Hlavní navigace

Microsoft: Odhalte pirátství a můžete získat Windows zdarma

20. 11. 2010

Sdílet

Podle studie Microsoftu se uživatelé nelegálního softwaru bojí především ztráty dat i identity.

Podle aktuální studie společnosti Microsoft, která proběhla mezi 38 tisíci respondenty z dvaceti zemí, si 21 procent lidí stále myslí, že mezi originálním a nelegálním softwarem není žádný rozdíl. Zájem uživatelů osobních počítačů o originální software se však údajně zvyšuje kvůli obavám o bezpečnost. O tom, že padělaný či nelegální software není stejně bezpečný jako originální, je přesvědčeno třikrát více lidí než těch, kdo rozdíl v bezpečnosti nevidí. Průzkum byl zveřejněn v rámci Celosvětového dne proti pirátství připadajícího na 17. listopadu, který Microsoft organizuje každý rok.

Padělky ohrožují i lidi v Česku

Padělaný software je podle Microsoftu nebezpečný, protože se tváří jako originální a uživatel mu důvěřuje. Používá podobné balení i napodobeniny ochranných prvků, jako jsou nálepky nebo hologramy. Ověřit pravost nabízeného produktu je ještě o dost obtížnější, pokud jde o nákup přes internet. Proto jsou nejčastějším terčem tvůrců nelegálního a padělaného softwaru internetové aukce. Obětmi podvodníků, kteří jsou často součástí organizovaných skupin, se stávají i české firmy a domácnosti.

S padělaným softwarem se dle informací pocházejících od společnosti Microsoft setkal i Petr V. z Vysočiny, který si chtěl prostřednictvím českého aukčního portálu koupit Microsoft Windows 7 Ultimate: „Prodejce nabízel software společně s nabývacím dokladem a vše se zdálo být v pořádku. Po zaplacení ale přišel poštou produkt, který vzbuzoval podezření nekvalitním balením, napodobeninami ochranných prvků a podivnou fakturou. Když jsem se poté snažil software nainstalovat, systém ověření pravosti Windows mi bohužel oznámil, že mnou zakoupený software a jeho licenční klíč je blokovaný. Snažil jsem se kontaktovat prodejce padělaného softwaru, ale bez úspěchu. Stal jsem se obětí předem připraveného podvodu.“

Nový web www.legalnisoftware.cz

Protože se obětí podvodníka může stát každý, nabízí Microsoft obětem ve vybraných případech možnost získat legální software zcela bezplatně. Jde zejména o případy, kdy se jedná o vysoce kvalitní padělky nabízené ve větším množství a postižený pomůže společnosti Microsoft odhalit podvodníka.

skoleni

K legalizaci softwaru je také možné použít speciální legalizační sady Get Genuine Kit, které jsou naprosto anonymní a jsou určeny pro jednotlivé spotřebitele. Firemním zákazníkům, kteří odhalí ve své počítačové síti nelegální software, nabízí společnost Microsoft vedle ostatních legalizačních sad i legalizační smlouvy Get Genuine Windows Agreement.

Podrobné informace o tom, jak nahradit nelegální software originálními produkty společnosti Microsoft, nabízejí webové stránky www.legalnisoftware.cz. Na stejném místě je možné také nahlásit prodejce nelegálního software, případně je možné i poslat e-mail na adresu: piratsvi@microsoft.com. V případě nákupu na aukčních serverech je vhodné o závadných nabídkách informovat také provozovatele aukčního portálu, tak, aby nebyli poškozeni další lidé.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).