Hlavní navigace

Microsoft bude prodávat Windows XP Home až do roku 2010

5. 4. 2008

Sdílet

Představitelé Microsoftu přehodnotili svůj původní záměr přestat prodávat Windows XP již letos v létě a budou edici Home nabízet i nadále - v OEM verzi pro mininotebooky.

skoleni

Dnes již sedm let starý operační systém s označením XP najde nové uplatnění v nízkonákladových noteboocích, jakým je například Asus Eee. Oficiální datum stažení Windows XP z trhu bylo aktuálně posunuto přesně o dva roky, a to na 30. červen 2010. Má to však jeden háček - Windows XP již nebudou dostupná pro všechny, ale pouze jako OEM licence pro výrobce mininotebooků. Uvedené datum se ale ještě stále může změnit, protože se bude odvíjet od vydání právě vyvíjeného operačního systému s kódovým označením Windows 7. Kdy přesně bude tento nový Windows vydán, zatím není jisté. Dle předpokladů by se mohl dostat do prodeje nejdříve na konci roku 2009.
Důvodem prodloužení životnosti Windows XP Home je snaha udržet se na trhu operačních systému v nízkonákladových noteboocích, kde zatím svádí boj s méně hardwarově náročným Linuxem. Pokud by začal nabízet pouze Windows Vista, jistě by o svůj podíl na tomto trhu rychle přišel, neboť tyto notebooky mají často velmi nízký výkon a Windows Vista jsou na nich prakticky nepoužitelným OS.

- - Adam Šoltys, Tomáš Šulc

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).