Hlavní navigace

Máte problémy s Wi-Fi připojením? Poradíme! - 7.díl

14. 4. 2018

Sdílet

 Autor: © valdis torms - Fotolia.com
Pokud řešíte problémy s bezdrátovým připojením přes Wi-Fi, pak je tento článek pro vás to pravé. Obsahuje totiž průvodce, který vám pomůže nalézt to nevhodnější řešení.

Předcházející díl

 

V tomto seriálu se budeme věnovat těm nejčastějším situacím, které zapříčiňují problémy s bezdrátovými sítěmi Wi-Fi a ukážeme vám, jak je řešit – ať už se jedná o vaši vlastní bezdrátovou síť, nebo se jen zkoušíte z libovolného zařízení připojit k nějaké jiné bezdrátové síti.

Připojení k bezdrátové síti je nestabilní

Nestabilita bezdrátového připojení Wi-Fi a přístupu k síti vůbec má čtyři hlavní viníky: málo kvalitní širokopásmové připojení, příliš velká vzdálenost od směrovače (základnové stanice), špatně zvolená základnová stanice ze všech dostupných a zahlcená místní síť.

Root Linux

  • Širokopásmové připojení. Tento faktor se velmi špatně testuje, pokud nemáte možnost připojit se k bezdrátovému směrovači pomocí kabelu a použít nějaký nástroj pro testování rychlosti připojení, jako je například nástroj od firmy Ookla, popřípadě nástroj pro sledování provozu v síti, pomocí kterého si zobrazíte výkon sítě v čase. Pokud můžete, vylučte tuto příčinu jako první ještě předtím, než se budete zabývat dalšími příčinami nekvalitního připojení.
  • Vzdálenost. Tento faktor se na první pohled může zdát jako velmi jednoduchý, a to včetně řešení – jednoduše přece stačí jít blíže k bezdrátovému směrovači! Pokud ale nevíte, kde se základnové stanice bezdrátové sítě Wi-Fi nachází, popřípadě se nacházíte v místnostech vzdálených od místností, kde jsou tyto základnové stanice umístěny, pak najednou výraz „jít blíže“ je prakticky nerealizovatelný. Kvůli odrazu signálu a jeho absorpci není často až tak jednoduché zjistit, kam je nejvhodnější základnové stanice umístit, aby bylo pokrytí bezdrátovým signálem Wi-Fi co největší. Pomoci vám v tom může nástroj NetSpot (verze Pro pro operační systémy Windows a macOS vás vyjde na cca 1 340 Kč, nicméně k dispozici je i zdarma dostupná verze s omezeními), který vám pomůže znázornit oblast pokrytí bezdrátovou sítí Wi-Fi prostým procházením se po budově, kterou chcete bezdrátovým signálem pokrýt. Podobné funkce vám poskytne i zdarma dostupný nástroj Heatmapper od firmy Ekahau.  
  • Špatný výběr základnové stanice. Síť sestavená z bezdrátových směrovačů Wi-Fi, které poskytují bezdrátovou síť pod stejným názvem a stejným nastavením zabezpečení, vám umožní pokrýt bezdrátovým signálem Wi-Fi třeba rozsáhlé firemní budovy či místnosti ve velkém rodinném domě. Zařízení, kterým se k této bezdrátové síti připojujete, však vždy nemusí vybrat tu správnou základnovou stanici s nejsilnějším signálem. Ve svém menším rodinném domě mám tři základnové stanice, protože tento dům má poměrně silné zdi. Notebooky a mobilní zařízení jsou však stále připojeny ke směrovači v přízemí i tehdy, když se nachází několik centimetrů od základnové stanice v prvním patře. V tomto případě obvykle pomůže, když na zařízení bezdrátový síťový adaptér vypnete a následně opět zapnete.

 

Pokračování