Hlavní navigace

Mozilla Firefox – tipy pro ochranu soukromí - 3.díl

24. 5. 2016

Sdílet

Pokud jste příznivci internetového prohlížeče Mozilla Firefox, pak určitě oceníte následující tipy, které vám umožní zefektivnit ochranu vašeho soukromí právě v souvislosti s používáním tohoto internetového prohlížeče.

Předcházející díl

 

Pokud se chcete vyhnout útokům na vaše soukromí, je i přes toto všechno nutné Firefox drobně upravit. Pojďme se podívat na souhrn všech základních kroků, které je nutné v tomto internetovém prohlížeči pro zajištění soukromí nastavit.

Panel Adresa (adresní řádek)

Nyní se pojďme podívat na nastavení adresního řádku, který se v programu Mozilla Firefox označuje rovněž jako Location Bar. Pokud si nepřejete, aby vám Mozilla navrhovala weby na základě uložené historie stránek, na základě záložek či otevřených panelů, pak stačí v okně Soukromí v sekci Adresní řádek zrušit zaškrtnutí příslušných voleb.

Další nastavení

Na předchozích řádcích jsme vám ukázali ta základní nastavení týkající se ochrany soukromí, nicméně aby byla tato ochrana co možná nejdokonalejší, jsou ve Firefoxu ještě další možnosti, které určitě stojí za to, abyste jim věnovali pozornost. Klepněte proto v levém panelu pro navigaci na položku Vyhledávání.

V horní části tohoto okna se nachází rozevírací nabídka, kde si můžete nastavit výchozí internetový vyhledávač. Zde si můžete nastavit skutečně libovolný internetový vyhledávač, nicméně podle našich zkušeností nejvíce respektuje soukromí u nás poměrně málo známý internetový vyhledávač DuckDuckGo. Zkuste jej vyzkoušet alespoň několik dní – ostatně se k tomu vašemu můžete kdykoliv vrátit.

MIF21

Nyní se vraťte opět do nabídky s nastavením Firefoxu a v levém panelu pro navigaci tentokrát klepněte na položku Rozšířené a následně na záložku Možnosti hlášení. Zde zjistíte, že se nachází volby pro sdílení dat týkajících se výkonu a stavu prohlížeče a dále i možností odesílání hlášení o pádu tohoto internetového prohlížeče a Mozillou. Zde je zcela na vás, zda budete chtít tato data s Mozillou sdílet.

Nakonec otevřete novou záložku a klepněte v pravém horním okraji okna na ikonku ozubeného kolečka. Ve výchozím nastavení platí, že když zobrazíte stránku nové záložky, uvidíte na ní drobnou reklamu. Chcete-li se této reklamě vyhnout, pak doporučujeme, abyste si zvolili zobrazení prázdné stránky. Pokud si naopak potřebujete zobrazení při otevření nové záložky nastavit přesně podle sebe, pak si nainstalujte doplněk New Tab Override.