Hlavní navigace

Microsoft představuje nové webové aplikace

1. 5. 2006

Sdílet

Microsoft versus Google a Yahoo Firmám a jednotlivcům přinášejí nejambicióznější iniciativy Microsoftu na web...


Microsoft versus Google a Yahoo


Firmám a jednotlivcům přinášejí nejambicióznější iniciativy Microsoftu na webu volný i placený přístup k řadě služeb nové generace.
ste připraveni používat internetový prohlížeč jako pracovní plochu? Microsoft doufá, že se mu tuto myšlenku podaří uskutečnit prostřednictvím programů a služeb orientovaných na web. Tyto služby a programy nesou nálepku Live a jsou určeny k tomu, aby konkurovaly podobným nabídkám od Googlu a Yahoo. Zda bude úsilí Microsoftu korunováno úspěchem či nikoli, se zatím neodvažujeme odhadnout, nicméně již teď se dá říci, že uživatelům přinese tento boj řadu výhod.
Microsoft již letos označil značkou Live několik produktů obsahujících webové komponenty první produkty Windows Live a Office (oba v různých stádiích testování) zvládají všechny operace od lokalizovaného vyhledávání a zobrazování výsledků vyhledávání v mapkách až po elektronickou poštu a Instant Messaging. Zmíněné aplikace sice nejsou první, které Microsoft uveřejnil, nicméně patří mezi ty nejslibnější.
Konkrétně Windows Live zahrnují nové programy pro práci s poštou a pro Instant Messaging, včetně konfigurovatelné domovské stránky Live.com, která může spolupracovat s vašimi oblíbenými blogy, zpravodajskými kanály RSS a tzv. miniaplikacemi (mini-apps), které vyžadují Internet Explorer a označují se slovem gadget.
Office Live zase poskytuje speciální nástroje, usnadňující práci v menších firmách, a to v rozsahu od vytváření internetových stránek na základní úrovni, které je dostupné zdarma, ale financované reklamou, až po placené balíčky programů. Microsoft také předpokládá, že pro Windows Live a Office Live budou vytvářet vhodné applety i vývojáři jiných firem.

Výhody Live.com

Na Live.com můžete některý z programů používat i tehdy, když Live.com jako svoji výchozí stránku nechcete. Pro začátečníky je připravený Windows Live Mail, který má nahradit a vylepšit službu Hotmail a je dostupný zdarma. Tato služba funguje v porovnání s Hotmailem rychleji, protože je založena na technologii Ajax (Asynchronous Javascript and XML). Tato technologie patří v současnosti mezi nejnovější a dovoluje programům založeným na webových technologiích chovat se stále více jako jejich souputníci v desktopových aplikacích.
Další výhodou je prostor. Live Mail nabízí v porovnání se 250 MB u Hotmailu standardně 2 GB volného prostoru. Live Messenger, nový program pro Instant Messaging od Microsoftu, zase bude mít zabudovanou možnost sdílení dokumentů, jejichž obsah se bude automaticky aktualizovat prostřednictvím technologie peer-to-peer. Tato funkce vám umožní sdílet dokumenty s přáteli nebo spolupracovníky, kteří rovněž budou používat Live Messenger.
Nové miniaplikace nazývané Windows Live Gadgets (viz microsoftgadgets.com/gallery) vypadají jako widgety Dashboard od firmy Apple nebo Konfabulator od firmy Yahoo. První gadgety od jiných firem zahrnují například hru Pacman nebo sledování stahování z hudebního portálu iTunes.
Gadgety budou moci běžet ve Windows Vista (ve formě plovoucích objektů nebo bočního panelu, tzv. Sideboardu) podobně jako v Internet Exploreru. Microsoft bude určitě nějakým způsobem podporovat i vývoj tohoto typu aplikací ze strany dalších nezávislých vývojářů.
Další novinkou je i Windows Live Local Search and Mapping Service (dříve nazývaná MSN Virtual Earth). Jedná se o službu, která z ptačí perspektivy pod úhlem 45 stupňů zobrazuje obrázky založené na satelitních snímcích, a to včetně informací o poloze a orientaci, a také informace ze Zlatých stránek. Snímky v Googlu a Yahoo nabízejí u podobných služeb přímý pohled shora dolů, díky čemuž jsou většinou vidět pouze střechy budov.
V červnu Microsoft zamýšlí zprovoznit službu Windows OneCare Live. Jedná se o placenou službu v ceně 50 USD ročně, kterou bude možné používat až na třech počítačích. Jejím úkolem bude zajištění bezpečnosti počítače a jeho ochrana před viry. Seznam všech projektů se značkou Live se dá najít na internetové adrese ideas.live.com.

