Hlavní navigace

Na čem postavit PC?

1. 2. 2006

Sdílet

Test základních desek s integrovanou grafickou kartou (CD) Motherboard je bezpochyby základním stavebním kamenem c...


Test základních desek s integrovanou grafickou kartou (CD)


Motherboard je bezpochyby základním stavebním kamenem celého počítače, o tom se snad nemusíme s nikým přít. Zejména pro tuto komponentu by mělo platit staré pořekadlo o tom, že nejsme tak bohatí, abychom si kupovali levné věci. Především na základní desce totiž závisí stabilita celého počítače, a ta je podle našeho názoru nejdůležitější!
no, někteří z vás mohou namítnout, že i výkon a cena jsou důležité, ale představte si situaci, když máte na dokončení práce pouze hodinu a váš počítač, sice výkonný a pořízený za výbornou cenu, není stabilní a pravidelně "padá". Existuje nějaký kompromis, například levnější deska s vysokou stabilitou? Pokusili jsme se za vás nalézt odpověď. V našem přehledovém testu jsme se rozhodli zaměřit na ty nejlevnější desky, které lze v současné době na našem trhu pořídit. A když hovoříme o nejlevnějších řešeních, máme na mysli motherboardy s integrovanou grafickou kartou, jejichž použití snižuje pořizovací cenu celé sestavy. V našem článku se tak dozvíte nejen jak si vybrat pro vás ideální základní desku s integrovanou grafickou kartou, ale najdete zde i několik dobrých rad ohledně výběru čipové sady, procesoru, velikosti a typu operační paměti pro takovýto počítač.

Máme z čeho vybírat?

V našem testu se sešlo celkem deset čipových sad s integrovaným grafickým jádrem, jediným omezením bylo použití patice pro procesory AMD Socket 754 a Socket 939, pro procesory Intel pak pouze LGA775. Proč jsme postupovali takto a proč jsme nezařadili starší patici Socket 478 pro Intel? Jednoduše proto, že obě dvě patice jsou u AMD "živé", tudíž jsou pro ně vydávány stále nové a nové procesory, zatímco Socket 478 je pro Intel již "mrtvou" záležitostí a všechnu svou produkci soustředí na LGA775.
Od výběru patice se dále odvíjí následný výběr vhodného procesoru. Nejlevnější procesor AMD Sempron 64 2500+ pro Socket 754 se dá sehnat za 2 015 Kč včetně DPH, pro patici 939 lze sehnat nejlevnější model Athlon 64 3000+ za 4 996 Kč, protože pro tento socket se nedodávají do maloobchodního prodeje modely Sempron. U společnosti Intel jsou ceny následující nejlevnější procesor Intel Celeron D 326 lze pořídit za cenu okolo 2 307 Kč, nejlevnější plnohodnotné Pentium 4 630 se v době konání testu prodávalo za 5 770 Kč. My jsme si na testy vybrali procesory AMD Athlon 64 3200+ pro Socket 754, AMD Athlon 3000+ pro patici 939 a Intel Pentium 4 630 pro LGA775. Silnější modely procesorů, tzv. "plné" verze, jsme zvolili z toho důvodu, aby nebyly zbytečně bržděny integrované grafické karty a mohly se předvést v celé kráse. Nakonec poslední poznámka k procesorům vyšší modelové číslo u patice 754 je použito proto, protože systémy na něm postavené neumožňují práci operačních pamětí v Dual Channel režimu, tudíž mu výkonnostně asistuje v patici 939 model s nižším modelovým označením.

Co můžeme očekávat od základních desek s integrovanou grafickou kartou?

Především velmi levné řešení! Ano, jistě jste čekali výčet vlastností jako snadná instalace, ušetření nákladů, bezproblémový provoz a jiné. Chyba! Na následujících řádcích najdete popis, který se vztahuje pouze ke konkrétním kusům hardwaru, který jsme měli k dispozici. V našem testu nejlevnějších řešení jsme totiž měli problémy s instalací, prací nebo updatováním BIOSu u osmi z deseti testovaných desek, čímž jsme se přesvědčili, že i renomovaní výrobci, jejichž nejlepší modely si od nás odnášejí ocenění TOP PRODUKT, dokáží vyrobit desku i zcela opačné kvality! Zde je potřeba vyzdvihnout ty, které testem prošly beze ztráty kytičky jsou to základní desky osazené novými čipovými sadami od společnosti Intel i915G a i945G pracující na motherboardech Intel a DFI. Naše obecné doporučení, jaký hardware si pořídit, naleznete v závěru článku.
Na dalších stranách tohoto testu se můžete seznámit s klasickým popisem jednotlivých desek, ale protože jsme omezeni místem a o informace z postupu instalace se s vámi tentokrát chceme podělit velmi podrobně, rozhodli jsme se navíc komentovat práci a instalaci jednotlivých desek v tomto textu. Nebudeme tedy zdržovat, jdeme na to postupovat budeme podle abecedy, jak naleznete motherboardy seřazené v tabulce:

