Hlavní navigace

MP3 pod 38. rovnoběžkou

1. 5. 2007

Sdílet

Korejská společnost MPIO je u nás již dobře známým výrobcem MP3 přehrávačů, i když posledních několik měsíc...


Korejská společnost MPIO je u nás již dobře známým výrobcem MP3 přehrávačů, i když posledních několik měsíců jsme o ní prakticky neslyšeli. Po změně distributora pro český trh přichází i první tři nové přehrávače, které mají značku opět zviditelnit. Jedná se o přehrávače spadající do tří různých kategorií. Prvním je zcela standardní hudební přehrávač malých rozměrů FL500, druhým klasicky koncipovaný jukeboxík FY800 s flashovou pamětí a slotem pro SD kartu, třetím pak multimediální jukebox MG100.

MPIO FL500 Industriální trojhránek

Přestože patří tento model mezi naprosto obyčejné hudební playery, má k obyčejnosti hodně daleko. Samozřejmě ne po stránce funkcí, ale z hlediska provedení. Zásadní odlišností od většiny další produkce je jeho trojúhelníkovitý tvar a nezvyklé řešení ovládání.
V přední části upoutají na první pohled tři výrazné stříbrné prvky ten vlevo je pouhý šroub, držící na zadní straně klipsnu, která umožňuje nosit přehrávač připnutý za kalhotami či za páskem. Horní, nacházející se v pomyslném vrcholu trojúhelníku, je kolečko pro ovládání hlasitosti, ten třetí zbývající slouží k přepínání mezi základními funkcemi playeru (MP3, FM a nahrávání). Nutno podotknout, že FL500 díky tomu působí trochu industriálně a ne tradičně elegantně. Zda je to důvod ke kladné či záporné kritice, necháme už na vás. Nicméně s určitostí můžeme říci, že z hlediska kvality konstrukce se kolečko pro změnu hlasitosti příliš nepodařilo. Mírně se viklá a třese i při sebemenším dotyku. Bezprostředně nad ním na horní hraně naleznete jezdce pro spuštění přehrávače a pohyb ve skladbách. Zajímavý systém a teoreticky i velmi povedený (ukazovák pravé ruky na něho dosedne při každém uchopení FL500) se nám v praxi tolik neosvědčil. Jezdec se totiž stejně jako kolečko viklá a jeho stisknutí (zapnutí/přehrávání/pauza) znamená někdy docela boj.
Funkcemi novinka MPIO samozřejmě nijak neoslní, protože se jedná o naprosto obyčejný MP3 přehrávač s průměrnou výdrží baterie (15 hodin). Poradí si s MP3, WMA (i WMA DRM) a ASF, přičemž do systému se stejně jako další recenzované modely přihlásí jako externí disk. Designově představuje zajisté zajímavý počin, ale jeho velmi nízká cena se promítá do kvality konstrukce tělo má z obyčejného plastu a tlačítka také. Vzhledem k tomu, že je dodáván s 2GB pamětí, může mnohým nenáročným posluchačům vyžadujícím především velkou paměť na úkor kvality samotného playeru stačit.

MPIO FY800 Elegán na krk

Druhou testovanou hudební skříňkou byl tento relativně velký přístroj, jenž se na rozdíl od FL500 může pochlubit dobrou konstrukcí z kvalitních materiálů. Překvapivě není ale o mnoho dražší.
Základní ovládací prvky se nachází na jeho prostorné přední straně, hned pod displejem, který je asi největší slabinou přehrávače. Ne že by zobrazovací jednotka FSTN byla nekvalitní či špatně čitelná, ale zdá se být zbytečně malá. Obdélníkový přehrávač nabízí na čelní straně prostor pro minimálně o třetinu až polovinu větší displej. Při zachování stávajících rozměrů displeje mohl být zase naopak menší přehrávač.
Kromě interní paměti 2 GB lze prostor pro ukládání hudby rozšířit ještě pomocí klasické SD karty o další (až) 2 GB. Díky současným velmi nízkým cenám flashových paměťovek vítáme slot více než kdy jindy. V oblasti funkcí je na tom FY800 prakticky stejně jako jeho o něco levnější bratříček FL500. Přehrává MP3, WMA (DRM), ASF, nabízí FM tuner a funkci nahrávání (tuner, mikrofon), takže kromě linkového vstupu mu vlastně nic nechybí. Musíme říci, že práce s ním je pohodlná a rychlá, i když nás trochu zklamal systém ovládání. Na přední straně se totiž nachází stříbrný kruh, který jsme samozřejmě považovali za scrollovací kolečko. Bohužel jím však není a plní pouze funkci estetického doplňku designu.
FY800 dokáže hrát na jedno nabití podle výrobce 15 hodin, s čímž se shoduje i naše hrubé měření, a to ho řadí z hlediska výdrže baterie do běžného průměru. A vlastně nejen z tohoto hlediska. Celkově není tento model žádným hitem, ze kterého bychom se mohli rozplývat blahem. Na druhou stranu je solidní empétrojkou s velkou pamětí, slotem na SD kartu a kvalitní konstrukcí. Jeho cena je jen o dvě stě korun vyšší než u FL500, takže záleží na tom, zda budou případní zájemci ochotni obětovat kvalitnější provedení za větší rozměry. Nás zaujal FY800 určitě více.