Řešení pro malé firmy

Office Live, který by se měl objevit na podzim, je navržen speciálně s ohledem na firmy s maximálně deseti zaměstnanci. Jsou to firmy, které většinou nemají žádné zaměstnance pro správu firemních počítačů a dalších činností spojených s informačními technologiemi.
Velmi významnou funkcí, kterou Office Live disponuje, je možnost vytvoření internetové stránky s pěti e-mailovými adresami (v doméně, kterou si zvolíte), a to zdarma. To vše za podmínky, že Microsoft bude moci na těchto stránkách spouštět reklamu (tím se rozumí reklama s nabídkami například kancelářského charakteru, nikoliv třeba nabídky datových služeb).
Možnost vytvoření internetové stránky zdarma však není pouze jedinečnou myšlenkou Microsoftu. Například firma Yahoo nabízí pro malé podniky internetové stránky zdarma již od jara 2005 (viz adresu listings.local.yahoo.com).
Podobně jako Microsoft poskytuje nástroje pro návrh a možnost zřízení firemních e-mailových adres i Yahoo (nicméně podle našeho názoru stránky Microsoftu vypadají v Office Live Beta daleko nápaditěji). Stejně tak Yahoo poskytuje služby hostingu a tzv. e-commerce. Samozřejmě je ještě příliš brzy na to, abychom mohli posoudit které služby jsou lepší, alespoň podle názoru Raymonda Boggse, viceprezidenta analytické společnosti IDC, která se zabývá vývojem a trendy v oblasti informačních technologií.

Jde to i bez reklamy?

Chcete-li se vyhnout reklamě uveřejňované na vašich stránkách Microsoftem, máte možnost sáhnout po placené verzi Office Live Collaboration, která obsahuje 20 webových aplikací, mezi nimiž najdete například program pro sledování prodejních aktivit, plánovač projektů a také přístup k doprovodným službám jako je třeba heslem chráněná internetová stránka. Office Line Essentials, což je balíček služeb na nejvyšší úrovni, ještě navíc obsahuje na web orientovanou verzi programu FrontPage, určenou pro návrh stránek, a možnost zřízení až 50 e-mailových schránek.
Výše plateb za jednotlivé služby se ještě bude muset určit, ale v žádném případě neočekávejte výkonnost na úrovni, jakou poskytuje třeba program Quickbooks pro účtování od firmy Intuit nebo plánovač kontaktů ACT. Při testování Office Live Beta jsme zjistili, že některé aplikace jsou spíše šablonami pro organizování dat v rozsahu vhodném pro spíše menší firmy. Například komponenta Competition Tracker ukládá informace o konkurenci vaší firmy (o počtu zaměstnanců, datu založení apod.). Pokud ale již nějakou dobu podnikáte a s úspěchem nějaký program pro správu kontaktů nebo projektů používáte, pak zde asi nic převratného nenajdete.
Aplikace orientované na web samozřejmě nabízejí i celou řadu výhod. Například můžete spouštět aplikace kdekoliv, kde máte přístup k internetu, jednotliví prodejci se mohou postarat o aktualizace dat apod. Na druhou stranu svěřujete svá poměrně důvěrná data serveru Microsoftu a můžete je exportovat pouze do Excelu nebo Outlooku.
Je ještě příliš brzy na to, abychom mohli podle toho, co dnes Microsoft v oblasti webových aplikací nabízí, kvalifikovaně rozhodnout, zda myšlenka Microsoft Live nějak významně ovlivní oblast využití výpočetní techniky v té podobě, jak ji známe dnes. V této chvíli se dá říci, že nové aplikace svým způsobem plní příslib ohledně webu v tom smyslu, že by se právě web měl stát místem, kde si prožije premiéru software nové generace. A zda to bude právě software od Microsoftu, to se uvidí v nedaleké budoucnosti.