Asus P5RD1-VM: tato deska je postavena na čipové sadě ATI Radeon Xpress 200, ke které naštěstí pro zákazníky páni inženýři připojili jižní můstek ULI M1573 a ne firemní ATI RS480, jenž má velké problémy například s přenosovou rychlostí pevných disků připojených přes Serial ATA rozhraní, kompatibilitou a rychlostí USB a jinými věcmi. Na práci, výkon ani podporu jsme si u této desky nemohli stěžovat podporuje mimo jiné dvoujádrové procesory Intel a integrované jádro Radeon X300 podává slušný výkon. Problém však nastal při instalaci operačního systému, kdy jsme při použití Serial ATA disku byli nuceni dodat systému ovladače externího řadiče na disketě. Ta však nebyla součástí dodávky! Na jinak velmi dobrých stránkách podpory http://support.asus.com jsme bohužel žádný ovladač nenalezli, a tak jedinou záchranou je dodané instalační CD, které umožňuje vytvoření diskety s ovladači. Jenže k tomu potřebujete další počítač, na kterém tuto operaci provedete. A pokud nemáte žádný k dispozici, máte problém, nebo alespoň spoustu starostí navíc!

DFI 945G-TMGF: tento výrobek není v našem testu nejlevnější, svému uživateli se však odmění naprosto spolehlivým a bezchybným výkonem. Grafické jádro nepatří mezi současnou špičku, nicméně lze použít modul pro digitální výstup na LCD displej, což v kombinaci s podporou nejmodernějších technologií DDR2 a dvoujádrových CPU činí z této desky (potažmo obecně z čipové sady Intel i945G) jednoho z kandidátů na zakoupení.

DFI K8M800-MLVF: druhá základní deska DFI je směřována na trh levných řešení pro procesory AMD, tedy především pro AMD Sempron. Integrované grafické jádro UniChrome Pro nepodává nijak dobré 3D výsledky a ani kvalita VGA výstupu není úplně ideální. Navíc jsme měli při testování problém s rozchozením dvoustranných pamětí na frekvenci 400 MHz, počítač i po aktualizaci BIOSu odmítal pracovat s 400 MHz a nastavoval automaticky 333 MHz. Druhým nepříjemným poznatkem je fakt, že pokud dodavatel desky neaktualizuje BIOS a vy si pořídíte nějaký nový model AMD Sempron (v našem případě AMD Sempron 2500+), deska s tímto CPU odmítne pracovat a vypne se. Nezbude vám tedy nic jiného, než si někde vypůjčit jiný procesor a s ním updatovat BIOS, nebo desku odnést prodejci a nechat aktualizaci na něm!

Foxconn 6100K8MA-RS: nová čipová sada s integrovanou grafikou od nVidia se prezentovala na deskách od Foxconn. Méně výkonná varianta GeForce 6100 + 410 MCP pracovala bezproblémově a podávala druhý nejvyšší výkon v 3D testu, ovšem i u ní jsme našli chyby. Za prvé to byla kvalita VGA výstupu, kde již při 1 024 x 768 a 85 Hz byl obraz rozmazaný a chvěl se. Což o to, to by ještě šlo, ale nVidia se chlubí tím, že tento čipset podporuje televizní výstup! Ano, podporuje. Ale s kvalitou tohoto výstupu je na tom velmi špatně. Snad i pohled do prázdné lednice by byl lepší!

Foxconn 6150K8MA-8EKRS: druhý zástupce nVidia je na tom o něco lépe, kvalita VGA výstupu je o něco lepší. To jsou ovšem jediné změny kvalita TV výstupu je trochu lepší a poskočila z hodnocení "zcela nevyhovující" na "mizerná". Výhodou těchto desek je přítomnost slotu PCI Express x16 pro budoucí rozšíření a podpora dvoujádrových procesorů AMD.

Foxconn 661FX7MF-S: čipová sada SiS v nás zanechala spíše negativní dojem její výkon je nejnižší v celém testu, kvalita VGA výstupu na mizerné úrovni, k tomu se přidaly problémy s aktualizací BIOSu desky, který jsme aplikovali pomocí utility Foxconn SuperUtility. Počítač poté nemohl identifikovat jakýkoliv Serial ATA disk, a proto nebylo možné nabootovat systém. Nezbylo nám tedy nic jiného, než vrátit původní BIOS.

Foxconn 865GV7MC-ES: poslední deska od Foxconn byla do jisté míry zvláštností, protože se výrobci podařilo importovat novou patici LGA775 na starý čipset i865G, tedy zaručené použití AGP sběrnice a DDR pamětí. U této desky jsme byli vcelku spokojeni, jen nám chyběl kvalitnější VGA výstup a možnost přidat DVI výstup.

Intel i915G Luxemburg: druhá základní deska, u níž jsme byli naprosto spokojeni naprostá stabilita, výkon, podpora PCI Express x16, DDR2 i DVI výstupu. Jasný kandidát do všech kanceláří. Problémem je cena, která bývá o několik stokorun vyšší nežli motherboardy s konkurenčními čipsety.

