Hlavní navigace

MS Excel: 10 nejlepších tipů pro začátečníky - 1.díl

9. 1. 2020

Sdílet

 Autor: PCWorld.com
Získejte základní informace o tom, co jsou to sešity, listy, buňky, vzorce atd.

Program Microsoft Excel je až neuvěřitelně schopný a komplexní program pro práci s tabulkami. Pokud jste se s ním setkali jen letmo, pak vám následující tipy pomohou ve vašich začátcích s tímto programem, konkrétně půjde o vytvoření tabulky a zápis vzorce. Jakmile se naučíte základní pojmy, které se v programech tohoto typu používají, pak uvidíte, jak vám vše ostatní půjde skoro samo.

 

Spuštění Excelu a výběr prázdného sešitu

Otevření nového sešitu v programu MS Excel

Nejprve je třeba Excel spustit – to je to nejjednodušší, protože stačí klepnout na ikonku Excelu, která se nachází přímo na pracovní ploše, popřípadě v nabídce Start. Po spuštění programu se kurzor myši ocitne na volbě Prázdný sešit.

A právě sešit odpovídá souboru Excelu. Nyní postačí, když na položku Prázdný sešit klepnete myší, popřípadě když stisknete klávesu Enter. Vzápětí se otevře nový sešit na prázdném listu. Do sešitu můžete přidat další listy pomocí tlačítka se symbolem +. Toto tlačítko se nachází ve spodní části sešitu. V sešitu můžete měnit i pořadí listů – stačí chytit ouško listu a táhnout je v řadě vyhrazené pro ouška listů doleva nebo doprava. Jednotlivé listy a koneckonců i celý sešit pak můžete samozřejmě i pojmenovat.

Nastavení listu Excelu: Sloupce a pole

Standardní vzhled listu Excelu vypadá podobně jako účetní kniha. Nahoře vidíte písmeny označené jednotlivé sloupce (označované také jako pole) a vlevo zase vidíte čísla řádků (označované jako záznamy). V této souvislosti si můžete tento systém připodobnit klasickému kalendáři, kde máte názvy jednotlivých dnů v týdnu umístěny nahoře a jednotlivé dny v měsíci, které odpovídají příslušnému dni v týdnu pak máte v jednotlivých řádcích umístěných právě pod příslušnými názvy dnů v týdnu.

Jednotlivá pole (neboli sloupce) jsou v daném listu jedinečné, tzn. nesmí se v listu nikde opakovat – je to stejné jako u kalendáře – tam také nemůžete mít dva čtvrtky. Do každého sloupce se pak umisťují jednotlivé řádky. V našem případě kalendáře může být v jednom měsíci až pět čtvrtků, tj. pět řádků.  Komplikovanějších sestav pak můžete mít klidně i listy obsahující tabulky s 50 sloupci a 150 až 5 000 nebo i více řádky v každém sloupci.

skoleni

 

Pokračování