Hlavní navigace

Nastavte si svou webkameru na vzdálený přístup - 1.díl

13. 4. 2017

Sdílet

 Autor: PCWorld.com
K webové kameře se dostanete odkudkoliv, a to i bez nutnosti používat webový portál jejího výrobce.

Také by vás zajímalo, jak se můžete dostat nejen vy, ale i členové vaší rodiny k IP adresám webových kamer umístěných třeba u vás doma, když jste právě na cestách, třeba na dovolené?

Úvod

Používáte-li webové kamery jako součást služeb typu Arlo od firmy NetGear, pak se nemusíte prakticky vůbec o nic starat – prostě se připojíte na zadanou internetovou stránku a máte vystaráno. V opačném případě budete muset konfigurovat nejen svoji webovou kameru, ale i svůj router. Řada webových kamer obsahuje nástroj, který dokáže veškerá nastavení provést za vás, popřípadě máte k dispozici návod, který vás takovým nastavením provede. Pokud nemáte ani jedno, ani druhé, pak vězte, že za vším se skrývá operace označovaná jako port forwarding neboli přesměrování portů.

Ze všeho nejdříve budete potřebovat několik základních informací: svoji veřejnou IP adresu, privátní IP adresu webové kamery a číslo portu, který webová kamera používá pro komunikaci s vnějším světem. Svoji veřejnou IP adresu označovanou často také jako WAN IP, zjistíte velmi snadno, pokud doma navštívíte internetovou stránku www.whatismyip.com, popřípadě přímo ze svého routeru (směrovače), a to z údajů o vašem připojení k Internetu. Váš router bude s největší pravděpodobností používat nějakou z běžně používaných IP adres, jako je například 192.168.1.1, 192.168.1.254 či podobnou. Tuto IP adresu zadejte do internetového prohlížeče a poté stiskněte klávesu Enter. Vaše veřejná IP adresa pak bude vypadat například takto: 12.13.120.90 (pokud používáte protokol IPv4), nebo takto: 1fff:0:a88:85a3::ac1f (pokud používáte protokol IPv6).

 

Pokud doma navštívíte internetovou stránku whatismyip.com, zjistíte, jakou veřejnou IP adresu používáte pro připojení vaší domácnosti k Internetu

 

Privátní IP adresa (například 192.1.168.27) vaší webové kamery se objeví ve vašem routeru v sekci se seznamem připojených zařízení (viz obrázek níže).

 

Seznam připojených zařízení nemusí ve vašem routeru sice vypadat přesně takto, nicméně tam určitě někde bude. Právě z tohoto seznamu zjistíte IP adresu své webové kamery

 

 

MIF21

Pokračování