MSI PM8M2-V: tento čipset je obdobou VIA K8M800, pouze pro platformu Intel. Bohužel jsme u této desky zaznamenali občasnou nestabilitu systému, stejně tak byla potřeba k instalaci disketa s ovladači externího řadiče Serial ATA. Na rozdíl od modelu Asus dodává společnost MSI tuto disketu v základním balení, takže je možné systém bez větších obtíží instalovat. Výkon grafiky je nízký a kvalita výstupu nevalná.

MSI RS482M-IL: poslední deska v testu je osazená čipsetem ATI Radeon Xpress 200 ve verzi pro procesory AMD. Bohužel byl k němu osazen jižní můstek ATI R480, který opravdu povedený není. Má problémy se Serial ATA disky, dělají mu problémy některé USB zařízení a přenosová rychlost při kopírování z USB disku byla sotva 75% oproti modelům s čipsety Intel. Osazený jižní můstek se také postaral o občasné pády systému a celkově horší dojem z celé desky.

Podle tohoto malého výčtu jste jistě měli možnost poznat, že nákup levné základní desky není ničím jednoduchým. Výrobci totiž v naprosté většině osadí takto koncipovaný motherboard méně kvalitními součástkami, jejichž pořízení je vyjde laciněji. A právě z tohoto důvodu se můžeme setkat u těchto nejlevnějších motherboardů s více problémy než u dražších modelů. Nemůžeme si odpustit ještě jednu poznámku k oblasti, které se v recenzích samostatných produktů dotýkáme víceméně pouze okrajově. Jedná se o zvukový doprovod, lépe řečeno o kvalitu zvukového výstupu, produkovaného integrovanou zvukovou kartou. Na většině motherboardů byla integrována zvuková karta Realtek ALC655, která sama o sobě není až tak špatným řešením, ovšem kvalita provedení na testovaných deskách vypovídala o tom, že i v této oblasti se dá mnoho ušetřit. I když tento zvukový procesor podporuje až 5.1 kanálový výstup, většinou jsou osazené pouze tři konektory stereo výstup, linkový výstup a vstup z externího zdroje. Při potřebě pěti kanálů bylo vždy potřeba softwarově přepnout funkce konektorů, což by mohlo méně zkušeným uživatelům činit problémy. O samotné kvalitě zvukového výstupu se není třeba dlouho rozepisovat, v naprosté většině stačí pouze na základní zvuky operačního systému. Jakékoliv jiná reprodukce MP3, poslech internetového rádia, doprovodné zvuky u her a programů je na velmi špatné úrovni. Světlou výjimkou jsou opět desky s čipsety Intel, které splňují požadavky na formát High Definition Audio, jejich zvuk je minimálně o třídu lepší. Tím netvrdíme, že by byl srovnatelný s implementací na dražších boardech, už vůbec ne s externími kartami, ale přeci jen nabídnou oproti základním modelům o něco více. Ale jak již bylo napsáno, za špatnou kvalitou nestojí samotný zvukový čip, ale součástky, které převádějí zvuk do analogové formy.

Koho bychom doporučili?

V hodnocení těchto desek se protínají dva směry snaha o co nejnižší náklady a snaha o bezproblémový chod sestavy. Výkon je v tomto případě až na druhé koleji, protože se počítá s nákupem levnějšího, tudíž pomalejšího procesoru. Všechny tři patice, které se v testu objevily, nabízejí do budoucna dostatečný potenciál k upgradu procesoru a tím pádem i k výkonu celé sestavy. Pokud bychom měli při rozhodování hledět pouze na cenu, vybrali bychom si nejspíše systém založený na platformě AMD/Socket 754 konkrétně pak procesor AMD Sempron 2500+ a základní desku založenou na čipové sadě VIA K8M800. Pro uživatele vyžadující jakýsi 3D potenciál je ideální volbou nová čipová sada GeForce 6150 v kombinaci s MCP 430, zajišťující větší komfort a možnosti. Pokud bychom se však zaměřili na stabilitu celé sestavy, vybrali bychom si jednoznačně platformu Intel/Celeron D spolu s čipovými sadami i915G a i945G. Posledně jmenovaný čipset má navíc výhodu v tom, že můžete prakticky kdykoliv a jednoduše upgradovat na dvoujádrové procesory.
Protože nejen z vlastních zkušeností víme, že stabilita je důležitější než co nejnižší pořizovací náklady, rozhodli jsme se doporučit systémy zaležené na platformě Intel s použitím čipových sad Intel i915G/GV a i945G/GV. Pokud bychom měli být konkrétní, nebáli bychom se doporučit základní desky Intel i915G Luxemburg zastupující čipovou sadu Intel i915G, a DFI 945G-TMGF zastupující čipovou sadu Intel i945G.

