Hlavní navigace

Multifunkční deska od Asusu

22. 5. 2008

Sdílet

Vydání nového mainstreamového čipsetu Intel P45 se blíží a všichni velcí výrobci chystají nové základní desky. Jednu takovou, poměrně extrémně vybavenou, od Asusu s názvem Asus P45 P5Q Premium vám dnes ukážeme.

Hned na první pohled vás nejspíše zaujme, že deska je nějak příliš zaplněná.

Začněme od PCI Express x16 slotů pro grafické karty. Ty jsou na desce čtyři a ve spojení s čipsetem Intel P45 to znamená podporu CrossfireX. Na desce je dále rovnou desítka SATA portů pro pevné disky a optické mechaniky či čtrnáct USB 2.0 slotů, z čehož desítka je na zadním I/O panelu. K tomu všemu si připočtěte čtveřici ethernetových přípojek.

Tím však výčet největších předností této mateřské desky nekončí. Podporované jsou všechny dnešní procesory Intel Core 2 Duo (Quad i Extreme), ale to hlavní je 16-fázové napájení (běžné je 4, 6 či 8-fázové). Výčet doplňuje ještě 7.1 integrovaná zvuková karta a IDE konektor.

Všemožné výstupy desky a hlavně jejich počet je fascinující, otázkou je, kdo to všechno vlastně potřebuje? Osobně neznám nikoho, kdo by používal více jak dvě síťové karty (od toho jsou přece huby a routery), stejně tak desítku disků jsem viděl pouze u serverů.

To nic nemění na tom, že deska se na trh dostane příští měsíc za blíže neupřesněnou cenu.

Za fotky děkujeme serveru XFastest.

- - Tomáš Šulc

skoleni