Hlavní navigace

MCAFEE TOTAL PROTECTION 2008

1. 1. 2008

Sdílet

Totální ochrana vaší domácí sítě McAfee a jeho Antivirus nás provázejí mnoho let a neustále se vyvíjí. No...


Totální ochrana vaší domácí sítě


McAfee a jeho Antivirus nás provázejí mnoho let a neustále se vyvíjí. Nová verze balíku Total Protection 2008 vyniká (mimo jiné) zajímavou licenční politikou, kdy po povinné registraci získáte za cenu jedné hned tři licence tohoto programu. Díky tomu získá běžná rodina za jedny peníze ochranu pro všechny své počítače.
Instalátor trochu neobvykle nabídne kromě standardní instalace z CD také instalaci z internetu, která samozřejmě obsahuje nejaktuálnější verze všech součástí a následný povinný poinstalační update netrvá tak dlouho. Aplikace jsou sdruženy v jediném ovládacím centru nazvaném McAfee Security Center. Stejně jako u konkurence najdete na úvodní stránce přehledný stav běhu všech součástí a celkové červené nebo zelené „resume“. V levém horním rohu jsou pak přítomna dvě důležitá tlačítka pro přístup k aktualizaci celého balíku a pro spuštění standardní antivirové kontroly. Jednotlivé komponenty jsou rozděleny do čtyř kategorií.
První z nich se nazývá Počítače a soubory a jejím základem je již legendární McAfee Antivirus. Ten hlídá váš počítač s pomocí rezidentního modulu a standardně používá heuristickou analýzu. Nechybí možnost definice ručního skenu se standardními volbami (výběr typu souborů, složek atd.). Plánovač umí nastavit několik druhů úloh současně a s opakováním. Součástí antiviru je i ochrana proti spywaru a spamu. Rezidentní Ochrana systému pak dohlíží na instalaci a spouštění komponent ve Windows a Internet Exploreru. Seznam komponent je k dispozici a lze jim individuálně přiřadit pravomoci a povolení. Zvláštní položkou je pak seznam důvěryhodných programů, jenž obsahuje aplikace, které se kontrole vymykají a mohou si na vašem PC žít vlastním životem. Tento seznam raději nepřeplňujte.
Druhou podstatnou kategorií je Internet a sítě. Nosnou část tvoří konfigurovatelný aplikační a paketový firewall. Nabízí hned šest předdefinovaných profilů, od toho nejvolnějšího až po naprosté uzavření před světem. Firewall se umí učit, a také to – na rozdíl od konkurence – dělá. Neváhejte tak s volbou tvrdšího profilu, časem se s programem určitě dohodnete na správném kompromisu. Ve zvláštním okně lze zakázat možnost „pingování“ vašeho PC, tedy ICMP paketový provoz. Aplikační firewall je reprezentován seznamem programů, jimž lze udělit celkem pět druhů oprávnění. Stejně je tomu i u paketového firewallu, místo programů však operujete s IP adresami a porty. Součástí firewallu je i možnost vytváření protokolu událostí, což je podrobný přehled všech průniků, nebo pokusů o ně v rámci nastavených pravidel. Mezi další funkce této kategorie pak patří ochrana údajů, které programu definujete (adresa, telefon) a aplikace Trezor hesel, která umí pod jedním přístupem evidovat mnoho dalších a případně je automaticky vložit na webu.
Obsah další kategorie představuje ochranu Emailu a zpráv IM. Ta je u Total Protection poměrně rozsáhlá a bohatě se integruje do vašeho e-mailového klienta. Poradí si s oběma Outlooky od Microsoftu, Thunderbirdem a Eudorou. V mém Outlooku přidala hned čtyři tlačítka pro rychlou práci se spamem. Otřesná však byla prvotní aktivace antispamové kontroly, která se rozhodla prověřit veškeré již přijaté zprávy mého klienta. Při počtu 15 tisíc zpráv pak tato kontrola zabrala více než 30 minut. Za běžných okolností však pracuje antispamový modul normálně, i když provoz celého klienta znatelně zpomaluje. Doplňková ochrana IM pak v sobě zahrnuje podporu pro klienty od AOL, Yahoo a Microsoftu (MSN i Windows Live Messenger).
Poslední kategorií tvoří Rodičovská kontrola,. Ta spočívá v nastavení filtrace zpráv pro různé uživatele vašich Windows. Filtraci lze provádět na základě klíčových slov nebo přímo konkrétních webových stránek. Databáze klíčových slov je bohatá, úroveň filtrace pro každé z nich lze zvolit v pěti krocích. Slovo sex je např. zcela povoleno. McAfee obsahuje i další užitečné utility, například schopnost zjištění struktury sítě a vzdálené správy dalších klientů Total Protection (obvykle v domácí síti). QuickClean pak poslouží pro vyčištění nepotřebného obsahu pevného disku (dočasné soubory, registry atd.). Nechybí ani základní nástroj pro zálohování vašich dat.

Verdikt

McAfee Total Protection 2008 potvrdil i ve své nové verzi kvality, které poskytuje svým uživatelům již několik let. Oproti konkurenci nabízí více funkcí, zaostává však nepatrně svou rychlostí, zejména u kontroly elektronické pošty. Security Center je dostatečně přehledný pro začátečníky, přesto nabízí i mnoho voleb i pokročilejším uživatelům. Výhodou je pak jeho vlastní konfigurovatelnost. Mezi další významné přednosti patří „rodinné“ licencování a také kompletní lokalizace do českého jazyka.

McAfee Total Protection 2008

Antivir, antispyware, antispam, desktopový firewall, prevence nežádoucího vniknutí, SiteAdvisor, kontrola síťového přístupu.
Klady: kompletní lokalizace, Security Center,
funkční výbava
Zápory: rychlost rezidentních modulů
K testu zapůjčila firma:
McAfee, www.mcafee.com
Cena: 1 450?Kč (vč. DPH)
Hodnocení: 4

Autor článku