Hlavní navigace

Microsoft podporuje i necertifikované aplikace

2. 3. 2007

Sdílet

Mnoho široce rozšířených programů není sice formálně certifikováno pro použití v novém operačním systému Windows Vista, přesto je v tomto systému lze provozovat. Někdy s obtížemi, často však bez problémů.

skoleni

Konkrétně jde o známé programy společností Symantec, Adobe, Apple a IBM, kdy tyto nejsou na seznamu Microsoftem oficiálně schválených programů s nálepkou „Certified for Windows Vista“ či „Works with Windows Vista“.


Některé z nich se však už v testování mohou nacházet, tak je tomu například se zabezpečovacími programy firmy Symantec. Podle mluvčího společnosti jsou již Symantec Norton 360, Norton Antivirus a Norton Internet Security s Windows Vista kompatibilní, přidělení samotného loga je již jen formalitou. Adobe Acrobat Reader 8.0 také ve Vista dobře funguje, i když není na oficiálním seznamu Microsoftu.Microsoft k tomu říká, že seznam aplikací „Certified for“ a „Works with“ Windows Vista neobsahuje vše, co ve Vista funguje. Je v něm jen kolem 800 programů, zatímco s Vista lze zprovoznit několik desítek tisíc aplikací. Smyslem certifikací je poskytnout prodejcům softwaru možnost dát oficiálně najevo, že právě jejich program bude zcela jistě ve Vista fungovat. Dodejme, že kromě toho se takové věci hezky vyjímají na obalech.

Na druhou stranu ne vše ve Vista funguje jak má a týká se to i výrobků známých firem, například iTunes od Apple či IBM Lotus Notes. Což nejednoho uživatele udrží u jejich stávajících Windows XP či 2000.

Chris Pirillo, zakladatel portálu Lockergnome technology, popsal nedostatek kompatibility Vista v humorně laděném příspěvku na blogu Microsoftu „Windows Vista: Proč se s tebou rozcházím“. Text popisuje, jak Pirillo provedl „upgrade“ Windows Vista na XP, protože nemohl zprovoznit některá zařízení a programy, které denně potřebuje - například skener HP Laserjet 3052 či IPFax software. Píše, že dal Vista šanci, ale že ho již dále nemůže používat jako svůj primární operační systém. Sice by rád pomáhal Microsoftu ve zdokonalování jejich nejmladšího dítka, nicméně nemůže tomu obětovat svůj čas a práci.

Grafika: www.planet.nl

- - Alexandr Radecký

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).