Paměť/Max. Frekvence pamětíAGP/PCI-FDD/ATA/100COM/LPT/ SdílenáZapůjčilaCenaGrafický
PaticeČipová sadaJižní můstekkapacita(MHz)Expres/ATA133/SATA150/USB 2.0/Síťová karta Zvuková kartaGrafické jádropaměť (MB)společnostvč. DPHStabilitavýkox1/x4/x16/PCI/SATA300/EEE-1394
Asus P5RD1-VMLGA775ATI Radeon Xpress 200ULI M1573DDR/2 GB333, 4000/1/0/121/0/2/4/01/1/4/0Realtek RTL8201CLADI1986AATI Radeon X30032-128LEVI2 238 KčHHHHHHHHHH
DFI 945G-TMGFLGA775Intel i945GICH7DDR2/4 GB400, 533, 6670/1/0/1/21/1/0/0/41/1/4/1Realtek RTL8100CRealtek ALC850Intel Graphics Media Accelerator 95032-224Ridea Distributio3 866 KčHHHHHHHHHH
DFI K8M800-MLVFSocket 754VIA K8M800VIA VT8237DDR/2 GB200, 266, 333, 4001/0/0/0/31/0/2/2/01/1/4/1Realtek RTL8100CRealtek ALC655UniChrome Pro16-64Ridea Distributio2 177 KčHHHHHHHHHH
Foxconn 6100K8MA-RSSocket 939nVidia GeForce 6100nVidia 410 MCPDDR/2 GB266,333, 4000/0/0/1/31/0/2/2/01/1/4/0Realtek RTL8201BLRealtek ALC655nVidia GeForce 610032-128LEVI2 273 KčHHHHHHHHHH
Foxconn 6150K8MA-8EKRSSocket 939nVidia GeForce 6150nVidia 430 MCPDDR/2 GB266,333, 4000/0/0/1/31/0/2/0/41/1/4/0MarvellRealtek ALC850nVidia GeForce 615032-128LEVI2 798 KčHHHHHHHHHH
Foxconn 661FX7MF-SLGA775SiS 661FXSiS 964DDR/2 GB266, 333, 4001/0/0/0/31/0/2/2/01/1/4/0PHY IC+ IP101Realtek ALC655SiS Real 256E32-64Asbis1 488 KčHHHHHHHHHH
Foxconn 865GV7MC-ESLGA775Intel i865GVIntel ICH5DDR/2 GB266, 333, 4000/0/0/0/31/2/0/2/01/1/4/1Realtek RTL8100CRealtek ALC655Intel Extreme Graphics 232-128LEVI2 294 KčHHHHHHHHHH
Intel i915G LuxemburgLGA775Intel i915GIntel ICH6DDR2/4 GB400, 5330/1/0/1/21/1/0/4/0/1/1/4/0Intel 82562EZRealtek ALC860Intel Graphics Media Accelerator 90032-128Intel CZ2 894 KčHHHHHHHHHH
MSI PM8M2-VLGA775VIA P4M800VIA VT8237RDDR/2 GB266, 333, 4001/0/0/0/21/0/2/2/01/1/4/0Realtek 8201CLRealtek ALC655UniChrome Pro16-64LEVI1 666 KčHHHHHHHHHH
MSI RS482M-ILSocket 754ATI Radeon Xpress 200ATI RS480DDR/2 GB333, 4000/0/0/1/31/0/2/4/01/1/4/1Realtek RTL8100CRealtek ALC655ATI Radeon X30032-128LEVI2 321 KčHHHHHHHHHHEverest Super PlPC Mark05DVDHDPCMark3DMarkHalf-Life 2/PCMarkSysMark
čtení/zápis 1M/4MCPUShrinkTach32005 HDD2003/2005RTCW 420052004
(MB/s)(v sec)(body)(min:sec)(MB/s)(body)(body)(fps)systémSE(body)
Asus P5RD1-VM4 468/1 75343/2133 79415:5648,14 9981 267/61037,9/83,72 159142
DFI 945G-TMGF5 198/1 90643/2093 82315:4148,25 0591 139/40329,42/102,42 175146
DFI K8M800-MLVF2 154/99647/2462 80325:4744,74 381264/NA24,9/76,22 085127
Foxconn 6100K8MA-RS5 256/1 82941/2072 91420:5548,25 2221 424/65845,33/119,72 683132
Foxconn 6150K8MA-8EKRS5 297/1 93941/2072 90320:5048,25 2231 487/70449,9/119,92 665132
Foxconn 661FX7MF-S1 785/85861/2493 69217:5247,84 840161/NA17,84/65,32 111125
Foxconn 865GV7MC-ES5 237/1 78143/2113 72516:0248,24 989139/NA40,21/84,82 128134
Intel i915G Luxemburg5 057/1 87443/2103 81515:4748,25 0471 003/23324,28/92,82 160138
MSI PM8M2-V4 364/1 54145/2193 70217:0145,14 403275/NA25,2/78,72 093141
MSI RS482M-IL2 209/1 01046/2382 84423:5245,14 4921 145/58036,20/79,92 149131

DirectX 7, DirectX 8.1 nebo DirectX 9.0c?

