Hlavní navigace

Našli jsme 15 aplikací, které mohou nahradit váš zbytečně drahý software - 2. díl

8. 4. 2008

Sdílet

Většina lidí říká, že nejlepší věci jsou zadarmo. Našich 15 pečlivě vybraných aplikací může velmi dobře soupeřit i s takovými giganty jako jsou Microsoft Office nebo Photoshop.

V prvním díle našeho článku jsme si představili čtveřici bezplatných kancelářských programů, které mají podobné vlastnosti jako drahé komeční aplikace. Dnes na toto téma navážeme další dvojicí programů z kategorie "pro kancelář" a představíme si i trojici nástrojů dostupných zdarma pro práci s grafikou.


Většina lidí říká, že nejlepší věci jsou zadarmo. Rozhodně to platí i o tomto softwaru, jenž se svými schopnostmi přibližuje drahým komerčním programům. Našich 15 aplikací může velmi dobře soupeřit i s takovými giganty jako jsou Microsoft Office nebo Photoshop. Některé z nich jsou open-source, jiné jsou lite verze komerčních programů. To nejlepší však mají společné – až na jednu - jsou zadarmo. Kromě jediné výjimky zde nejsou žádné časově omezené, ani jinak „okleštěné“ verze, jaké s oblibou nabízejí zadarmo ke stažení velcí výrobci. Programoví trpaslíci jsou odvážnými vyzyvateli obrů softwarového průmyslu. Pojďme se podívat, jak nám mohou dobře a zdarma posloužit.Kexi

Kexi je rozhodně nejvážnější konkurent známého programu Microsoft Access, má však jednu menší vadu. Pokud používáte Windows, jste v bezplatné verzi omezeni počtem řádků a tabulek, jež můžete vytvořit. Jestliže jste schopni se s tímto omezením smířit a nevadí vám absence technické podpory, Kexi vám dobře poslouží. Pokud potřebujete tvořit rozsáhlejší databáze, máte možnost připlatit si 50 dolarů, jež odblokují omezení a získáte za ně také uživatelskou podporu. Pokud se vám tento poplatek zdá moc velký, pamatujte, že Access je k dispozici za cca pětinásobek. A Kexi rozhodně za 50 dolarů stojí, zvláště pokud potřebujete ve své databázi zdůraznit vizuální stránku. V tomto programu můžete během pár minut vytvořit relační databázi se vší flexibilitou a přizpůsobivostí Accessu, ale s menší námahou.Velmi užitečnou vlastností Kexi je ukládání všech informací spojených s databází do jednoho souboru, což velmi usnadňuje sdílení a přenášení dat. Ke zvýšení použitelnosti přispívá i fakt, že tuto aplikaci můžeme použít nejen samostatně, ale také připojenou k SQL databázovému serveru. Pokud budete design svých databází propracovávat do nejmenších detailů, narazíte i v plné verzi na určitá omezení, i přesto je však Kexi databáze, jež zaplní mezeru na trhu. Omezenou verzi programu můžete stahovat zde.

Gnumeric


Můžete si myslet, že Gnumeric je šedivý, graficky nezajímavý a možná trochu nudný open-source tabulkový procesor. Ale opravdu si myslíte, že tezaurus je to nejdůležitější při práci s čísly? Microsoft Excel má tezaurus, Gnumeric ne. Potřebujete překládat z jedné řeči do druhé? Můžete to dělat v Excelu, ne v Gnumericu. Potřebujete vypočítat upravenou Besselyho funkci? Microsoft Excel to zvládne, ovšem pozor, Gnumeric také. Ve skutečnosti, pokud se dostanete k výpočtům a funkcím tak složitým, že my sami jim nikdy nebudeme mít to potěšení jim porozumět, Gnumeric výpočty hravě zvládne.Důležitá věc je, jestli výpočty tohoto tabulkového procesoru jsou správné a výsledky skutečně pravdivé. Jak už jsme naznačili výše, my opravdu nejsme ti praví na kontrolu výsledků finančních derivací, lineárních a nelineárních rovnic nebo matematických simulací, ale vývojáři Gnumericu provedli sadu testů a pokusů a z jejich výsledků vyplývá, že tato open-source aplikace dokáže spočítat stejně složité rovnice jako drahý tabulkový procesor, jen trochu rychleji.My zatím zůstáváme u Excelu, jenž má barevnější a graficky hezčí grafy, ovšem pokud jste schopni se vyrovnat s šedivým závojem této aplikace, je pro vás drahý tabulkový procesor naprosto zbytečný. Ke stažení zde.

skoleni

2D a 3D grafické nástroje


Programy na úpravu fotografií nebo 3D modelování patří k nejdražšímu softwaru vůbec. Proto vám přinášíme tři zástupce grafických programů, jež zdarma odvedou práci drahých aplikací.

