Hlavní navigace

MP4 přehrávač X-Site XSF-27

29. 3. 2008

Sdílet

Česká společnost Datram přináší do boje s tvrdou konkurencí na širokém trhu s MP4 přehrávači vlastní kousek z řady X-Site. Na první pohled má tento přístroj jistě co nabídnout.

ICTZ24

Model XSF-27 je novinkou v zaběhlé řadě přehrávačů X-Site. Nabízí elegantní černý design lemovaný chromovými okraji a doplněný kovovými tlačítky. Hned při prvním pohledu vás napadne designová podobnost k starým herním handheldům. A právě s nimi má nový MP4 podobu nejen vizuální, ale také funkční. Kromě základního přehrávání hudby a filmů si můžete na přístroji celkem obstojně zahrát gamesy ve formátech FC/NES/GBC a MD. Na internetu jistě dokážete najít množství zajímavých konzolových titulů, jejichž zašlou slávu můžete se slzou v oku oprášit. Hry jsou to jistě velmi zábavné, nicméně dnešní zmlsaný hráč je zvyklý na modernější grafické zpracování, a to nejen z nových handheldů k hraní přímo určených, ale rovněž z lecjakého mobilního zařízení. Podporu Javy nebo jiných moderních formátů byste ovšem v přístroji hledali marně.

Vraťme se ale k designu. Lesklá povrchová úprava vypadá elegantně, ovšem než do chvíle, kdy s přístrojem začnete pracovat. Otisky prstů jsou viditelné úplně všude a neustálé otírání povrchu vás brzo otráví. Z boku přístroje najdete vedle hlavního vypínače 2,5 mm jack pro připojení sluchátek, zdířku na USB kabel a poutko, k němuž při troše zručnosti připevníte třeba přiložená sluchátka. Na opačném boku je umístěn otvor k mikrofonu a slot na Mini SD kartu, jejíž velikost je v dnešní době dost nesmyslně limitována na 1 GB. Na přední straně se vlevo nachází čtveřice směrových kláves a napravo čtveřice funkčních kláves, jejichž rozmístění a hlavně popis je řešen poněkud nešťastně. Tlačítko [A] potvrzuje volbu a přehrává/pozastavuje playback, tlačítko [B] slouží pro návrat a tlačítko [M] vyvolá funkční menu. S touto trojicí kláves v podstatě ovládáte veškeré funkce a než si zvyknete, jak které tlačítko funguje, budete mít na obrazovce trochu zmatek. Zbývá ještě klávesa, která přístroj vypne do pohotovostního režimu.Mezi hlavní přednosti přístroje patří kvalitní 2,5 palcový TFT displej, který vcelku věrně zobrazuje barvy a nijak vás neotráví ani v rychlejších scénách filmů. Ty si můžete přehrávat ve formátu AVI, který si ovšem musíte nejprve velmi jednoduše připravit na počítači pomocí přibaleného programu Blaze Video Magic, jenž film převede do správného rozlišení a komprese. Zamrzí však nemožnost zobrazit titulky, což určitě nepotěší žádného filmového nebo seriálového fanouška. Během přehrávání filmu si lze uložit značku, ke které je pak možno rychle se vrátit, nebo můžete skočit rovnou na zadaný čas. Kromě filmů si můžete prohlížet fotky ve formátech JPG, BMP, GIF (bez možnosti otáčení), číst textové soubory TXT (funkce e-book), zaznamenávat zvuky na diktafon a pochopitelně přehrávat hudbu.

Přehrávač hudebních souboru MP3, WMA a WAV patří mezi průměrné. Kvalita hudby vás nijak zvlášť neosloví a to zejména díky utlumeným výškám a omezeným basům. Situaci vylepší použití některého módu přednastaveného ekvalizéru (rock, pop, classic apod.), nebo připojení lepších sluchátek, ale žádné zázraky nečekejte. Přibalená sluchátka kvalitou neoslní, spíš vás z nich budou tlačit uši, protože špuntíky jsou docela veliké. Při používání vás rovněž otráví nemožnost hudbu jakkoliv systematicky řadit. Přístroj sice skladby načte z adresářů, ovšem do přehrávače si je načte všechny za sebou (naštěstí alespoň podle jednotlivých alb). Tvorba playlistů je však přístroji cizí, stejně jako informace z ID3 tagů.

Hudbu a ostatní data lze uložit na 1 GB vnitřní flash disk nebo na externí kartu. Bohužel nelze používat oboje najednou, takže se musíte rozhodnout, zda chcete v danou chvíli přehrávat hudbu z vnitřního nebo vnějšího zdroje. Po připojení funguje zařízení jako mass storage, ovšem s možností ukládání dat pouze na interní flash disk. Na paměťovou kartu lze data přesunout až následně pomocí speciální funkce.

Přehrávač X-Site XSF-27 ocení především méně nároční uživatelé, kteří rádi po cestě do školy nebo práce poslouchají muziku a čas od času při delším cestování shlédnou nějaký ten film nebo seriálový díl.

- - Libor Vacata

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).