MPIO MG100 Vybroušený skvost

Nejdražším a tentokrát i nejlepším přehrávačem v tomto testu je multimediální flashový jukeboxík, jenž se drží stejného tvaru jako FY800. I provedení a rozvržení ovládání je podobné, i když ne zcela totožné.
Na první pohled upoutá šasi z broušeného kovu a nám bylo bezprostředně po vybalení jasné, že s tímto modelem se MPIO trefilo do černého. Design přehrávače je prostě skvostný, stejně jako kvalita jeho konstrukce. Poměrně milým překvapením je také jeho váha. Kvůli kovu vypadá MG100 i přes svou malou tloušťku jako pořádný kalibr, ale vězte, že váží pouze 42,5 gramu. Trochu se proto divíme, že výrobce nepřidal nikam poutko na krk a šňůrku. Je pravda, že svými rozměry se přehrávač neřadí mezi miniaturní empétrojky, ale rozhodně není větší, natož těžší než celá řada mobilních telefonů, které se běžně na krku nosí.
Hned po zapnutí se na vás usměje kvalitní 1,5" LCD TFT displej, zobrazující 262 tisíc barev. Vejde se na něj osm řádků a používání přehrávače díky tomu znamená skutečnou radost. Samotná menu jsou přehledná, bez zbytečných bombastických efektů a další "serepetiček", které na jednu stranu působí hezky, ale po čase obtěžují. MPIO se jednoznačně drželo prověřeného hesla: v jednoduchosti je krása.
Přehrávač s pamětí o velikosti 2 nebo 4 GB podporuje hudební soubory ve formátech MP3, WMA (DRM), ASF, video musí být ve speciálním formátu MTV a obrázky v JPEG či BMP. Video je samozřejmě potřeba transkódovat, k čemuž slouží dodávaný software. Je velice jednoduchý, v podstatě stačí pár kliknutí a upravené video je za pár minut hotové. Sledování je na MG100 pohodlné, ale zcela určitě bychom z hlediska této funkce nezařadili přístroj mezi top produkty dostupné na českém trhu. 1,5" LCD stačí pouze na sledování seriálů či klipů, film bychom si na něm asi nepustili. Titulky samozřejmě neumí, a to ani napevno "přilepit" do obrazu při transkódování. Jejich čitelnost by ovšem byla na displeji stejně bídná. Z dalších funkcí stojí za zmínku FM tuner, nahrávání ze všech třech obvyklých zdrojů (rádio/mikrofon/linkový vstup).
K MG100 je potřeba přistupovat jako k MP3 přehrávači, který může posloužit ke sledování videa. Kvůli této funkci bychom si ho ale nepořizovali. Takový Emgeton M6 Cult, Cowon (iAudio) D2 či iRiver Clix jsou k tomuto účelu vhodnější. Vzato kolem a kolem, nová vlajková loď MPIO je skvělý hudební přehrávač, který u nás získal body hlavně svým designem, konstrukcí a muší váhou. Můžeme ho proto vřele doporučit.

MPIO FL500

Designový MP3 přehrávač s jednoduchými funkcemi a netradičním vzhledem. Kapacita 2GB.
Cena
funkční výbava
Konstrukce
Cena vč. DPH: 2 390 Kč
K testu zapůjčila firma: Bell Technology, www.mpio.cz
MPIO FY800
Stylový, leč pouze průměrný MP3 přehrávač se slotem pro karty SD. Konstrukce
Design
Cena
slot pro SD karty
Menší displej
Cena vč. DPH: 2 590 Kč
K testu zapůjčila firma: Bell Technology, www.mpio.cz

MPIO MG100

Kvalitně zpracovaný MP3 přehrávač s kovovým tělem, barevným LCD displejem, muší váhou a zajímavou cenou.

Konstrukce
Design
Funkce
displej
Nepříliš vhodný pro video
Cena vč. DPH: 2 890 Kč (2 GB) 3 890 Kč (4 GB)
K testu zapůjčila firma: Bell Technology, www.mpio.cz