Hlavní navigace

Na HD video trochu jinak - stolní přehrávač Emgeton GURU 4 TViX

31. 3. 2008

Sdílet

Před Vánocemi uvedl Emgeton nenápadný boxík, který je v podstatě rebrandovaným produktem TViX od společnosti DVICO. Jde o multimediální jukebox schopný přehrávat video, hudbu či fotografie v libovolném formátu.


Než začneme se samotným testem, je potřeba říci, že ve výše popsaném formátu se na internetu objevují především filmy ripované z originálních HD DVD a Blu-rayů, takže cílová skupinka zájemců o tuto černou krabičku je zcela zřejmá. A netvoří ji samozřejmě pouze internetoví piráti stahující HD filmy, TViX přehrává i XviD video, v němž se na internetu najde tisíce ripů z DVD. Ve většině médií o tomto faktu taktně mlčí, ale nám nepřijde fér chodit kolem horké kaše, protože výrobci elektroniky vydělávají na pirátství už celé roky (MP3 přehrávače, DVD přehrávače s podporou DivX) a je to takovým veřejným tajemstvím.
GURU 4 je ovšem unikátní zařízení, ať už vznikl z jakéhokoliv důvodu, a nemá na našem trhu žádnou konkurenci.Přehrávač je velmi malý a nevešla se do něho žádná optická mechanika, data do něho dostanete buď vložením SATA disku (místo pro jeden HDD) nebo připojením nějakého externího zařízení přes USB. Přístroj je na zadní straně vybaven dvěma USB Host porty, takže s ním lze spojit dvě zařízení najednou. Nehraje roli, jestli je to flashová paměť či externí pevný disk, GURU 4 si poradí s jakýmkoliv paměťovým médiem s USB rozhraním. Pokud máte filmy uložené na interním disku v počítači, nevěště hlavu, přehrávač lze spojit i s ním – a to pomocí USB nebo LAN rozhraní. Případně si můžete zakoupit některou z podporovaných USB Wi-Fi karet a streamovat do něho video bezdrátově.

Zapojení této mašinky do systému domácího kina je díky jednomu HDMI výstupu, komponentním, S-Video a cinch výstupům hračka. Nechybí ani digitální koaxiální a optický výstup pro přenos multikanálového zvuku do externího dekodéru. Nahraný firmware má kompletně přeložené menu do češtiny a podporuje rovněž české titulky v různých formátech (SMI, SUB, SRT, ale i obrázkové z DVD ve formátu IDX). Pakliže nemáte titulkový soubor pojmenovaný stejně jako soubor filmu, jeho manuální načtení je otázkou pár vteřin.Skoro by se zdálo, že je GURU 4 zcela bezchybný přístroj, jenže všude se nějaké ty mouchy najdou. Například v případě určitých x264 videí nebyl procesor schopen korektně dekódovat obraz, ale podle všeho by měl být tento neduh opraven v některém z chystaných updatů firmwaru.
Celkově je tento HD boxík opravdu úžasnou věcičkou. Dodává se i s integrovaným DVB-T tunerem a dokáže přijímat dokonce zkušební H.264 vysílání v 1 080p rozlišení, čímž se naprostá většina DVB-T receiverů na trhu pochlubit nemůže. Jeho nadčasovost kazí jen fakt, že nebude ani v budoucnu schopen dekódovat nové formáty zvuku jako Dolby Digital Plus. Dá se totiž předpokládat, že jakmile vznikne freewarový dekodér, na kterém už se pracuje, začnou piráti vydávat na internetu filmy i s touto zvukovou stopou. Nicméně DVICO už nyní nabízí model TViX M-6500A s HDMI 1.3 výstupem a podporou HD audia i dalších HD formátů jako VC-1.


Verdikt
Bezkonkurenční video box, který nahradí i výkonné HTPC, protože je schopen přehrávat full HD videa komprimovaná pomocí kodeku x264. Kromě toho disponuje DVB-T tunerem a lze k němu připojit téměř jakékoliv externí paměťové médium.

- - Lubor Jarkovský

skoleni

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).