Hlavní navigace

MP3 novinky od Sencoru

1. 2. 2007

Sdílet

Přehrávače SFP 5250 a SFP 3640 skladné a hlučné Ve stále širším portfoliu značky Sencor se v poslední době...


Přehrávače SFP 5250 a SFP 3640 skladné a hlučné


Ve stále širším portfoliu značky Sencor se v poslední době objevilo hned několik nových MP3 přehrávačů. Už v prosincovém čísle jsme recenzovali model řady SFP 3700, miniaturní player s flashovou pamětí, nyní je čas na těžší váhu.
Multimediální rodeo

Sencor SFP 5250

Není naším zvykem bavit se nejprve o ceně, tentokrát ale uděláme výjimku. Výrobky značky Sencor se obvykle snaží zaujmout především nižší cenou na tom pochopitelně není nic divného, znamená to ale, že při jejich hodnocení nemůžeme mít stejné nároky jako u několikanásobně dražších přístrojů jiných značek. Model SPF 5250 s 2 GB integrované flashové paměti (v prodeji je ještě SFP 5240 s 1 GB) působí jako klasický multimediální MP3 přehrávač. Jeho tvar, rozmístění tlačítek i velikost displeje vcelku upoutají pozornost. Bližší ohledání odhalí, že co se mohlo na první pohled jevit jako hliník, je ve skutečnosti jen plast a že TFT displej v horní části je velký 1,5 palce. Na filmy se tedy příliš nehodí, ale dabované sitcomy či hudební klipy sledovatelné jsou.
Poměrně chytře jsou řešeny sluchátkové výstupy, nacházející se neobvykle na spodní straně přístroje (jsou dva). Při nošení na krku proto není nutné přehrávač zbytečně otáčet o sto osmdesát stupňů, když ho chcete ovládat. Pokud by se vám nelíbilo, že visí vzhůru nohama, můžete ho pověsit i klasicky, protože ho výrobce vybavil očkem pro šňůrku i na druhém konci. Horní část přístroje je vyhrazena slotu pro miniSD kartu. Většina uživatelů ho nejspíš nevyužije, ale hodit se může, takže nezbývá než Sencor pochválit. Po stránce funkcí nezaostává tento PMP za dražší a "značkovější" konkurencí. Z hudebních formátů pracuje s MP3, WMA a WAV, obrázky ukáže v JPG i BMP, zvládá i čistý text (TXT) a samozřejmě již v úvodu zmiňované video. Pohyblivé obrázky musí být ve formátu SMV v rozlišení maximálně 128 x 128 bodů. K převedení AVI a jiného videa slouží utilitka na dodávaném CD. Není potřeba nic instalovat, lze ji spustit rovnou z optického disku a po pár kliknutích se už transkóduje vámi požadované video. Ze zhruba 170 MB velkého souboru vytvořil program při nejvyšším rozlišení a střední kvalitě 50MB video. Po stránce kvality nás spíše zklamalo. Artefakty komprese byly neobvykle výrazné a samotný displej také nepatří ke špičce, leč funguje to.
Co do počtu dalších funkcí se ale SFP 5250 činí. Dokáže přijímat rádio v pásmu FM, má paměť na dvacet stanic a dokáže nahrávat z klasické trojice zdrojů (line-in, rádio, mikrofon). Potěšující je i fakt, že stejně jako další přehrávače této značky podporuje SFP 5250 standard mass storage, tudíž se do systému přihlásí v podobě externího disku. Rychlost kopírování by ale přece jen mohla být vyšší než necelý 1 MB/s.
Novinka od Sencoru má sice některé mušky kromě výše zmíněného reaguje pomalu na povely, do výpisu adresářů je nutné vstupovat přes hlavní nabídku a výrobce v příslušenství nedodává síťový zdroj (nutné nabíjet přes počítač), ale za dané peníze se jedná o docela dobrý nákup obzvláště v případě verze s 2 GB paměti. Přehrávání videa je ale v tomto případě opravdu spíše doplňkem, který náročnější uživatele neuspokojí.

iPod-like

Sencor SFP 3640

Druhý přehrávač Sencoru představuje čistě hudební záležitost vcelku průměrných kvalit. Působí sice na první pohled trochu jako iPod (je ultra-tenký a přitom poměrně rozpláclý, celkově ale docela malý). Přední straně dominuje dvoubarevný OLED displej, který by zasloužil alespoň půl palce navíc dokáže totiž zobrazit jen čtyři řádky velmi malých znaků. Úplně ideální nejsou ani tlačítka, jejich mačkání není úplně pohodlné a situaci občas ještě zkomplikuje pomalá odezva menu.
Přehrávat dokáže MP3, WMA a WAV a nahrávání probíhá stejně jako v případě SFP 5250 ze všech tří zdrojů ve výbavě tedy nechybí FM rádio. Sencor SFP 3640 nás sice ovládáním neokouzlil, ale vzhledem k tomu, že verzi s 1 GB paměti lze v internetových obchodech pořídit už od cca 1 600 Kč, určitě si zaslouží pozornost těch, kdo chtějí kompaktní přehrávač za velmi zajímavou cenu.

Sencor SFP 5250

funkce
dva sluchátkové výstupy
slot pro miniSD
pomalé reakce
pomalá paměť
Cena vč. DPH: 2 390 Kč (1 GB),
3 590 Kč (2 GB)
K testu zapůjčila firma: FAST ČR, www.sencor.cz

Sencor SFP 3640

cena
tlačítka
malý displej
Cena vč. DPH: 1 690 Kč (512 MB), 2 190 Kč (1 GB)
K testu zapůjčila firma: FAST ČR, www.sencor.cz

Autor článku