Hlavní navigace

Technologie Nanotouch řeší problém s velkými prsty

14. 4. 2009

Sdílet

Dohady o sloučení Sun a IBM se rozplynuly, DSi od Nintenda se prodává po celém světě a Nanotouch řeší problém s velkými prsty. Tohle a mnohem více z uplynulého týdne ve Světě technických pokroků.

Svět technických pokroků - 2. týden

IDG Video

 

Vítáme vás u sledování relace Svět technických pokroků. Tento týden začneme se společnostmi Sun a IBM.  Dohady o jejich sloučení se v neděli rozplynuly, protože obě strany nejsou schopny dohodnout se na smluvních podmínkách. Vedení Sunu odmítlo v sobotu oficiální nabídku od IBM kvůli příliš nízké nabídkové ceně.  Jak bylo oznámeno ve Wall Street Journal, Sun také znepokojovalo, že by podle nabídky měla IBM příliš prostoru k tomu, aby mohla z dohody vycouvat. O sloučení těchto dvou společností se mluvilo již od 18. března.  Zisk, vyčíslený na zhruba 7 bilionu dolarů, by rozšířil vedoucí postavení IBM na trhu se servery a umožnil jim kontrolu nad Solaris, Javou a dalšími technologiemi od Sun.

 

Acer Aspire Revo

 

Spolu s více než dvaceti novými netbooky, notebooky a all-in-one počítači vypustil Acer první malé form-factor PC, které nabízí Nvidia Ion platformu spojující Atom chip od Intelu a grafický procesor Ion. S AspireRevo můžete sledovat 1080p HD video, hrát hry pro DirectX 10 při vysokém framerate a vyzkoušet 3D schopnosti systému Windows Vista Premium. Nový nettop je dostupný buď s klasickým pevným, nebo SSD diskem a pamětí až 4 GB. Zařízení je konstruováno tak, aby mohlo být připojeno k zadní části jakékoliv TV obrazovky nebo LCD s VESA připojením. Cena ani dostupnost nebyla stanovena, ale podle jednoho z vedoucích pracovníků by se zařízení mělo objevit v USA kolem září a pak postupně po celém světě.

 

Nintendo DSi


Pět měsíců poté, co se v Japonsku prodal první kousek, se DSi od Nintenda tento týden dostalo na mezinárodní trhy a jen za pár dní prodala společnost několik stovek tisíc kusů. DSi je modernější verzí oblíbené konzole DS Lite, která se prodává již několik let. Nové zařízení je tenčí a obě obrazovky jsou poněkud větší, navíc byly přidány dva digitální fotoaparáty a nechybí ani funkce audio přehrávače. Prodává se za cenu 170 dolarů.

Tento týden jsme zamířili také na na Computer Human Interface, nebo-li CHI konferenci, která se konala v Bostonu a byla na ní k vidění zajímavá vstupní a zobrazovací zařízení. To první je skvělé na cvičení - je nazváno Mousegrip a využívá upravené cvičební nářadí na stisk ruky a starou počítačovou myš k ovládání kurzoru na obrazovce. Zde je nastaveno na ovládání hry Pong. Čím větší silou stisknete, tím níže se přesune vámi ovládané veslo. Když použijete dva ovladače najednou, můžete kurzorem pohybovat jak nahoru a dolů, tak doprava a doleva, ale abyste se dostali až na stranu nebo na spodní část obrazovky, musíte na každý Mousegrip působit silou padesáti kilogramů, což není zrovna snadný úkol.

 

Technologie Nanotouch


Dotykové obrazovky přináší spoustu výhod od pohodlného ovládání až po snadnou úpravu, ale obrazovky těchto zařízení mohou být jen tak malé, aby je váš prst z větší části nezakrýval. Projekt nazvaný Nanotouch od Microsoft
Research a německého Hasso Plattner Institutu tento problém možná vyřešil.

Kllíčová myšlenka spočívá v tom, že když zařízení ovládáme zepředu, zakrývá nám prst aktuální dění na obrazovce, takže kdybychom ovládání přesunuli dozadu, můžeme tento problém eliminovat a tím pádem vidět krásně celou obrazovku. Toho dosáhneme na základě principu nazvaného nepravá průhlednost. Zanedlouho bude díky této technologii možné vyrobit audio přehrávač o velikosti mince. A za takových pět let by mohla být použita v mobilních telefonech.

 

Superpočítač Fujitsu FX1


Ke konci minulého týdne japonská vesmírná agentura otevřela centrum svého nového superpočítače, který je nyní nejvýkonnějším počítačem v celé zemi a nejúčinnějším počítačem na světě. Superpočítač Fujitsu FX1 byl spuštěn minulý týden ve vesmírném středisku Japan Aerospace Exploration Agency v Chofu v západním Tokyu a poskytuje tomuto středisku mnohem větší výpočetní výkon. Za mřížkami je přes tři tisíce výpočetních jednotek, jako je tato. Každá má čtyř-jádrový mikroprocesor Sparc64 VII a je tu přes 94 TB paměti. Což dává dohromady teoretický výkon 120 teraflops. Počítač bude používán pro simulaci jevů, jakým je třeba sluchový šum, který se vyskytuje při vypouštění družic.

 

Robot čistí okapy

 

Aktualizovaná verze Looj robota od iRobot, který čistí odpadní kanály, se objeví během následujících týdnů na trhu. Od stejné společnosti je i Roomba robot na vysávání. Looj je dálkově ovládané zařízení, které odklízí listí a odpad z vašich okapů a odpadních kanálů. Nová verze má v sobě zabudovanou interní anténu, ohebný vrták a zvýšil se dosah dálkového ovládání. Stát bude 130 nebo 170 dolarů, záleží na konfiguraci.

 

Svatba přes Skype

 

Díky Skypeu již jistě vydrželo několik vztahů na dálku, máme tu však pro vás extrémní příklad. Nedávno se totiž vzala nevěsta s ženichem přes Skype za použití webkamer. Nevěsta byla v USA a ženich ve službách americké armády v Iráku. A není to jediný případ, další svatba přes Skype se nedávno uskutečnila mezi manželem z Číny, manželkou z Francie a během obřadu v Brazílii.

 

cyber23

PUMA - vozítko do města

 

General Motors, průbojný výrobce aut, odhalil dvojkolové dvoumístné elektrické vozidlo, které vyvinul spolu se Segway a o kterém doufá, že se stane bezpečnou, neškodlivou alternativou ovzduší znečišťujícím vozidlům, která jezdí po amerických silnicích. PUMA, která je symbolem "Osobní a přístupné dopravy po městě", je zařízena pro dva, přičemž jim umožňuje sedět podobně jako v autě. Podle Segway, je nové vozidlo schopno cestovat rychlostí až 35 mil za hodinu, což je 56 kilometrů za hodinu a lze s ním ujet až 35 mil na jedno nabití. PUMA používá lithium-iontové baterie, jejichž opětovné nabití by mělo přijít pouze kolem 60 centů za elektřinu.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).