Integrované grafické karty se v současné době dají použít především pro kancelářskou práci, nicméně s těmi pokročilejšími si budete moci dopřát chvilkový oddech u nějaké spíše postarší 3D hry. Na ty novější počítačové hry totiž ani nejvýkonnější modely integrovaných grafik nestačí. Maximálně si budete moci "užít" hry v rozlišení 640 x 480 a s minimem detailů. Na dotaz: "Poběží to?" můžeme smutně odpovědět: "Nepoběží, možná půjde. A občas se to bude jen plazit." Pojďme se podívat alespoň na předpoklady jednotlivých grafických čipů ukrytých na základních deskách.

ATI Radeon Xpress 200

Tento grafický procesor je součástí čipové sady a je založen na modelu ATI Radeon X300 jádro RV370. Jako první přinesl na trh integrovaných grafických karet možnost plné podpory rozhraní DirectX 9.0, konkrétně verze 9.0b. Na svědomí to má podpora Vertex Shader v2.0 a Pixel Shader v2.0. Grafický procesor využívá ke své práci dále dvě pixel pipeline. Hlavní výhodou vedle klasických funkcí společnosti ATI je podpora technologie HyperMemory pro urychlení a zlepšení správy sdílené operační paměti. Tato grafická karta je společně s čipy nVidia jediná schopná jakžtakž zpracovat moderní 3D rozhraní.

Intel Extreme Graphics 2

Grafické jádro Intel Extreme Graphics 2 je integrované v čipové sadě Intel i865G a i865GV, lišící se od sebe pouze podporou sběrnice AGP 8x pro možnost osazení externí grafické karty. Čip se honosí podporou rozhraní DirectX 7.0 a 8.1, umožňuje pracovat s až 96 MB sdílené paměti a podporuje další technologie pro urychlení zpracování grafických nároků zpracování až čtyř textur v jednom taktu, v neposlední řadě také 350MHz DAC převodník s podporou rozlišení až 2 048 x 1 536 při 60 Hz. Tato grafická karta již současnému hráči nenabídne nic zajímavého, a proto je vhodná pouze pro 2D práci, typickou pro kancelářské aplikace.

Intel Graphics Media Accelerator 900

Tento grafický čip, známý také pod zkratkou Intel GMA 900, nalézá uplatnění ve spojení s čipovou sadou Intel i915G a i915GV. Oproti předchozí generaci integrované grafické karty dovoluje GMA 900 pracovat s rozhraním DirectX 9.0, grafický procesor pracuje na frekvenci 333 MHz a díky nové verzi technologie Dynamic Video Memory Technology (DVMT) v 3.0 dovoluje alokovat až 128 MB sdílené paměti z celkové operační paměti. Přestože je již v současné době tento grafický čip zastaralý, zahrát si lze hry pouze v nejnižším rozlišení, a to ještě staré několik let. Na ty novější grafika nestačí. Velkou výhodou je možnost osazení přídavného modulu s DVI výstupem, díky kterému se desky postavené na tomto čipsetu (potažmo grafice) skvěle hodí do kanceláří.

Intel Graphics Media Accelerator 950

Posledním počinem v oblasti grafických karet společnosti Intel je Intel GMA 950, což je vylepšená verze GMA 900. Grafické jádro pracuje na frekvenci 400 MHz a tento přínos je na výkonu znát sice to nestačí na ATI ani nVidia, ale s touto kartou si již uživatelé budou moci dovolit zahrát si svou oblíbenou hru s o něco málo více detaily než u GMA 900. Technologie Dynamic Video Memory Technology (DVMT) 3.0 se opět stará o správné využití operační paměti, ze které si grafika může ukousnout až 224 MB. Plná podpora DirectX9.0b a OpenGL 1.4 je u této karty samozřejmostí.

nVidia 6100 a 6150

Tato dvě integrovaná grafická jádra mají mnoho společného, proto jsme je zařadili do jedné kategorie. Nejprve si řekneme, co mají společného, poté si řekneme o několika rozdílech. Obě grafiky plně podporují rozhraní DirectX 9.0c a OpenGL 1.5, z čehož vyplývá i plná podpora Shader Model 3.0 a jiných technologií, charakteristických pro sérii karet nVidia 6x00. Grafický čip je totiž postaven na modelu GeForce 6200, ovšem musí si vystačit pouze s dvěma Pixel Pipelines, karta podporuje technologie PureVideo, TV výstup, MPEG-2/WMV9 dekodér a jiné. Rozdíly mezi těmito kartami tvoří frekvence grafického procesoru, který u vybavenější verze GeForce 6150 pracuje na frekvenci 475 MHz oproti 425 MHz u méně vybavené verze. Dalším rozdílem je podpora hardwarové akcelerace dekomprese videa MPEG-2/WMV9, kdy 6150 zvládne i HDTV rozlišení
(1 080p/1 080i). Obě dvě verze se umístily v našem testu na špičce z hlediska výkonu, ovšem v kvalitě zobrazení VGA a TV výstupu nemohou konkurovat ATI a Intelu, protože oba dva výrobci mají lepší kvalitu zobrazení.

