Hlavní navigace

Mozilla Firefox – tipy pro ochranu soukromí - 1.díl

20. 5. 2016

Sdílet

 Autor: PCWorld.com
Pokud jste příznivci internetového prohlížeče Mozilla Firefox, pak určitě oceníte následující tipy, které vám umožní zefektivnit ochranu vašeho soukromí právě v souvislosti s používáním tohoto internetového prohlížeče.

Pokud začnete zkoumat možná řešení, které by maximálně ochránila vaše soukromí při pohybu na Internetu, pak v první řadě se budete zabývat volbou vhodného internetového prohlížeče. V tomto ohledu vám bez obav můžeme nabídnout prohlížeč Mozilla Firefox, který je šířený pod licencí Open Source a který je tou nejlepší volbou právě v souvislosti s ochranou vašich soukromých dat před zvědavýma očima ostatních. I přesto, že má Mozilla sklony propagovat při otevření nového panelu některé svoje stránky či projekty na základě vašeho chování, jedná se stále o internetový prohlížeč, který maximálně respektuje vaše právo na soukromí a snaží se tak vás minimálně obtěžovat.

Pokud se chcete vyhnout útokům na vaše soukromí, je i přes toto všechno nutné Firefox drobně upravit. Pojďme se podívat na souhrn všech základních kroků, které je nutné v tomto internetovém prohlížeči pro zajištění soukromí nastavit.

Funkce Do Not Track a ochrana proti sledování

V první řadě je třeba otevřít záložku s nastavením Firefoxu, a to zadáním příkazu about:preferences#privacy do panelu Adresa. Další možnost spočívá v použití příkazu about:preferences, který rovněž zadáte do panelu Adresa a poté v okně, jež se zobrazí, vyberete v levém panelu pro navigaci položku Soukromí.

Výchozí nastavení Firefoxu na záložce Soukromí

Na záložce Soukromí se jako první nachází oblast, která se zabývá sledováním. Ve výchozím nastavení nemá Firefox povolenu funkci Do Not track. Tuto funkci doporučujeme zapnout, a to klepnutím na odkaz spravovat své nastavení Do Not Track a zatržením volby Použít Do not track.

Jakmile tuto funkci zapnete, bude Firefox každému webu, který navštívíte, posílat žádost o to, aby vás nesledovala. Bohužel weby nemají žádnou povinnost této žádosti vyhovět a také jí naprostá většina webu nevyhoví. Abyste dosáhli kýženého výsledku, je proto třeba nasadit poněkud těžší kalibr, a to buď v podobě doplňku, jakým je kupříkladu Ghostery nebo Privacy Badger od firmy Electronic Frontier Foundation. Na druhou stranu je třeba počítat s tím, že některé weby neumožňují uživatelům, kteří mají doplňky podobného druhu povoleny, přístup k obsahu webu.

Vraťme se ale ještě k sekci týkající se sledování ve Firefoxu, kde se nachází poměrně nová funkce v podobě volby Používat Ochranu proti sledování v Anonymním okně. Tato nová a vylepšená funkce pro ochranu proti sledování blokuje reklamy a další nástroje pro online sledování, ovšem pouze pokud používáte funkci anonymního prohlížení.

MIF21

 

Pokračování