Hlavní navigace

Nanocontact Magnetic Resistance - o 500% větší hustota záznamu

30. 5. 2007

Sdílet

Společnost Toshiba ve spolupráci s univerzitou v Tohoku publikovala technologií Nanocontact Magnetic Resistance (NC-MR) pro čtecí a záznamové hlavy pevných disků, která by měla umožnit až 500procentní hustoty záznamu.

skoleni

Tato technologie by měla výhledově do roku 2013 dovolit vyrobit 3,5palcový disk s kapacitou 5TB a 2,5palcový o kapacitě 1TB. Nejvyšší hustota záznamu současně dodávaných HDD je 178,8Gb na čtvereční palec. Nová technologie na stejnou plochu uloží minimálně 1Tb.


Nanocontact Magnetic Resistance v současném stavu vývoje zvyšuje magnetorezonanci čtecí hlavy až na dvojnásobek, což zvyšuje její schopnost detekovat změny v magnetickém poli. Tato metoda funguje na základě změn odporů dvou různých magnetických materiálů, umístěných v magnetickém poli velmi blízko sebe (tzn. méně než 1 nm).

Díky tomuto jevu se čtecí hlavy disků budou moci vyrábět menší, zároveň však stoupne jejich schopnost detekce a zapisování na povrch HDD. To následně umožní vyšší hustotu záznamu, bez jakéhokoli zhoršení funkce pevného disku. Na vývoji této technologie pracují i jiné firmy z oboru, například Hitachi nebo Seagate.

Toshiba a další výrobci dnes používají technologii kolmého zápisu. Ta bude podle Seagatu použitelná až do kapacity kolem 1 Tb na čtvereční palec. Poté budou muset nastoupit alternativní metody, například HAMR (Heat-assisted magnetic recording), která má údajně horní hranici až někde kolem 50 Tb na čtvereční palec. To je však hudba vzdálené budoucnosti (někdy kolem roku 2019).

- - Patrik Khudhur

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).