Hlavní navigace

MiniDV videokamery Panasonic pro rok 2007

12. 5. 2007

Sdílet

Společnost Panasonic představuje novou řadu digitálních videokamer formátu MiniDV. Top model letošní řady NV-GS320 je vybaven systémem 3CCD, objektivem Leica Dicomar a optickým stabilizátorem obrazu O.I.S

Optickou stabilizaci obrazu nabízí také 1čipový model NV-GS80, který disponuje unikátním 32x optickým zoomem. Všechny nové přístroje mají menu v českém jazyce a také kontextovou nápovědu v češtině (vyjma GS230), která přímo na LCD panelu přístroje vysvětluje, k čemu se jednotlivé funkce používají. Kameraman nemusí složitě vyhledávat příslušné stránky v návodu a obsluha přístroje je díky tomu mnohem jednodušší.


3CCD systém (GS320 / GS230)
Videokamery Panasonic NV-GS320 a NV-GS230 jsou vybaveny systémem snímání obrazu 3CCD, který se řadu let používá u profesionální přenosové techniky. Souběžné použití tří CCD prvků totiž umožňuje přesnou, bohatou a mimořádně věrnou reprodukci barev, nádherné zobrazení detailů a také zachycení velmi jemných barevných přechodů. Princip 3CCD technologie spočívá v tom, že se světlo přicházející z objektivu rozloží v optickém hranolu na základní barevné složky (červenou, zelenou, modrou) a ty jsou pak nasměrovány na jednotlivé snímače. Všechny tři CCD snímače videokamery Panasonic NV-GS320 mají rozlišení 800 000 pixelů a poskytují efektivní rozlišení 3x 630 000 bodů pro videozáznam a 3x 710 000 bodů pro fotografie.

O.I.S. (optická stabilizace obrazu) (GS320 / GS80)
Při reprodukci videozáznamu na televizorech s velkou úhlopříčkou se každý záchvěv ruky kameramana projeví nepříjemným rozostřením nebo šmouhou v obraze. K těmto jevům nejčastěji dochází při velkém přiblížení, kdy je velmi obtížné udržet kameru v klidu bez opory. Nepevnou ruku kameramana nejlépe koriguje systém optické stabilizace obrazu O.I.S. Vzhledem k tomu, že optická korekce probíhá v reálném čase 500x za sekundu, nevznikají při ní nepřirozené efekty ani paobrazy. Při fotografování je efektivita optické stabilizace ještě vyšší a umožňuje korigovat větší obrazovou plochu. Účinnost korekce je ve srovnání se stabilizací videozáznamu téměř dvojnásobná.

Objektiv Leica Dicomar (GS320)
Špičkové objektivy společnosti Leica Camera AG se už několik generací těší přízni profesionálních fotografů na celém světě. Objektiv Leica Dicomar svými parametry odpovídá tradičně přísným měřítkům tohoto legendárního výrobce: je složený z 12 členů uspořádaných v 8 skupinách. Speciální antireflexní povrchová úprava čoček snižuje výskyt tzv. duchů.

Optický člen s mimořádně nízkým rozptylem (tzv. ED sklo) minimalizuje chromatické aberace, které vznikají při průchodu světla objektivem. Tímto způsobem se potlačují dvě běžné barevné vady: fialové proužky na kontrastních přechodech (tzv. aberace) a nepřirozené zabarvení obrazu.

Crystal Engine (GS320 / GS230) & Pure Colour Engine (GS80 / GS60)
Pro 3CCD videokamery byla speciálně vyvinuta nová technologie zpracování obrazu Crystal Engine. Samostatné zpracování signálu z jednotlivých CCD snímačů zaručuje výjimečnou kvalitu videozáznamu i statických snímků.

Věrnou reprodukci barev a čistý obraz u 1CCD kamery zajišťuje také technologie Pure Colour Engine, která generuje jasovou složku signálu z RGB. Vyspělý systém 3D Frame Noise Reduction snižuje hladinu šumu o 30 % a umožňuje pořídit vynikající záznam s jasnými, přirozenými barvami.

Digitální videokamery Panasonic NV-GS320, NV-GS230, NV-GS80 a NV-GS60 byly uvedeny na český trh v březnu.
Doporučené maloobchodní ceny vč. DPH:

  • NV-GS320 – 17.495 Kč
  • NV-GS230 – 14.995 Kč
  • NV-GS80 – 9.995 Kč
  • NV-GS60 – 9.495 Kč

Foto: Panasonic

- - Václav Maletínský

UI21