Hlavní navigace

Micron má DDR3 čipy s kapacitou 2Gb

1. 11. 2007

Sdílet

Jeden z největších výrobců čipů pro operační paměti, americký Micron, dnes předvedl své nové DDR3 čipy, které mají kapacitu 2Gb a v budoucnu umožní výrobu paměťových modulů pro osobní počítače s kapacitou 4GB.

UI21

Společnosti Micron se kapacity 2Gb (Gigabity) na paměťový čip podařilo dosáhnout jako první na světě. V současné době mají největší čipy konkurenčních firem pouze poloviční kapacitu, tedy 1Gb. Hlavní výhodou větších čipů je snadné zvýšení kapacity modulů operačních pamětí. Zatímco dnes mají 2 GB paměťové moduly šestnáct 1 Gb čipů (osm na každé straně) a 4 GB moduly nelze pro osobní počítače vyrábět (protože 32 paměťových čipů se na paměťový modul jednoduše nevejde), s 2 Gb čipy je to možné právě při použití oboustranného PCB.


Maximální kapacita paměti, kterou si pak můžete do běžných základních desek s paměťovými sloty typu DDR3 paměti osadit, pak vzroste ze současných osmi na 16 GB. Ptáte se k čemu je vám takové množství RAM dobré, když běžné aplikace jako počítačové hry nebo přehrávání videa i pod Windows Vista málokdy potřebují více jak 2 GB operační paměti? Například pro profesinální práci s videem a animacemi ve vysokém rozlišení, 3D rýsování, rendering a některé vědecké aplikace už dnes 8 GB paměti často nestačí a serverové desky s více sloty jsou jednoduše příliš drahé. Paměťové moduly s větší kapacitou jsou tedy ideálním řešením.

Nové čipy Micron jsou vyrobené 78nm procesem, jejich defaultní frekvence je 1 333 MHz při pracovním napětí v rozmezí 1,5 až 1,8 V. Micron je chce začít dodávat na trh v prvním čtvrtletí příštího roku. Paměťové čipy samozřejmě nebudou dostupné koncovým zákazníkům, ale výrobcům paměťových modulů, kteří je budou osazovat na své paměťové moduly. Koncová cena pak bude samozřejmě záležet na výrobcích pamětí.

- - Tomáš Šulc