SiS661FX

Grafická karta integrovaná v čipové sadě SiS661FX je pouze 2D akcelerátorem, tudíž se od ní nedá čekat jakákoliv podpora 3D zobrazení. Také proto dopadla tato grafická karta v testech nejhůře, protože celý proces počítal samotný procesor. Kvalita zobrazení není valná, výhodou však může být podpora DualView zobrazení. 333MHz RAMDAC převodník umožňuje pracovat s rozlišením až 2 048 x 1 536 při 75 Hz a 32bitové hloubce.

VIA K8M800 a P4M800

Poslední dvě integrované grafické karty popíšeme najednou, protože se od sebe vzájemně liší pouze tím, že jsou určené pro platformu AMD (VIA K8M800) a Intel (P4M800). Integrované grafické jádro v těchto čipsetech se nazývá UniChrome Pro. Tato 128bitová grafika dokáže pracovat až s 64 MB sdílené paměti, jádro pracuje na frekvenci 200 MHz s dvěma pixel pipelines a podporuje mimo jiné DirectX 8.0 a MPEG-2 hardwarovou akceleraci. Výkonem v 3D tato grafika příliš neoplývá, nicméně starší hry byste si měli být schopni zahrát. Kvalita zobrazení nebyla nejhorší, nicméně výstupu DVI se nevyrovná.

Asus P5RD1-VM

Nebyl by to kompletní přehled trhu, kdyby nám v testované sadě chyběla základní deska s čipovou sadou od společnosti ATI. V tomto případě jím byl konkrétně čipset ATI Radeon Xpress 200, doplněný jižním můstkem ULI M1573, který se jeví jako daleko lepší řešení než firemní jižní můstek ATI. Deska podporuje všechny procesory Intel pro patici LGA775, a to včetně Extreme Edition s 1 066 MHz FSB a Pentium D, jakožto dvoujádrové modely. S touto deskou si již můžete troufnout na nějakou nenáročnou 3D hru, nehledě na možnost rozšíření o externí kartu PCI Express x16. Kvalita zobrazení ve 2D a rozlišení 1 024 x 768 a 85 Hz neurazila, ale přeci jen externí karty podávají lepší výsledky. U LCD a 1 280 x 1 024 byl obraz mírně rozmazaný, ovšem stálý, bez náznaků klepání. Jak bylo již napsáno, integrovaná karta si troufne na nové hry, ovšem s minimálními detaily a nízkým rozlišením. Často však ani to nebude k plynulému hernímu projevu stačit. Nevýhodou tohoto řešení je absence DVI, TV výstupu a Firewire, výhoda spočívá v možnosti osazení externí grafikou a v podpoře dvoujádrových CPU.

DFI 945G-TMGF

Nejnovějšího zástupce s integrovanou grafickou kartou společnosti Intel reprezentovala základní deska společnosti DFI s modelem 945G-TMGF. Motherboard, připravený pracovat s procesory Intel Celeron D, Pentium 4, Extreme Edition a dvoujádrovými Pentium D, je osazen čipovou sadou Intel i945G s jižním můstkem Intel ICH7. Jak je dáno tomuto čipsetu do vínku, deska pracuje s operační pamětí typu DDR2 na rychlostech 400, 533 a 667 MHz. Integrované grafické jádro nese název Intel Media Accelerator 950, což je nástupce Intelu GMA 900, pracujícího v i915G. Na rozdíl od této grafiky dokáže alokovat až 224 MB sdílené paměti, což může být v novějších hrách výhoda. S kvalitou obrazu je to naprosto stejné jako u modelu s čipovou sadou Intel i915G ve 2D zobrazení přes analogový výstup je obraz průměrný, ovšem při připojení DVI konektoru se stává z celého stroje ideální sestava pro budoucí upgrade. Budete si totiž moci upgradovat nejen procesor (a to i na dvoujádrový), ale také grafickou kartu díky volnému slotu
PCI Express x16.

DFI K8M800-MLVF

Prvním motherboardem zastupujícím čipovou sadu VIA byla v našem testu základní deska DFI K8M800-MLVF, osazená VIA K8M800 společně s jižním můstkem VIA VT8237R. Motherboard je určený pro procesory AMD Sempron, Sempron 64 a Athlon 64 pracující v patici 754. Možnosti osazení jsou tak dostatečně bohaté, můžete si vybrat od nejlevnějšího procesoru AMD Sempron 64 2500+, pracujícího na frekvenci 1 400 MHz, až po plnohodnotný Athlon 64 3700+. Deska pracuje s paměťmi DDR na frekvencích 333 a 400 MHz, konkrétně však u tohoto modelu počítejte spíše s 333 MHz, protože frekvence 400 MHz lze dosáhnout pouze u několika druhů pamětí. Integrovaná grafická karta nese jméno S3 UniChrome Pro a umožňuje pracovat se sdílenou pamětí 16-64 MB, k dispozici je pouze analogový VGA výstup, chybí DVI i TV výstup. Kvalita výstupu v tomto konkrétním případě byla lepší než u P4 verze, pracovat jsme mohli s menšími ústupky v kvalitě zobrazení i v rozlišení 1 024 x 768 a při 85 Hz, taktéž na LCD v 1 280 x 1 024 při 60 Hz byl obraz ještě přijatelný. 3D výkon je díky parametrům pro dnešní hry zcela nevhodný. I tato deska nabízí rozšíření v podobě AGP slotu.