PhotoFiltre

Popularita Adobe Photoshopu je přímo úměrná jeho ceně a ta je, jak známo, hodně vysoká (999 USD). Samozřejmě můžete najít i balík, jehož cena není tak závratná, ale možná byste před nákupem měli přesto vyzkoušet program PhotoFiltre. Důležitým rozdílem mezi složitějším Photoshopem a aplikací PhotoFiltre je jednoduché a nekomplikované ovládání této grafické aplikace.Hloubka menu je redukována velmi chytrým distribuováním důležitých funkcí na panelech a v menu, což zaručuje rychlost při editaci obrázků základními úpravami, jako je například otáčení o 90°, které se zvlášť hodí při retuších a konečných úpravách fotografií. PhotoFiltre postrádá některé profesionální funkce Photoshopu, jako je například pokročilá práce s vrstvami, skládání panoramatických fotografií nebo změny perspektivy (tato funkce je dostupná v placené verzi s označením Studio). Tato aplikace má, tak jak je zvykem v různých programech distribuovaných zdarma, sadu nejrůznějších plug-inů, jež zahrnují filtry a efekty pro zdůraznění motivů vašich fotografií, případně efekt pro tvorbu odlesku vlnící se vodní hladiny. Ve PhotoFiltre také neuvidíte dialogová okna s nejrůznějšími dotazy jako ve Photoshopu, což značnou měrou přispívá k rychlé práci. PhotoFiltre je rychlý, jednoduchý a účinný nástroj pro úpravu fotografií. A navíc je zdarma. Program můžete stahovat ze stránek výrobce.

Autostitch


Ve PhotoFiltre rozhodně nemůžete udělat vše, co jde ve Photoshopu. To je důkaz, že v této kategorii nám jeden program jako náhrada komerčního softwaru rozhodně nebude stačit. Jednou z mnoha dalších funkcí Photoshopu je automatické spojování obrázků, jež společnost Adobe nazývá „photomerge“. Tato funkce načte dva nebo více obrázků a pokusí se z nich vytvořit panoramatickou fotografii.Photoshop zvládá tento úkol velmi dobře, ale nevyhneme se složitějšímu nastavování počátečních parametrů a také se musíme přesvědčit, že všechny obrázky mají správnou orientaci. Pokud se vším úspěšně prokoušete, můžete vytvořit panoramatickou fotografii, jež nebude mít daleko k dokonalosti. Bohužel, něco za něco a Adobe si svůj program nechá velice slušně zaplatit. Pokud se vám tedy nechce utrácet velké sumy za spojení pár fotografií z dovolené, vyzkoušejte freeware aplikaci Autostitch. K produkci panoramatických fotografií, které se přibližují kvalitě obrázků z konkurenčního programu, nemusíte dělat skoro nic.V programu Autostitch pouze označíte vhodné snímky ke spojení a zcela automatizovaný proces vytvoří panoramatickou fotografii. Program, jenž byl vytvořen na univerzitě v Britské Kolumbii, má samozřejmě nejrůznější ovládací prvky a všemožná nastavení, nicméně vzhledem k jejich značné složitosti je lepší je ignorovat. Prostě - jenom stiskněte tlačítko a vytvořte skvělé panoramatické fotografie. Funguje to! Aplikaci Autostitch můžete stahovat zde.

Maya – Personal Learning Edition


Dnešní programy pro tvorbu animací jsou úžasné. Nadšenci z řad amatérů se v domácích podmínkách mění v animátory od Walt Disney, tisíce ručně kreslených sekvencí nahrazuje pár kliknutí myší. Stejně úžasné jsou však i ceny programů: Autodesk 3Ds Max stojí 3495 USD, Autodesk Maya Unlimited 2008 je vaše za 6995 USD. Nebo také nemusíte platit nic a stejně dostanete spoustu funkcí, jež jsou v těchto drahých programech obsaženy. Autodesk zřejmě musel prodat mnoho kopií drahého softwaru, když tuto společnost napadlo vydat Maya Personal Learning Edition. Tento program sice postrádá nejnovější vylepšení a všechny možné vychytávky placené verze, a není ani tak rychlý při vykreslování komplikovaných scén, má však jednu podstatnou výhodu – je poskytován zdarma.Tato verze obsahuje spoustu funkcí pro animaci, malířské efekty, jednoduché rendery a mnoho dalšího. Bohužel s touto verzí nemáte k dispozici žádnou technickou podporu, což na je na jedné straně nepříjemné, ale na straně druhé můžete najít mnoho návodů a tutoriálů na internetových fórech a komunitních webech. Podle našeho názoru to není až tak velká nepříjemnost, pokud vezmeme v úvahu, že zdarma dostanete profesionální program, i když bez několika nejnovějších a nejsložitějších funkcí. Maya Personal Learning Edition můžete stahovat zde.

Náš článek pokračuje svým třetím dílem zde.