Hlavní navigace

Recenze: MS Exchange - kladivo na vrabce?

26. 7. 2009

Sdílet

Ano, tak by se dalo nazvat alespoň hypotetické použití MS Exchange v domácí nebo malé firemní síti. Co vlastně nabízejí velké poštovní servery navíc oproti těm malým, levným a rychlým?

MS Exchange - kladivo na vrabce?

 

skoleni

Na první pohled největší rozdíl spočívá ve schopnosti Exchange kopírovat firemní infrastrukturu. Mnoho vlastností Exchange vychází z jeho integrace se strukturou Active Directory (dále jen AD). Výše zmiňované filtry, úpravy šablon pro vznik nových schránek a další vlastnosti jsou v AD naprostou samozřejmostí. Stejně jako stromová struktura serverů např. podle firemních poboček. Exchange pak dokáže tento strom bezchybně kopírovat, tedy běžet v Microsoft Exchangerozsáhlé síti v mnoha instancích, které si mezi sebou posílají zprávy podle nastavených konektorů. Exchange je tak zcela závislý na struktuře AD, nicméně i AD lze do jisté míry úspěšnosti synchronizovat s libovolným LDAP serverem. S více poštovními servery potom úzce souvisí i bezpečnost a rozložení zátěže (jeden server na více úložišť apod.), které je na jiné úrovni než třeba „load balancing“ u IceWarpu.

Stejně jako každý mailserver podporuje Exchange řadu komunikačních protokolů (nechybí ani NNTP pro správu diskusních skupin) a dá se říci, že umí vše, co jeho malí konkurenti. Jeho doménou jsou však přece jen groupwarové služby ve formě sdíleného kalendáře, úkolů a kontaktů, doplněné výborným systémem správy firemní dokumentace. Za zmínku stojí i webmailový frontend (Outlook Web Access), který rozhodně patří mezi ty špičkové. Bohužel je v této kvalitě jen ve firemním prohlížeči, alternativní Firefox zobrazuje pouze okleštěnou verzi OWA, i ta je však na solidní úrovni. Téměř dokonalá se jeví i podpora mobilních zařízení přes ActiveSync, samozřejmě pouze s operačním systémem Windows Mobile. Exchange lze dokonce ovládat i přes digitální telefonní linku.

Abychom jen nechválili. Exchange samozřejmě vyžaduje pro svůj běh některý OS z řady MS Windows Server System a jeho cena je řádově úplně jinde než cena produktů, jež jsou v našem srovnání stěžejní. Čistě teoreticky by však s jeho nasazením v domácnosti nebo u živnostníka také nebyl problém, byť se jedná o již zmíněné „kladivo na vrabce“.