Hlavní navigace

MP3 Evolve Base a FM Transmitter

1. 9. 2007

Sdílet

Evolve Base Od společnosti Evolve jsme pro vás už recenzovali přehrávač Dream ve velkém letním testu „MP3 uděl...


Evolve Base

Od společnosti Evolve jsme pro vás už recenzovali přehrávač Dream ve velkém letním testu „MP3 udělátek“, nyní nám dorazil do redakce jednodušší kousek, určený pro uživatele s minimálními nároky na funkce, zato maximálními požadavky na nízkou cenu.
Evolve nepatří mezi výrobce dodávající na trh šunt se šasi z toho nejlevnějšího plastu a s trestuhodným zvukovým projevem. Naopak. Model Base nás příjemně překvapil ihned po vybalení, i když jsme předpojatě jeho konstrukční kvality odhadovali na velmi špatné. Přístroj s pogumovaným povrchem působí velice jednoduše i elegantně, nemusíte se bát, že by se některé spoje jeho těla rozestupovaly a špatně k sobě dosedaly. Nic takového se Evolvu netýká, naopak je velmi dobře vyroben a nemusíte s ním nakládat jako v rukavičkách.
Na přední straně najdete LCD displej s různými barvami podsvícení, vpravo od něho potom kruh s ovládacími prvky a na dolní hraně slot pro microSD kartu, kterou lze rozšířit interní 2 či 4GB paměť o další maximálně 2 GB (média vyšší kapacity nejsou podporována). Neobvyklým prvkem je přítomnost dvou sluchátkových výstupů, za jejichž implementaci můžeme Evolve jen pochválit.
Podpora formátů není nijak široká, což se u takto levného přehrávače dalo čekat. Nicméně v oblasti hudby je na tom stejně i dražší Emgeton E4CUlt, který v tomto čísle také recenzujeme. Evolve přehraje MP3, WMA a WAV, přičemž nabízí i FM tuner a funkci diktafonu.
Práce s přehrávačem není hodna oslavné ódy, ale současně nepatří ani mezi ty nejhorší. Opět si musíme uvědomit, že se pohybujeme v nejnižší cenové třídě. Software v přístroji je přehledný a ovládání rychle pochopitelné, i když některé součásti by určitě zasloužily vylepšení. Například vstup do seznamu složek přes menu je zbytečně složitý a měl by být přiřazen některému z tlačítek.
K počítači se připojuje Base pomocí integrovaného USB konektoru, schovaného pod krytkou na levé straně těla přístroje. Přihlásí se jako externí disk a stejně na tom je samozřejmě čtečka microSD karet, která vytvoří v systému samostatné médium. Při kopírování souborů do interní paměti jsme zaznamenali pomalejší přenos dat, pohyboval se kolem 600 kilobajtů za sekundu, což je na dnešní dobu skutečně málo. Obzvláště při kapacitě pamětí pohybující se v řádech gigabajtů.
Reputaci si Base vylepšil svým příslušenstvím, ve kterém toho sice nenaleznete mnoho, ale jsou v něm kvalitní pecky se silnými basy a síťový adaptér (který je u levných přehrávačů raritou). Adaptér obsahuje USB port, takže ho k počítači připojíte dodávaným kabelem, který lze použít při spojování s počítačem i jako prodlužovačku.
Suma sumárum je Evolve Base ve skupině nejlevnějších přehrávačů jedním z mála povedených. Hraje slušně, podporuje adresářovou strukturu, má všechny základní funkce a s cenou 1 499 korun za 2GB model z něho bude určitě dobře prodávané zboží.

Evolve Fusion FM Transmitter

Druhou elektronickou hračičkou, kterou nám z Evolvu poslali, je FM vysílač do auta. Jedná se o levné řešením pro ty, kdo si chtějí i na starém autorádiu poslechnout sbírku svých MP3 a nechtějí kupovat celé nové rádio. Může posloužit i zákazníkům, kteří jsou spokojení se zabudovaným autorádiem od výrobce automobilu, ale hledají doplňkové přehrávání MP3, které na něm není z jakéhokoliv důvodu podporováno. Jak FM transmitter funguje? Vysílač spojíte s MP3 přehrávačem pomocí linkového kabelu a hudba je šířena v autě na jedné z 210 FM frekvencí. Pak už stačí tu správnou naladit na rádiu a rázem máte třeba ve staré škodovce digitální hudební knihovnu. Evolve myslí i na ty, kteří žádný MP3 přehrávač nemají, a proto přidal do svého FM Transmitteru ještě USB port, ke kterému můžete připojit jakoukoliv USB flashovou klíčenku. Při současných cenách těchto pamětí můžete mít za nějakou tu tisícovku v autě hotový jukebox. Vysílač sice dokáže přehrávat pouze MP3, jiné formáty nepozná, ale většina hudebních souborů je na internetu stejně v tomto formátu. Případné konvertování také nezabere mnoho času. Fusion má samozřejmě také displej, na němž zobrazuje při použití USB připojení i jména skladeb a frekvenci, na které zvuk vysílá. Dodává se k němu v základním příslušenství i dálkový ovladač pro pohodlnou změnu přehrávání během řízení či ze zadních sedadel.
Přístroj se připojuje do autozásuvky a nepotřebuje žádné externí napájení, ani v případě použití USB flashové paměti. Pokud už delší dobu hledáte elegantní a levné řešení, jak vylepšit zastaralý audio systém ve svém voze, Evolve Fusion vám jej jednoznačně nabízí.

Evolve Base

Pamět: 4 GB s možným rozšířením
Formáty: MP3, WAV, WMA
Datové rozhraní: USB 2.0
Konektory: 1× USB 2.0, 2× výstup pro sluchátka
Rozměry: 85 × 27 × 11 mm
Hmotnost : 30 g
Funkce: FM tuner, záznamník, ekvalizér
Klady: cena, konstrukce, microSD slot
Zápory: méně přehledný firmware
Cena vč. DPH: 1 499 Kč
(2 GB), 2 249 Kč (4 GB)
www.evolve.cz
Hodnocení: 3

Evolve Fusion

FM vysílač pro připojení MP4 přehrávačů
Rozsah: 87,7–107,9 MHz
Funkce: Ukládání paměťových pozic, podpora USB
Vybavení: dálkové ovládání
Klady: cena, USB port
Cena vč. DPH: 815 Kč
www.evolve.cz
Hodnocení: 4