Hlavní navigace

Mini-ITX deska pro Core 2 procesory

30. 10. 2008

Sdílet

Čekali byste, že nForce čipset 630i, patice pro procesory Intel Core 2 Duo i Quad či WiFi modul se dokážou vejít na malou desku formátu Mini-ITX? Přesvědčí vás o tom Zotac.

Je to jen pár dní, co jsme vás informovali o nové základní desce od společnosti VIA,která je vybavena úspornými procesory VIA Nano a celkově je spíše určena pro nenáročné uživatele. Oproti tomu deska od Zotacu je mířena přesně na druhý konec zákaznického spektra. Zotac totiž sice představil také základní desku formátu Mini-ITX (17 × 17 cm), ale ta je určena náročnějším uživatelům.

Deska je postavena na klasickém desktopovém čipsetu nForce 630i, a díky tomu nese běžnou patici na procesory LGA775, do které můžete osadit i procesory Intel Core 2 Quad s frekvencí sběrnice až 1333 MHz. Deska je dále vybavena dvojicí DDR2 paměťových slotů, které podporují dual channel a díky čipsetu disponuje i integrovaným grafickým čipem GeForce 7100, který však výkonem příliš neoplývá. Je škoda, že výrobce nezvolil nový čipset nForce 730i. Deska totiž nemá rozšiřující port pro grafické karty, ale pouze jeden PCI Express ×1 slot. Proto určitě přijdou vhod d-sub a hlavně DVI výstupy na monitor, avšak je škoda, že Zotac na desku neumístil HDMI konektor. Naopak se výrobci podařilo na desku vtěsnat ještě WiFi modul.

Cenu nové desky Zotac zatím neoznámil, ale vzhledem k určení do levných domácích HTPC a podobných zařízení by neměla být nijak vysoká.

- - Tomáš Šulc

skoleni