Foxconn 6100K8MA-RS

Ani společnost nVidia v našem přehledovém testu nechybí, zastoupena je relativními novinkami čipsety GeForce 6100 a GeForce 6150. Základní deska Foxconn 6100K8MA-RS v sobě ukrývá, jak je již z názvu patrné, prvně jmenovaný čipset, doplněný jižním můstkem nVidia 410 MCP. Motherboard je možné osadit širokým spektrem procesorů počínaje modely Sempron, Athlon 64, přes top modely Athlon 64 FX a u zástupců dvoujádrových CPU s označením X2 konče. Vlastní grafické jádro je odvozeno od modelu GeForce 6200 s menšími úpravami frekvencí a odebráním dvou pipelines. To však nezabránilo tomuto boardu dosáhnout druhého nejvyššího výkonu v 3D ze všech testovaných modelů. Výše dosáhl pouze lépe vybavený bratříček GeForce 6150. Při pohledu na kvalitu zobrazení jsme ovšem byli více než zklamáni, protože obraz se viditelně chvěl již při rozlišení 1 024 x 768 a 85 Hz, pro použití k LCD při 1 280 x 1 024 bychom tuto desku nedoporučili obraz byl neostrý a nestabilní. Ke spokojenosti nepřispěl ani přímo otřesný TV výstup, který se na celé řadě GeForce 61x0 opravdu nepovedl.

Foxconn 6150K8MA-8EKRS

Druhým zástupcem společnosti nVidia byla čipová sada GeForce 6150 společně s jižním můstkem nVidia 430 MCP, usazená v základní desce Foxconn 6150K8MA-8EKRS. Deska je, stejně jako předchozí model, připravena pojmout procesory Sempron, Athlon 64, Athlon FX a dvoujádrové procesory X2. K samotné desce jsme neměli žádnou připomínku, protože na ní naleznete prakticky vše, co byste mohli potřebovat slot PCI Express x16 pro rozšíření, čtyři banky pro paměťové moduly DDR 333 a 400 MHz, FireWire, kvalitnější zvukovou kartu Realtek ALC850 a gigabitovou síťovou kartu Marvell. Výkon grafického jádra byl v celém testu nejvyšší, ale ani tak si nebudete moci dopřát nejnovější hry, často ani v nejnižším rozlišení. A o zbytku platí přesně to, co již bylo napsáno kvalita obrazu v 2D je horší, obraz se občas klepe a je neostrý. Samostatnou kapitolou je kvalita TV výstupu, která je sice o něco málo lepší než u GeForce 6100, ale stejně pokud plánujete používat TV-out, pořiďte si externí kartu. Nevýhodou je také absence podpory DVI výstupu, jak to mají zařízené nové čipsety Intel.

Foxconn 661FX7MF-S

I společnost SiS je v našem přehledu zastupena, a to konkrétně modelem základní desky Foxconn 661FX7MF-S, osazeným čipovou sadou SiS 661FX a jižním můstkem SiS 964. Tato deska je připravena pracovat s procesory Intel Celeron D a Pentium 4 až do frekvence 3,8 GHz, se systémovou sběrnicí 533 a 800 MHz a jádrem Prescott. Nechybí ani port AGP 8x a dva banky pro operační paměti DDR 333 a 400 MHz. Z pohledu výkonu skončila tato deska na nejnižší příčce, proto se hodí pouze pro kancelářské a jiné 2D zobrazení. S kvalitou obrazu to také nebylo kdovíjaké v rozlišení 1 024 x 768 při 85 Hz bylo viditelné zkreslení obrazu, občas vlnění, při 1 280 x 1 024 byl obraz již mírně rozmazán a práce na počítači se pro oči stávala utrpením. O nějakém TV výstupu či podpoře DVI výstupu si můžete nechat pouze zdát. Tato deska také podala nejnižší aplikační výkon, což je způsobeno samotnou čipovou sadou, nikoli konkrétním modelem motherboardu. Pokud přemýšlíte o levné možnosti, jak pořídit PC sestavu s Intelem, poohlédněte se jinde. Tento čipset za vaší pozornost nestojí!

