Hlavní navigace

miCard - nový formát datových karet

2. 6. 2007

Sdílet

Tchajwanský výzkumný institut produkuje nový standard datových karet nazvaný miCard (Multiple Interface card). Karty jsou určeny pro malá spotřební zařízení jako jsou fotoaparáty, mobilní telefony a další zařízení s konektivitou přes USB rozhraní.

skoleni

Záměrem uvedení karty je zjednodušit přenos hudby, obrázků a dalších dat mezi zařízeními a PC. Jistě možnost získat nějaký ten tržní podíl navíc a pár dolarů s tím nemá nic společného :-). Společnosti přistoupily k vlastnímu formátu i z důvodu okamžité úspory 40 milionů USD na licenčních poplatcích z používaní ostatních formátů datových karet. Dohoda zajišťuje i to, že žádná tchajwanská společnost nebude muset platit z implementace miCard royalties (licenční poplatek).


Karta byla schválena MultiMedia Card Association (MMCA) ve čtvrtek, takže její celosvětový start je ohlášen na třetí čtvrtletí tohoto roku.

Uživatelé by neměli mít užitek pouze z univerzálnosti karty. ale také z její rychlosti. Přenosová rychlost miCard je 480 Mbps. Propustnost bude ovšem i nadále zvyšována, podobně jako se tak děje u dalších datových karet.

miCard uvedené na trh ve třetím čtvrtletí tohoto roku budou mít velikost 8 GB - plánovaná maximální velikost karty je však na dnes neuvěřitelných 2 048 GB. Navíc kompatibilita s řadou USB a MMC slotů znamená, že množství uživatelů nebude potřebovat novou čtečku.

Dohodu o podpoře a výrobě miCard podepsalo 12 tchajwanských výrobců, mezi nimiž jsou A-Data Technology, Asustek Computer, BenQ Corp, Carry Computer, C-One Technology, DBTel, Power Digital Card nebo RiCHIP.

Bližší technické specifikace by měly být uvolněny během následujících dní; nejpozději však do konce června.

- - Tomáš Jirásko

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).