Hlavní navigace

Našli jsme 15 aplikací, které mohou nahradit váš zbytečně drahý software - 3. díl

23. 4. 2008

Sdílet

Většina lidí říká, že nejlepší věci jsou zadarmo. Našich 15 pečlivě vybraných aplikací může velmi dobře soupeřit i s takovými giganty jako jsou Microsoft Office nebo Photoshop.

Většina lidí říká, že nejlepší věci jsou zadarmo. Rozhodně to platí i o tomto softwaru, jenž se svými schopnostmi přibližuje drahým komerčním programům. Našich 15 aplikací může velmi dobře soupeřit i s takovými giganty jako jsou Microsoft Office nebo Photoshop. Některé z nich jsou open-source, jiné jsou lite verze komerčních programů. To nejlepší však mají společné – až na jednu - jsou zadarmo. Kromě jediné výjimky zde nejsou žádné časově omezené, ani jinak „okleštěné“ verze, jaké s oblibou nabízejí zadarmo ke stažení velcí výrobci. Programoví trpaslíci jsou odvážnými vyzyvateli obrů softwarového průmyslu. Pojďme se podívat, jak nám mohou dobře a zdarma posloužit.


V prvním díle našeho článku jsme si představili čtveřici bezplatných kancelářských programů, které mají podobné vlastnosti jako drahé komeční aplikace.

V díle druhém jsme skončili náš přehled bezplatně dostupných aplikací grafickým programem Maya ve verzi Personal Learning Edition. Na něj dnes navážeme posledním příspěvkem z kategorie "pro grafiku" a následně se volně přesuneme k aplikacím, které nemají žádné společné téma, ale budou se vám dříve či později hodit.

skoleni

Blender 3D


Pokud si nemyslíte, že Maya PLE je pro vás dostatečně silným nástrojem, máme pro vás ještě jednu alternativu. Blender 3D je open-source aplikace, jež se může směle srovnávat i s profesionálními programy. V tomto programu můžete dělat veškerou detailní a jemnou práci, která dá vašim animacím skvělý lesk. Blender 3D je výborná aplikace pro nezávislé herní vývojáře. Jeho modely jsou velmi přesvědčivé, pokud si s nimi dáte práci. Díky funkcím tohoto programu můžete modelovat, rendrovat, můžete využít i funkcí k jemnému doladění vašich modelů. Jak bývá u open-source projektů běžné, komunita animátorů pracujících s tímto programem je velmi silná a na internetu jsou vystaveny stovky návodů a tutoriálů, které vám pomohou v začátcích i při pokročilé práci.Ovládání programu je trochu složitější a nejdříve budete muset strávit určitý čas seznamováním se z nejrůznějšími funkcemi, pohledy a klávesovými zkratkami, díky kterým se práce v této aplikaci stává mnohem příjemnější a rychlejší než při pouhém ovládání myší. Pokud ale počáteční problémy překonáte, můžete vytvářet zcela detailní a pohyblivé modely. Jestli je použijete do své nové FPS střílečky nebo animovaného filmu, je jen na vás. Blender 3D můžete stahovat zde.

Dia


Existuje skupina lidí, závislých na nejrůznějších diagramech, schématech a pláncích. Pro ně bude aplikace Dia darem z nebes. Produkt Gnome Projects je nejlepším freewarovým konkurentem aplikace Microsoft Visio. Dia obsahuje mnoho elementů, jež můžete ve svých schématech použít, najdete zde nejrůznější obdélníky, elipsy, spojovací linky, šipky a vše potřebné pro vytváření mnoha skupin diagramů, organizační strukturou vaší společnosti počínaje a elektrotechnickými schématy konče. Pokud byste potřebovali přidat prvek, jež Dia neobsahuje, můžete vytvořit svůj nový uživatelský element. Pokud by vám tyto funkce pro tvorbu vašich složitých plánů nestačily, Dia disponuje několika dalšími zlepšeními.Jednou z nejpoužitelnějších funkcí je práce s vrstvami. Díky ní můžete vytvořit extrémně složité diagramy z mnoha sub-diagramů. Pokud zpracujete plány sítí ve vaší budově s použitím vrstev, budou elektrické, počítačové i vodovodní sítě na samostatném listu. Při prohlížení pak pouze zapnete viditelné vrstvy a schéma je přehledné a čitelné. Nejlepší funkcí tohoto programu je nástroj Best Fit. Tato funkce redukuje rozsah diagramu do předem definované velikosti, což zaručuje, že budete mít vaše schéma vždy rovnoměrně rozložené i bez předchozí rozvahy o umístění jednotlivých elementů. Aplikaci Dia můžete stahovat zde.

ClamWin Free Antivirus


Nabídka antivirových programů je velmi široká, můžeme si pořídit McAfee, Symantec Antivirus, NOD32, Kaspersky Antivirus nebo Avast. Vývojáři se ze všech sil snaží zabránit napadení vašeho počítače nejrůznějšími škůdci a samozřejmě si za to nechají zaplatit. My vám přinášíme jednoho zástupce freeware antivirových programů. Tento open-source projekt rozhodně stojí za to vyzkoušet. Aplikace pracuje stejně dobře na operačním systému Vista jako na XP. Po nainstalování program skenuje vaše složky a hledá stopy virů a spyware pomocí databáze, jež je několikrát denně aktualizována. Svoje skeny můžete samozřejmě naplánovat tak, aby vás nerušili při důležité práci a můžete testovat i samostatné soubory a složky.Program se také integruje do poštovního klienta Microsoft Outlook a automaticky skenuje vaše příchozí zprávy. Tento program má, bohužel, i svojí stinnou stránku. Zatím totiž vývojáři neimplementovali funkci, jež by automaticky testovala soubory stažené z internetu. Pokud tedy stáhnete z internetu napadený soubor a automaticky jej otevřete, virus může napadnout váš počítač. Jediným řešením je stažené soubory nejdřív ručně zkontrolovat. Je to určitý kompromis, ale musíme vzít v úvahu, že tato aplikace je distribuována zdarma. ClamWin Free Antivirus můžete stahovat zde.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).