Foxconn 865GV7MC-ES

Velmi zajímavou základní desku se nám podařilo získat od společnosti Foxconn. Jednalo se o model 865GV7MC-ES s čipovou sadou Intel i865GV jedná se sice o starší čipovou sadu, ale v kombinaci s novou paticí LGA775 je stále ještě schopná ostatním konkurovat. Osadit můžete procesory Intel Celeron D a Pentium 4, stejně tak i dvě operační paměti DDR s rychlostí až 400 MHz a kapacitou až 2 GB. K čipové sadě je připojen jižní můstek Intel ICH5, jako grafické jádro zde najdeme Intel Extreme Graphics 2, což je nejméně vybavená grafika Intel v našem testu. Co se týká kvality, ve 2D zobrazení je obraz v rozlišení 1 024 x 768 mírně rozmazaný, pro dlouhodobé použití s LCD a 1 280 x 1 024 bychom tento čipset rozhodně nedoporučili. O nějakém 3D se u této grafické karty nedá ani mluvit, zvládne pouze základní 3D funkce. A protože deska nenabízí ani možnost rozšíření o externí AGP kartu, je tento motherboard, potažmo obecně tento čipset vhodný zejména do nejlevnějších PC sestav, doprovázených levným procesorem Celeron D a displejem CRT.

6 0004/VAC o

Intel i915G Luxemburg

Pokud se rozhodujete pořídit si do kanceláře levný počítač s integrovanou grafickou kartou a postavený na platformě Intel, můžete sáhnout po sice starší, nicméně stále aktuální a osvědčené čipové sadě Intel i915G. My jsme zvolili základní desku přímo od Intelu model Luxemburg. Jedná se o model podporující procesory Intel Celeron D a Pentium 4 v patici LGA775 v kombinaci s DDR2 paměťmi. Výkon v 3D aplikacích je u této grafické karty výrazně omezený, hrát se dají pouze starší hry. V 2D zobrazení jsme nenašli zásadní chyby, ale i tak byl obraz mírně rozmazaný a neostrý. Naprosto nepřekonatelnou výhodou této a i945G čipové sady je možnost osazení přídavné karty, která zajistí počítači digitální DVI výstup na LCD displej. Na tomto řešení jsme neshledali absolutně žádnou chybu v zobrazení, v rozlišení 1 280 x 1 024 byl obraz naprosto perfektní, bez sebemenší chyby či vlnění. Pokud tedy uvažujete o integrované grafické kartě a zároveň o použití LCD displeje, nenajdete lepší volbu než použití čipsetu i915G nebo novějšího i945G spolu s DVI výstupem.

MSI PM8M2-V

Jako zástupce čipové sady VIA P4M800 určené pro procesory Intel pracující v patici LGA775 jsme si vybrali základní model MSI PM8M2-V. Stejně jako většina předchozích modelů je i tato deska formátu microATX a tudíž je vhodná i pro umístění do menší počítačové skříně. Základní deska je konkrétně osazena severním můstkem VIA P4M800 a doplněná jižním VIA VT8237R, podporuje procesory Intel Celeron D a Pentium 4 s frekvencí až do 3,8 GHz a systémovou sběrnicí 533 a 800 MHz, rovněž pak operační paměti typu DDR až do frekvence 400 MHz. Grafický výstup je svěřen "firemní" integrované grafice VIA UniChrome Pro se sdílenou pamětí, volitelně nastavitelnou v rozmezí 16 až 64 MB. Při hodnocení kvality 2D zobrazení bychom měli výhrady již od rozlišení 1 024 x 768 a obnovovací frekvence 85 Hz, kdy obraz již začínal být rozmazaný. Při rozlišení 1 280 x 1 024 a 60 Hz na LCD displeji se obraz v horních rozích chvěl a bylo potřeba dlouhého nastavování, aby se dalo s deskou dlouhodobě pracovat. Pro pokročilé 3D se tato deska nehodí. Jasnou nevýhodou je absence DVI výstupu a TV výstupu. Naštěstí má deska slot AGP 8x pro externí grafickou kartu.

MSI RS482M-IL

Druhým zástupcem společnosti ATI byla čipová sada ATI Radeon Xpress 200, určená pro procesory AMD a osazená v základní desce MSI RS482M-IL. Motherboard lze osadit procesory AMD Sempron, Sempron 64 a Athlon 64 až do frekvence 2,4 GHz, všechny pracující v Socket 754. Plnou výbavu desky zajišťuje Firewire, PCI Express x16 a dvojice paměťových bank pro DDR moduly. Integrované grafické jádro založené na ATI Radeon X300, ovšem omezené pouhými dvěma pipelines, se zařadilo jako druhé nejvýkonnější integrované řešení hned za dvojici nVidia. Stále ovšem platí to, že si budete moci zahrát pouze starší hry, ty novější jen s těmi nejnižšími detaily nebo vůbec. Příjemně jsme byli překvapeni kvalitou 2D zobrazení, které bylo spolu s čipovými sadami Intel i915G a i945G v analogovém režimu nejlepší. Nezaznamenali jsme žádné vlnění či chvění, obraz byl při rozlišení 1 024 x 768 a 85 Hz i při 1 280 x 1 024 ostrý. Plusem této desky je integrace Firewire a možnost TV výstupu, naopak nevýhodu spatřujeme v naprosto nelogicky použitém jižním můstku ATI RS480 místo bezproblémového ULI M1573.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).