Hlavní navigace

Microsoft dále zlevňuje Windows Vista

2. 3. 2008

Sdílet

Již jsme vás informovali o tom, že Microsoft plánuje snížit cenu retailových verzí svých Windows Vista. Na povrch se však dostaly další informace o tom, že zlevní také upgrade licence.

UI21

Upgrade funguje tak, že například k současným Windows XP (funguje také s Windows 2000 a 98/98SE) si zakoupíte upgrade na Windows Vista, který nainstalujete jako klasický OS, aktivujete - systém je plně legální pouze tehdy, pokud jste schopni doložit licenci na původní OS.

Ale zpět ke slevám. Ty budou celkem razantní, Windows Home Premium retail zlevní ze 159 na 129 dolarů, verze Ultimate rovnou z 399 na 319 amerických dolarů, upgrade Vista Ultimate z 259 na 219. Slevy ostatních verzí Windows Vista jsou podobné a pohybují se od 20 do 50 dolarů.

Současně s novým ceníkem uveřejnil Microsoft také plán stáhnout prodej upgrade licencí z rozvojových oblastí jako je například Afrika. Podle Microsoftu totiž málokdo v těchto zemích momentálně vlastní počítač s legálním operačním systém a v drtivé většině případů si lidé kupují svůj první legální OS.

Zda vlna slev bude mít nějaký vliv na prodejnost Windows Vista je otázkou, osobně však myslím, že nikoliv. Uživatelé jsou stále znechuceni vysokou hardwarovou náročností a mají dojem, že jim Vista nic nového nepřináší a na změnu názoru pouhá jedna vlna slev, byť v řádu desítek procent, stačit nebude.

- - Tomáš Šulc