Hlavní navigace

Mtron - zatím nejrychlejší SSD

22. 6. 2007

Sdílet

SSD (Solid State Disk nebo Drive) používající flash paměti místo magnetického zápisu dat na plotny, zažívají vcelku solidní růst prodejů i oblíbenosti. A také nárůst kapacity i přenosové rychlosti.

MIF21

SSD začínají hlavní výrobci počítačů nabízet místo klasických pevných disků především u svých notebooků. Jde o logický krok – nulová hlučnost a menší spotřeba energie jsou u notebooků vždy vítané. Navíc v tomto segmentu nevadí ani nižší kapacita samotných SSD, protož uživatelé notebooků mají v současné době ve svých strojích převážně disky o kapacitě 60GB, teprve nedávno se staly standardem disky 80GB+.


Nicméně právě prozatímní menší úložné kapacity jsou nyní překážkou jejich plné implementace do celého portfolia – oříškem jsou především pracovní stanice a herní stroje, jejichž disky nabídnou i velice rychlé doby přístupů a přenosové rychlosti. Sandisk například uvádí rychlost čtení 64MB/s a zápisu 47MB/s, 64GB SSD od Samsungu má oficiální parametry 56MB/s pro čtení a 32MB/s pro zápis. Cestou jak se prosadit proti současným pevným disků je tak i ve variantě nabídnou zákazníkům v určité oblasti lepší specifikace, které by vyvážili nižší úložnou velikost.Korejská společnost Mtron se proto zaměřila na oblast přenosových rychlostí a nyní představila svůj SSD, který má být v současnosti nejrychlejším běžně dostupným modelem na trhu. Výrobcem uváděné údaje jsou 100MB/s pro čtení a 80MB/pro zápis. Navýšení rychlosti u Mtronu je dosaženo díky zakázkově vyrobenému kontroleru. Při praktické ukázce během výstavy SEK Mtron postavil svůj disk proti dalším pěti diskům (jejich štítky byly zakryty). Benchmark poté ukázal, že tyto disky dosahovaly při čtení rychlosti 28MB/s až 96MB/s, u rychlosti zápisu se hodnoty pohybovaly od 17,6 MB/s do 68 MB/s. V případě Mtronu byly výsledky 97MB/s a 72MB/s.

- - Tomáš Jirásko