Hlavní navigace

Microsoft přidá na Nokie svůj Silverlight

6. 3. 2008

Sdílet

Microsoft se snaží prosadit svou technologii Silverlight ohlášením strategických partnerství na výroční konferenci MIX 08. Mimo jiné byla oznámena dohoda například s Nokií o dodání uvedené technologie do mobilních telefonů.

UI21

Zabiják Adobe Flash míří na mobily


Vyvíjená technologie Silverlight funguje jako multiplatformní plug-in umožňující vytvářet multimediální obsah a RIA (rich internet applications) a spouštět jej z prostředí prohlížeče. Jak Microsoft oznámil, v počátcích velkého útoku na pozice konkurenční technologie Adobe Flash spolupracuje s Nokií na uvedení Silverlightu do bezdrátových zařízení.

Nejbližší nasazení Silverlightu v mobilních telefonech plánuje Nokia již na konci tohoto roku, a to nejprve v produktech osazených systémem Series 60, později i Series 40. V plánu je integrace i do platformy Windows Mobile, kterou hodlá Nokia začít nasazovat i do svých přístrojů, jako je tomu například u Sony Ericssonů a HTC.

Silverlight, jehož první verze vyšla loni v září, je dostupný pro Windows, Linux i Mac. Jeho verzi 2.0 (původně označenou jako 1.1) můžeme očekávat velmi brzy. Microsoft dělá vše pro to, aby se Silverlight stal běžnou součástí světa komunikačních technologií. Nasazuje jej na své weby k publikování multimediálního obsahu, například na MLB.com je Silverlight hlavním nástrojem pro přehrávání videa. Dalším tahem je spolupráce s AOL, jež plánuje nasazení Silverlightu pro svůj webmail.

- - Jaroslav Fibichr