Hlavní navigace

Mozilla Firefox 3.0 – Recenze

21. 6. 2008

Sdílet

Mozilla Firefox 3.0 je nejlepší internetový prohlížeč, jaký jsme kdy viděli. Pokud si přečtete naši recenzi, zjistíte jeho silné i slabé stránky a můžete se směrodatně rozhodnout, zda instalovat či nikoliv.

skoleni

Úvod


Webový prohlížeč Mozilla Firefox začal určovat směr vývoje podobných aplikací již v době svého prvního vydání, v roce 2004. V té době bezkonkurenčně ovládal internet webový prohlížeč Internet Explorer a přiznejme si, že nebylo o co stát. Pokud jste neměli dost odvahy, potřebné k experimentování s jinými alternativními prohlížeči, jako je např. Opera, nezbylo vám skoro nic jiného, než se smířit s produktem Microsoftu.

Webový prohlížeč Firefox byl čerstvý vítr do plachet. Byl všechno, co nebyl Internet Explorer. Byl rychlý, bezpečný a podporoval řadu rozšíření a plug-inů.

V průběhu dalších let se kvalita mírně zhoršovala. Mozilla neustále přidávala do prohlížeče nové funkce, ovšem za cenu ztráty výkonu, stability a zvýšení paměťové náročnosti aplikace. Počáteční úspěch Firefoxu si však vynutil i zlepšení internetového prohlížeče od společnosti Microsoft. I v tuto dobu byl Firefox v porovnání s Explorerem stále ještě lepším prohlížečem. Rozdíl mezi dvěma hlavními konkurenty, však již nebyl příliš velký.

Příchod Firefoxu 3.0 vrací tento prohlížeč na absolutní vrchol dnešních možností.
Paměťové nároky

Jeden ze zásadních problémů předchozí verze Firefoxu byl způsob, jakým aplikace pracovala s operační pamětí. Čím déle jste měli prohlížeč otevřený a čím více stránek jste měli zobrazeno, tím více paměti si aplikace nárokovala. Výsledek byl pro většinu uživatelů dost nepříjemný, obzvlášť pro ty, kteří neměli dostatek potřebné operační paměti. Firefox výrazným způsobem zpomaloval chod systému a znepříjemňoval práci s počítačem.

S tímto problémem souvisela i nijak zvlášť oslnivá stabilita prohlížeče. Podle našich zkušeností s Firefoxem 2.x přicházelo kompletní zhroucení nebo zamrznutí aplikace průměrně jednou za dva dny.

Navíc, Firefox 2.0 držel v paměti plné velikosti obrazových souborů. Ve chvíli, kdy jste měli zobrazen Jpeg nebo jiný komprimovaný formát obrázku, Firefox měl v paměti uložen celý nekomprimovaný soubor a to dokonce i ve chvíli, kdy jste stránku neprohlíželi. Díky tomu, že 100 kB obrázek může mít nekomprimovanou velikost např. 1 MB, byla paměť zaplněna velmi rychle.

V nové verzi programátoři Mozilly tuto vadu opravili, nebo alespoň minimalizovali. Nyní, pokud nemáte obraz přímo zobrazen, je v paměti uchováván v originální komprimované velikosti.

Firefox 3.0 nyní také používá časová pravidla pro uchovávání souborů v paměti. Při jejich navrhování vývojáři uvažovali tak, že po uplynutí určitého časového úseku je výhodnější uspořit důležité místo v paměti odstraněním předcházející stránky a to i za cenu případného delšího nahrávání stránky po stisknutí tlačítka „Zpět“.
Výsledek je ten, že bez ohledu na jiná zlepšení je Firefox 3.0 rychlejší a stabilnější prohlížeč než jeho předchůdce. Testováním nové verze jsme zjistili, že Firefox 2.0.0.14 potřeboval v průměru o pět procent více paměti RAM na jeden otevřený panel prohlížeče ve srovnání s Firefoxem 3.0. Navíc jsme za celou dobu používání nové verze Firefoxu nezaznamenali jediné zamrznutí aplikace, přestože jsme se snažili provádět nachlup stejné operace, se kterými měla předchozí verze problémy.

Výkon


Kromě zlepšené práce s pamětí jsme našli další i důvody, proč je nový Firefox rychlejší a stabilnější než jeho předchůdce. Díky skvěle vylepšenému zobrazovacímu jádru Gecko 1.9 vytváří Firefox komplexní stránky. Veškerý text, obrázky a video se okamžitě zobrazí na stránce v jediném okamžiku.

Testováním jsme srovnávali rychlost načítání stránek ve Firefoxu 2.0.0.14 a 3.0. Tímto porovnáváním jsme zjistili, že v nová verze Firefoxu zobrazuje stránky o 20 – 35 procent rychleji než minulá verze.

V dalším testu jsme pomocí webové aplikace Acid Test zjišťovali, jak je na tom Firefox 3.0 s webovými standardy, jako je CSS, JavaScript, SVG a XML. Zde dosáhl Firefox 3.0 skóre 71 procent, což není v současnosti nejvyšší příčka. První místo v tomto testu drží webový prohlížeč Safari 3.1.1, jenž dosáhl skóre 87 procent. Na druhou stranu, další prohlížeče, jako Internet Explorer 7 a Internet Explorer 8 Beta 1 měli horší hodnocení než Firefox.Při praktickém používání prohlížeče bude dělat potíže pravděpodobně pouze jedna skupina stránek, a to weby navržené přímo pro Internet Explorer, využívající prvky ActiveX. Nicméně neděláme si s tímto problémem mnoho starostí. Během měsíců testování Beta verzí, RC verzí a následně finální verze Firefoxu jsme neměli potíže s zobrazením žádné z tisíců stránek, jež jsme navštívili.

