraní SATA je více kompatibilní se staršími notebooky.

Co se týče našeho notebooku Aspire E 15, záměrně jsme vybrali disk WD Blue 1 TB SATA SSD, a to kvůli kompatibilitě. Slot M.2 v notebooku Aspire E 15 sice má integrovánu podporu disků PCIe i disků SATA, nicméně z disku na rozhraní PCIe se vám nepodaří zavést operační systém, dokud nepřejdete z UEFI na legacy BIOS. TO je poněkud problém, protože rozhraní UEFI je moderní a obsahuje funkci Secure Boot, která teoreticky chrání notebook před útoky malwaru tím, že vyžaduje podepsané ovladače a operační systém.

Dalším důvodem pro upřednostnění SATA M.2 před rozhraním PCIe je cena. Disky SATA M.2 mají v poslední době tendenci vycházet cenově lépe než disky pro rozhraní PCIe. V době psaní tohoto článku disk WD Blue o kapacitě 500 GB stál okolo 2 500 Kč, zatímco disk SSD WD Blue o kapacitě 512 GB pro rozhraní PCIe vycházel na cenu okolo 4 000 Kč.

Faktem je, že disky pro rozhraní PCIe sice oproti diskům SATA M.2 dosahují 1,5× až 3× vyššího výkonu, nicméně pokud se zeptáte uživatelů na jejich zkušenosti, záhy zjistíte, že v naprosté většině případů nerozpoznají mezi disky SATA M.2 a PCIe prakticky žádný rozdíl.

Slot pro disk typu M.2 se nachází hned vedle modulu operační paměti RAM. Před instalací pevného disku je třeba odšroubovat šroubek (viz obrázek)

skoleni

 

Pokračování

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).