Hlavní navigace

Získejte maximální výkon optimalizací BIOSu - 3. díl

10. 5. 2010

Sdílet

Pokud vám jde o zvýšení výkonu vašeho počítače, pak jedním z takřka zaručených prostředků je nastavení BIOSu.

Na začátek jedno varování: pokud se necítíte být pokročilými uživateli počítačů, pak snad raději ani dále nečtěte! Při použití našich tipů pro BIOS se totiž budeme pohybovat až na samotných hranicích možného. Za normálních podmínek totiž počítač pracuje podle továrních nastavení BIOSu, jež se volí s ohledem na co možná nejhladší funkčnost, resp. tak, aby pokud možno nenastaly při práci s počítačem žádné problémy. Z toho však plyne i zásadní nevýhoda – počítač ani zdaleka nepracuje na plný výkon. Pomocí našich tipů vyladíte jak procesor, tak operační paměť. Každý, kdo miluje riziko, a půjde až na hranice možností počítače, může dosáhnout takovou optimalizací až 30procentního nárůstu výkonu počítače.

Upozornění: Při používání tipů v tomto článku buďte maximálně obezřelí. Nelze totiž v žádném případě vyloučit riziko poškození jakékoliv komponenty počítače. Toto riziko minimalizujete, pokud budete postupovat přesně podle našeho návodu. Redakce nenese žádnou odpovědnost za případné škody.

 

První díl tohoto článku si můžete přečíst zde:

http://pcworld.cz/hardware/maximalni-vykon-optimalizaci-biosu-i-10024

Druhý díl tohoto článku si můžete přečíst zde:

http://pcworld.cz/hardware/maximalni-vykon-optimalizaci-biosu-ii-10026

 

Zjišťování a řešení problémů

Pokud se svými pokusy při přetaktování zajdete příliš daleko, vězte, že to velmi rychle poznáte. Na každý příznak je ale nutno reagovat poněkud jinak.

Modrá obrazovka:


Chybová hlášení ve Windows a občasná zatuhnutí systému obvykle ukazují na příliš vysoké frekvence procesoru a operační paměti.

Řešení:

Snižte o jeden krok frekvence u obou komponent. Pokud to nepomůže a počítač stále nebude dlouhodobě stabilní, snižte frekvence raději ještě o jeden krok.

 

BIOS

 

Výskyt chyby při plném zatížení počítače:

Pokud se vyskytne chyba při hraní hry nebo při kódování videa, bude pravděpodobně příčinou příliš vysoká teplota uvnitř skříně. Zde pomůže vylepšení chlazení vnitřku počítačové skříně.

Počítač nestartuje:

Pokud nelze spustit počítač, pak je nutno nastavit BIOS o nastavení z výroby. K tomu potřebujete smazat obsah paměti CMOS. Postupujte v těchto krocích: Nejprve vypněte počítač a vytáhněte zástrčku počítače ze zásuvky. Po otevření počítačové skříně přenastavte jumper Clear CMOS a pokud je to třeba, pak na minutu nebo dvě vyndejte knoflíkovou baterii, která napájí BIOS. Při dalších experimentech pak nastavte hodnot y o úroveň níže.

skoleni

 

PC

Poškození hardwaru:

Pokud nepomůže žádný z výše uvedených tipů, nelze vyloučit ani poškození hardwaru. Často přitom bývá poškozena základní deska. Procesor i operační paměť toho vydrží obvykle daleko více. Zde pak nezbývá nic jiného, než poškozenou komponentu vyměnit a zjistit, zda je příčinou nefunkčnosti právě ona.

Slovníček méně známých výrazů

CAS Latency (tCL): Jedná se o časový interval, který uplyne mezi vydáním příkazu pro čtení a načtením požadovaných dat.

Hypertransport Link: Jedná se o rozhraní mezi novými typy procesorů AMD a Northbridge čipové sady u základních desek. Toto rozhraní přejímá úkoly FSB.

RAS Active Time (RAS): Jedná se o čas, který musí uplynout po aktivaci řádku paměti nebo sloupce paměti, než se pošle příkaz pro deaktivování řádku paměti.

RAS Precharge Time (tRP): Jedná se o časový interval, který uplyne mezi deaktivováním řádku paměti nebo sloupce paměti a novou aktivací řádku paměti ve stejném sloupci paměti.

RAS to CAS Delay (tRCD): Tento pojem označuje časový interval, který uplyne mezi aktivací řádku paměti nebo sloupce paměti, a odesláním příkazu pro čtení nebo zápis.

Row(Refresh) Cycle Time (tRC): Tento pojem označuje časový interval, který musí uplynout mezi dvěma následujícími aktivacemi dvou libovolných řádků paměti ve stejném sloupci paměti.

SPD-EPROM: Pod pojmem SPD-EPROM (Serial Presence Detect – Erasable Programmable Read Only Memory) se rozumí paměťový čip na paměťových modulech, do něhož nelze zapisovat. Obsahuje informace technického charakteru, jako je frekvence či přístupové doby paměťového modulu. Tyto informace potřebuje BIOS pro správnou inicializaci paměti.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).