Hlavní navigace

Microsoft zatím distribuci Windows XP prodlužovat nebude

26. 4. 2008

Sdílet

Firma znovu odmítnula prodloužení prodeje operačního systému Windows XP. Její představitelé však připouštějí, že toto rozhodnutí nemusí být definitivní.

skoleni

Situace na trhu s operačními systémy zůstává i nadále velice nepřehledná. Podle vyjádření Steva Ballmera ze společnosti Microsoft jeho firma zatím neuvažuje o prodeji systému Windows XP po jeho oficiálním ukončení, jež je naplánováno na 30. června. Jedinou výjimkou tak zůstává verze Windows XP Home, speciálně upravená pro levnější notebooky, jež nedisponují dostatečně výkonným hardwarem pro běh Windows Vista. Steve Ballmer toto rozhodnutí vysvětlil tím, že zákazníci zatím dostatečně neprokázali zájem o starší operační systém Windows XP. V době, kdy petici za záchranu Windows XP podepsalo přes 150 tisíc lidí, se nám takové vysvětlení zdá přinejmenším kuriózní.
Na rozhodování o osudu Windows XP už zbývají poslední dva měsíce. Jejich osud není ještě úplně zpečetěn, protože Microsoft bude ještě možnost prodloužení prodeje zvažovat a nejvíce bude záležet na jeho zákaznících. Nemyslíte si, že Microsoft příliš hazarduje se svým postavením v době, kdy některé distribuce konkurenčního operačního systému Linux (např. Mandriva) jsou již uživatelsky velmi přívětivé? Co si o tom myslíte vy? Svoje názory můžete psát do komentářů pod článkem.

- - Ondřej Pilát