Funkce

Často se stává, že když hodnotíme produkt z hlediska nových funkcí, skončíme u prostého seznamu nových možností, jež při praktické práci pravděpodobně nikdy nevyužijeme. To naštěstí není příklad nového Firefoxu 3.0.

Například, ochrana před malwarem a nebezpečnými skripty skutečně funguje. Firefox 3.0 vás varuje před vstupem na stránky, o nichž je známo, že často obsahují nebezpečný obsah. Samozřejmě můžete toto varování ignorovat a pokračovat v prohlížení stránek, nicméně vždy víte, že máte namířeno k problémům.

Také ochrana proti nebezpečným skriptům funguje. Podobně jako v předchozím případě vás Firefox upozorní na možné problémy. Rozhodnutí, zda si skutečně přejete zobrazit potenciálně nebezpečný obsah, už je na vás.

Nový Firefox také zobrazuje více informací o navštívených stránkách než jeho starší verze. Rolovací menu, do kterého zadáváte adresu webových stránek, bylo zvětšeno a díky tomu zobrazuje snadno čitelné informace, jako je titulek stránky a internetová adresa.

Kliknutím na malou ikonu vlevo od webové adresy serveru můžeme zobrazit užitečné informace o identitě stránek, uložených cookies a podobně. Bohužel tuto funkci zatím podporuje jen malé množství webových serverů. Snad se situace v budoucnu změní k lepšímu.Další užitečná funkce Firefoxu je, že ve chvíli kdy narazíte na server, jenž nemá v pořádku SSL bezpečnostní certifikát, zobrazí prohlížeč informace o tomto certifikátu a vy můžete udělat skutečně informované rozhodnutí o tom, zda chcete serveru věřit nebo ne. Pořád je to ještě chybové hlášení, ale nyní alespoň upozornění, kterému se dá porozumět.

Firefox 3.0 se nyní při úspěšném přihlášení na zabezpečené stránky zeptá, zda chcete heslo uložit pro pozdější použití. Pro ty z nás, kteří máme špatnou paměť, je tato funkce velmi užitečná.

Vylepšeno bylo i přidávání záložek. Na liště záložek přibyla složka „Nejnavštěvovanější“, jež automaticky uchovává a zobrazuje vaše nejčastěji navštěvované internetové stránky. Firefox také umožňuje přidávat záložkám klíčová slova – tagy a následně vyhledávat podle těchto identifikátorů.

Co se týká vzhledu, Firefox se přizpůsobí nastavení vašeho systému, ať už používáte Mac OS X, Linux nebo Windows. Tato funkce pracovala dokonale na našich zkušebních počítačích s Windows XP, Vista, Mac OS X 10.4 Tiger a Linux s prostředím KDE i GNOME. Zní to jako maličkost, ale celkově je tento efekt příjemný na pohled.

Možnosti rozšíření

Pokud nemůžete žít bez nejrůznějších doplňků a rozšíření, zřejmě budete váhat s okamžitým rozšiřováním Firefoxu 3.0. Důvod je ten, že nový systém Firefoxu požaduje, aby všechny doplňky pocházely pouze z ověřeného a náležitě zabezpečeného serveru. Rozšíření, jež nepodporují nová pravidla, nebudou na novém Firefoxu fungovat. Na druhou stranu možná zjistíte, že v novém Firefoxu již nepotřebujete tolik doplňků. Například zvětšení stránek je vyřešeno velmi precizně a není potřeba instalovat externí plug-in.

Firefox má také vylepšen správce stahování, jenž nyní podporuje přerušení a opětovné zahájení stahování, takže možná nebudete potřebovat žádný download manager navíc. Vylepšeno bylo i spojení s webovými aplikacemi, jako je například iCalc.

Jinými slovy, pokud opravdu nepotřebujete nějaké speciální vylepšení, bohatě si vystačíte se základní nabídkou funkcí, jež dnes Firefoxu 3.0 nabízí.

Firefox nyní také disponuje vylepšeným systémem nápovědy. Ta je nyní realizována on-line na serveru podpory Mozilly a díky tomu máte přístup k nejaktuálnějším informacím.

Verdikt

Nikdy nic není stoprocentně bezchybné. Ve srovnání s připravovaným Internet Explorerem 8 a bezpečnostními riziky opředeným Safari 3.0 je však Firefox 3.0 dle našeho názoru perfektním prohlížečem pro rok 2008. Od doby, kdy Firefox v rove 2004 poprvé vstoupil na scénu, nastavuje standardy webových prohlížečů. Tento prohlížeč způsobil, že i tak velká společnost, jako je Microsoft, musela začít radikálně vylepšovat svůj produkt. Zdravá konkurence způsobila, že všechny internetové browsery jsou na tom lépe než kdykoliv v minulosti. Nyní vývojáři Mozilly nastavili laťku opravdu vysoko. Firefox 3.0 je v současnosti nejlepší webový prohlížeč na světě.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).