Hlavní navigace

Nástupce legendy

1. 2. 2006

Sdílet

Jak obstojí základní deska DFI LanParty UT nF4 SLI-DR Expert? Mezi nejnáročnějšími uživateli a notorickými...


Jak obstojí základní deska DFI LanParty UT nF4 SLI-DR Expert?Mezi nejnáročnějšími uživateli a notorickými overclockery je již od svého uvedení velmi oblíbená řada základních desek DFI s čipsetem nForce4, a to díky svým téměř nepřekonatelným možnostem pro všemožná nastavení hodnot ovlivňující práci procesoru či paměti a frekvenci HyperTransport. Nyní na trh přichází nejnovější model této série, model LanParty UT nF4 SLI-DR Expert. Jak si tato inovovaná verze povede oproti starším modelům, to se budeme snažit objasnit v naší recenzi. K dispozici jsme si totiž vyžádali i předchozí model s nForce4 SLi, abychom názorně předvedli, jaké změny může uživatel čekat. Model LanParty UT nF4 SLI-DR Expert je osazen novou verzí čipové sady nVidia nForce 4 SLi x16, která znamená jedinou podstatnou změnu podporu dvou slotů PCI Express x16, s možností zapojení grafických karet v režimu SLi, avšak pro každý slot si umí tento nový čipset vyhradit plných 16 linek oproti osmi u starší verze. Tím je však vyčerpán jakýkoliv přínos nového čipsetu všechny ostatní funkce jsou identické. Mezi ty základní patří MediaShield Storage, což je podpora diskových polí RAID v konfiguraci RAID 0, 1 a 0+1, čtyři porty rychlého rozhraní Serial ATA 3Gb/s včetně podpory NCQ, ActiveArmor Secure Networking Engine starající se o ochranu síťového připojení před napadením, Native Gigabit Ethernet s připojením přes rozhraní PCI Express, nechybí podpora pro dvoujádrové AMD procesory X2 a využít lze až 10 portů USB 2.0. Samotné DFI k tomu přidává jeden slot pro PCI Express x1 a překvapivě i jeden PCI Express x4, navrch pak tři PCI. Oproti ostatním výrobcům jsou s touto kombinací slotů pro možné rozšíření na jasné špičce. Pro plnou funkčnost je ovšem zapotřebí použití pouze jedné grafické karty. Aby se vše vešlo na základní desku, drží se DFI již delší dobu zažitého designu, na kterém je znatelný odklon od nVidií doporučeného rozmístění. Jiné umístění slotů pro operační paměti DDR a příslušného zkrácení drah mezi nimi a procesorem vede k náskoku v propustností paměti. Ano, i tento model dosahuje špičkových hodnot a v propustnosti překonává starší verzi o šest procent. Nárůst výkonu byl znát i u ostatních aplikací, k testům jsme použili kromě referenční ATI Radeon X850 XT PE i dva modely Forsa GeForce 7800GTX, které podávaly zhruba o pět až sedm procent vyšší výkon než na předchozí verzi motherboardu.
Nicméně je potřeba říci, že v současné době není na trhu procesor, který by byl schopen obhospodařit tyto karty tak, aby byl výsledek razantnější. Mezi další výhody patří přepínání režimu Single/SLi v BIOSu, taktéž možnost zvýšit razantně napětí pamětí přímo v BIOSu, při použití dvou karet SLi možnost využít jeden slot PCI Express x1, lépe je vyřešeno napájení, obecně je také lépe zvládnutý BIOS. Nakonec jsme si nechali velké zlepšení kompatibility operačních pamětí s motherboardem. Přesně ty samé modely, které dělaly předchozí desce problémy, na této desce pracovaly naprosto korektně, pouze je bylo nutné umístit do červeně označených paměťových bloků. Zajímavým doplňkem pak může být využití všech čtyř paměťových slotů s certifikovanými paměťmi v režimu 1T, což do současné doby nebylo běžné. Mírné zlepšení vidíme v umístění chladiče čipsetu, který již nepřekáží některým grafickým kartám, ale díky jeho konstrukci u něho stále mohou po nějaké době provozu nastat problémy s hlučností. I tato deska má však drobné chyby v návrhu uživatel může narazit na problém s chladičem CPU, který se nemusí na desku vejít, nebo na nebezpečí nadměrného zahřívání (díky relativní blízkosti paměťových modulů či CPU a grafické karty). Náš verdikt tedy zní: pokud již máte některou ze starších verzí desky řady LanParty nF4, nemáte důvod měnit. Rozdíly jsou minimální a výkon nového čipsetu se projeví pouze u nejvýkonnějšího procesoru AMD Athlon 64 FX-57. Pokud však hledáte desku, která bude splňovat všechny vaše představy stabilita, možnosti přetaktování, SLi a jiné v současné době lepší motherboard pro patici 939 nenaleznete.
Nakonec musíme doplnit ještě jednu poznámku pokud si tento motherboard budete pořizovat, neváhejte investovat do velmi kvalitních pamětí s časováním CL2, jinak nikdy nevyužijete veškerý potenciál, který tato deska nabízí. Totéž ostatně platí i pro ostatní komponenty přiměřené CPU a grafická karta. Za předvedený výkon, výbavu, stabilitu a hlavně nedostižné možnosti ladění téměř všeho, co se ladit dá, jsme se rozhodli udělit tomuto modelu ocenění TOP PRODUKT.


LanParty UT nF4 SLI-DR Expert

vynikající stabilita, možnosti přetaktování, vylepšená práce pamětí
UV aktivní vrstva, tlačítka Reset a Power, PCI Express x1 a x4
s přihlédnutím na zaměření desky není
Cena vč. DPH: 6 490 Kč
K testu zapůjčila firma: LOSAN s.r.o., www.losan.cz
Výsledky testů
Everest čtení/zápis paměť (MB/s)
Super PI 1M/4M (v sec)
PCMark05 CPU (body)
DVD Shrink (min:sec)
HD Tach3 (MB/s)
PCMark 2005 HDD (body)
3DMark 2003/2005 (body)
Half-Life 2/Quake 4 (fps)
RTCW (fps)
PCMark 2005 Systém (body)
SysMark 2004 SE(body)

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).