Hlavní navigace

NAS zařízení se snadnou obsluhou

28. 7. 2007

Sdílet

Umax ve spolupráci s taiwanskou společností QNAP Systems představuje poprvé na českém trhu All-in-One NAS servery řady TS-101, TS-109 a TS-201, které míří zejména k domácím uživatelům, do malých firem a kanceláří.

Model TS-101 s podporou SATA disků o kapacitě až 1 TB se může stát multimediálním srdcem digitálního domova. Nabízí tichý chod bez aktivního chladiče, dle zástupců společnosti vysoký výkon a široké možnosti uplatnění. TS-101 není pouze NAS Server, naopak má vestavěnu řadu zajímavých funkcí jako File Server, Backup Server, FTP Server, WEB Server, Print Server, Backup Server, iTunes Server a další. Vestavěný uPnP/DLNA Media Server s podporou Twonkymedia dovoluje sdílet data se síťovými media přehrávači (jako např. Mvix, Rapsody a IAMM). K dispozici jsou tři porty USB 2.0, sloužící k připojení dalších zařízení jako externí disky, digitální fotoaparáty, flash disky apod. Funkce One Touch Copy automaticky nahraje data např. s fotoaparátu přímo na určené místo na disku. Pomocí e-SATA konektoru připojíte další externí disk. Vestavěná funkce Download Station (BitTorent/ FTP/ http) dovolí stahovat data z určeného místa na webu bez nutnosti zapnutého PC.

Model TS-201 vybavený totožným procesorem Freescale SoC 266MHz a 128 MB paměti je funkčně shodný s výše uvedeným modelem, navíc jej lze osadit dvěma SATA disky s celkovou kapacitou až 2 TB. Při instalaci zařízení lze zvolit konfiguraci disků RAID 0 (streaming) nebo RAID 1 (mirroring). Speciální HHS technologie (HDD Health Scanning) preventivně skenuje vadné bloky na disku a tím snižuje potenciální možnost ztráty dat. Tento model zvolí uživatelé, kteří preferují zvýšenou bezpečnost svých dat nebo využijí maximální kapacitu zařízení.

Třetí novinkou je model s označením TS-109, který dle sdělení zástupců společnosti díky výkonnému procesoru SoC 500 MHz (128 MB paměti) patří k nejvýkonnějším NAS serverům v tomto segmentu (výkon při FTP read až 33 MB/s). V hliníkovém šasi bez aktivního chlazení nabídne nízkou úroveň hluku (max. 33 dB), ale také nízký příkon (max. 14,4 W). Funkce a rychlost jej předurčují nejen do domácností, ale také do malých firem a kanceláří, pro uživatele Windows i Mac OS. Kromě univerzálního sdílení dat nabízí vestavěný webový server podporu MySQL, SQL Lite a PHP. TS-109 dále nabízí trojnásobný stupeň zálohování dat. Kromě Q-RAID 1 mirroring funkce (kopie dat na externí USB nebo e-Sata disk) lze díky aplikaci NetBak Replicator snadno zálohovat/obnovit data přímo z PC nebo notebooku. Funkce Remote Replication pak umožňuje odkudkoliv po internetu replikovat data na další NAS zařízení řady TS.

Doporučená cena modelu TS-101 je 6 999 Kč s DPH, dvoudiskový TS-201 stojí 8 999 Kč s DPH a model TS-109 je nabízen za 7 999 Kč s DPH. Všechny uvedené modely se dodávají bez instalovaného pevného disku.

- - David Zajíc

MIF21