Hlavní navigace

Microsoft Docs: Nový online Office pro Facebook

23. 4. 2010

Sdílet

Kancelářský balík Microsoftu má díky spojení s Facebookem způsobit revoluci v online dokumentech a zničit konkurenční Google Docs.

Uživatelé Facebooku se mohou těšit na kancelářské technologie Microsoftu

Microsoft představil beta verzi své kancelářské webové služby Docs.com, která má v budoucnu přímo konkurovat již zavedenému Google Docs. Specifikem nových webových Office je úplné propojení se společenskou sítí Facebook, jelikož k Microsoft Docs je možné se přihlásit jen prostřednictvím účtu na Facebooku. Zapomeňte tedy na svůj Microsoft Live ID účet a použijte pro přihlášení do Docs svůj profil na Facebooku, třeba na stránce skupiny "Docs" ve společenské síti.

A co vlastně Microsoft Docs nabízí? Samozřejmostí je vytváření textových dokumentů(online Word), tabulkových sešitů(online Excel) a prezentací (online PowerPoint). Krom ukládání dokumentů na vzdálené úložiště je možné je také stahovat do počítače, nebo naopak uploadovat jiné dokumenty z vašeho disku do online kanceláře Docs. Vše by mělo být navíc v budoucnu propojeno s připravovanými Office 2010. Jediným "zádrhelem" ve fungování celé služby je nutnost požádat Microsoft prostřednictvím speciálního formuláře o možnost nahrávání a vytváření dokumentů na Docs.com.

Zmíněnými funkcemi se ale Microsoft Docs neliší od konkurence, svou návazností na Facebook však ano. Všechny dokumenty totiž můžete sdílet a editovat se svými přáteli na Facebooku. Seznam přátel, kteří Docs používají, se vám zobrazuje na pravé straně obrazovky s malými profilovými fotkami, které jsou identické s těmi na Facebooku.

Facebook tak udělal výrazný krok do jiné sféry internetového byznysu, jelikož díky propojení s Office se stává společenská síť také pracovním nástrojem a nejen službou pro zábavu. Z nové spolupráce bude jistě těžit i Microsoft, který může oslovit se svými Docs více než tři sta milionů aktivních uživatelů Facebooku, což by se mu jen přes jeho Live ID účty určitě nepodařilo.

"Office aliance" Facebook-Microsoft má beze sporu potenciál na konkurování Google Docs, možná dokonce i jeho překonání. Uvidíme, jak bude kontrovat Google proti nově vytvořenému spojenectví a Microsoft Docs. Ať už ale tento boj dopadne jakkoli, uživatelé z tohoto souboje mohou jen získat. Je totiž dobře, že se na trhu s online dokumenty konečně rozhoří opravdový boj.

Prozatím nebylo uvedeno, kdy bude služba Microsoft Docs plně spuštěna. Dosavadní beta verze je přístupná pouze uživatelům, kteří si vyžádali možnost ji testovat.

 

skoleni

 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).