Hlavní navigace

Mini-ITX deska s VIA Nano

29. 10. 2008

Sdílet

Společnost VIA představila základní desku se zabudovaným procesorem VIA Nano, která má rozměry pouhých 170 × 170 mm, a patří k deskám formátu Mini-ITX.

Úvodní větou však v žádném případě nechci říct, že by formát Mini-ITX, který jsme si nedávno představili i v podání Albatronu,byl tím nejmenším na světě. Tím je maličký Mobile-ITX s rozměry pouhých 75 × 45 mm. Nicméně Mini-ITX je také pěkný drobeček.

Ale zpět k nové desce od společnosti VIA. Ta je, jak jsem již uvedl, napevno osazena nejnovějším procesorem Nano z dílen VIA. Jak samotný název napovídá, jde o ultra mobilní procesory, které jsou určené jako konkurence pro procesory Atom od Intelu. Model osazený na této desce běží na frekvenci 1,6 GHz.

K tomu si připočtěte čipovou sadu CN896 s integrovaným grafickým čipem VIA Chrome 9 a dva sloty pro DDR2 moduly s frekvencí do 667 MHz a celkovou kapacitou do 4 GB. Kromě toho deska nabídne integrovaný 5.1 zvukový kodek, dva SATA porty, a dokonce i jeden rozšiřující PCI Express ×16 slot nejen pro grafické karty.

Výrobce však zatím neoznámil datum uvedení na trh ani cenu.

- - Tomáš Šulc

skoleni

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).