Hlavní navigace

Malý velký Asus

1. 2. 2007

Sdílet

Notebook Asus A8J překvapí výkonem a výbavou Krása není jen tloušťka leštěného hliníku či hořčíkové sl...


Notebook Asus A8J překvapí výkonem a výbavou


Krása není jen tloušťka leštěného hliníku či hořčíkové slitiny. A8J na první pohled příliš nezaujme možná je drobný, což je u notebooků sexy, ale také je lehce plnoštíhlý. Nejde o lamače ženských srdcí a na první pohled nenadchne ani technofila jenže krása se často skrývá uvnitř.
Koneckonců stačí pohled na visačku a rychle vám stoupne tep: pod vcelku všední slupkou je totiž horká krev, tedy procesor Intel Core 2 Duo T5600 1,83 GHz (čipset 945PM Express). Přidejte 2 GB operační paměti, výkonnou grafickou kartu ATI Mobility Radeon X1700 s dalšími 256 MB rychlé videopaměti a máte v rukou plnokrevníka. Existuje dokonce ještě výkonnější varianta, osazená Core 2 Duo T7200 a displejem s rozlišením 1 440 x 900 bodů. Za takový luxus byste ale připláceli jak za výbavu, tak za eleganci, a my jsme toho názoru, že i špičkové technice sluší rozumný poměr ceny a výkonu.
Začněme nejdůležitější částí notebooku, displejem. Bez něj si totiž nevychutnáte ani ten nejvýkonnější procesor, nehledě na to, že až si zkazíte zrak, neoceníte při odečítání z Braillova modulu ani výkonnou grafickou kartu. Asus patří mezi příznivce lesklých glare vrstev a firma u většiny notebooků dnes tuto povrchovou úpravu displeje pro zlepšení kontrastu a barevného podání obrazu používá. V případě A8J je displej někde na půli cesty výrobce osadil levnější displej s vysokou svítivostí, což pro 90 % času práce s notebookem nevadí. Glare vrstva dokáže účinně eliminovat světelný smog a udržet kontrast na přijatelných hodnotách, s výjimkou velmi světlých odstínů šedé. Zde si displej až tak úplně neporadí s přechody mezi jednotlivými tóny a trpí sléváním ploch to je ale ve světě přenosných počítačů vcelku běžné. Patrné je to především při sledování filmů, zde ale ke slovu přichází již dříve představený software Asus Splendid. Ten umožňuje jak nastavení teploty barev, tak i korekci gamma křivky, s možností kontroly nastavení na testovacím obraze. Můžete též zvolit přednastavené režimy (například Cinema), které dokáží v řadě případů dát výslednému obrazu výrazně lepší tvář. Posledním prvkem v oblasti videa je webkamera, integrovaná ve víku displeje.
Optická víceformátová DVD mechanika podporuje samozřejmě zápis na dvouvrstvá média, jediný formát, s kterým si neporadí, je DVD-RAM, ten ale tak jako tak téměř nikdo nepoužívá. Úložná zařízení doplňuje olbřímí 160GB pevný disk. Samotnému šasi nebyla (patrně i z cenových důvodů) věnována taková pozornost jako hardwarové konfiguraci. Konstrukce spoléhá plně na plasty, což se samozřejmě projevuje na nižší tuhosti a odolnosti především u displeje měkčí víko lze snadno promáčknout. Nevýhodou konstrukce využívající převážně plasty je též horší odvod tepla. Plášť samotný se sice v tomto případě příliš nezahřívá, výstupy vzduchu z ventilátoru a chladiče vám ale možná poněkud zahřejí klín. Výbavou konstruktéři nešetřili ani v případě rozhraní. Na takto malém těle překvapí přítomnost DVI-I a D-Sub konektoru, nechybí Bluetooth 2.0 + EDR, čtečka karet SD/MMC/MS/MSPro, Express Card slot, S-Video, IrDA SIR, USB 2.0, konektor IEEE 1394 či audiovýstup SPDIF. Na takto malý přístroj jde tedy o plnohodnotné vybavení, kde nechybí žádné z dnes běžně používaných rozhraní.
Asus převedl s modelem A6J mistrovský kousek. Jedná se o notebook kombinující vysoký výkon, bohatou výbavu a kompaktní rozměry. Jedná se o výbornou alternativu ke klasickým firemním notebookům, jež je určena především jednotlivcům ať už se jedná o studenty či živnostníky.

ASUS A8J

kompaktní rozměry
výborný výkon a výbava plastová konstrukce
Cena s DPH: 44 000 Kč
K testu zapůjčila firma: ASUS, www.asus.cz

Autor článku