Hlavní navigace

Microsoft zabíjí Windows XP

15. 4. 2007

Sdílet

Microsoft chce zlikvidovat Windows XP tím, že po 31. lednu 2008 neumožní výrobcům prodávat počítače s Windows XP. Předpoklad, že zájem o Windows XP do té doby přirozeně opadne totiž nevychází a finanční ředitelé tak k úsměvu důvod nemají

MIF21

Toto datum není zvoleno náhodně, bude to rok od zahájení prodeje Windows Vista. Pro Microsoft je to logický krok, ale ne každý se na něj dívá s nadšením. Výrobci počítačů, například Dell, stále nabízejí PC s Windows XP, důvodem je vlažné přijetí, kterého se Vistám dostalo. Zákazníci také často raději zvolí levnější a osvědčený operační systém, než dražší, hardwarově náročnější Vistu, kterou provází pověst nestability a problémových ovladačů. Nakonec proč si připlácet za software a hardware, když jen chcete na internet a provozovat běžné kancelářské aplikace?


Rozhodnutí Dellu nadále nabízet PC s XP je pro velkou část trhu vodítkem pro jejich další tržní rozhodování. Společnost k tomu říká, že prostě jen reaguje na existující poptávku zejména ze segmentu malých společností. Vybrané modely Dimension a Inspiron budou nabízeny s XP až do konce léta, pokud bude poptávka přetrvávat, tak i déle.

Jakmile Microsoft ukončí v lednu prodej Windows XP licencí, nebudou již moci společnosti jako Dell, HP a Toshiba prodávat nové počítače s tímto systémem, i když si mohou uživatelé i po tomto datu licence koupit od distributorů až do roku 2009. Microsoft samozřejmě bude i nadále poskytovat XP podporu.

Zatímco někteří tržní komentátoři uvádějí zpomalení prodeje Windows Vista, Microsoft tvrdí, že Visty se prodávají dvakrát rychleji než v roce 2001 Windows XP – během prvního měsíce se prodalo 20 miliónů licencí Vista. Hlavně ovšem verzí OEM s novými počítači.

I další společnosti dodávající velkým odběratelům zatím potvrzují přetrvávající nechuť přejit na Visty, což je u tohoto systému, který byl původně tlačen jako korporátní – první verze šly do firem a ne domácím uživatelům - pro Microsoft hodně nepříjemné. A protože důležití firemní zákazníci zatím říkají Vistám No, Microsoft rozjel mediální masáž drobných uživatelů, kterými zpočátku opovrhl a nutí je nyní říkat celosvětově nesmyslné Wow. Což trošku připomíná kampaň Vodafone – …máte to ve svých rukou, Now - který potichu své Now stáhl. A ani v případě Visty se zatím moc v Čechách Wow neozývá. I na několika diskuzních fórech na téma warezu opakovaně zaznělo, ze proti Windows XP je o nelegálni kopie systému mnohem menší zájem a ani uživatelé, kteří nectí zákony a nakupuji "zadarmo" se do stahování již vydaných verzi nehrnou. Obvykle jsou Visty nainstalovány na druhý počítač/disk na zkoušku a poté s komentářem … raději počkám na SP1 smazány.

- - Alexandr Radecký, Tomáš Jirásko