Hlavní navigace

Makra ve Wordu: Příklady automatizace práce s dokumenty - 7.díl

21. 6. 2020

Sdílet

 Autor: © FotolEdhar - Fotolia.com
Díky návodům uvedeným v tomto seriálu se vytváření složitých dokumentů stane záležitostí několika klepnutí myši.

Předcházející díl

 

Makra ve Wordu patří mezi taková ty drobná kouzla, které vám umožní naprogramovat a následně na přání kdykoliv spouštět složité operace při práci s dokumenty. V tomto seriálu vám představíme několik příkladů, které můžete použít jako inspiraci při svých začátcích. V prvním příkladu budeme vytvářet firemní hlavičku pro dopisy, druhý příklad se zaměří za vkládání již předem naformátovaných tabulek a ve třetím nadefinujeme a následně navrhneme vlastní formát knihy.

 Makro 3: Vytváření vlastních formátů knih – pokračování

K. V dalším kroku klepněte na záložce Rozložení na šipku nacházející se v sekci Odstavec vpravo dole. V dialogovém okně, jež se vzápětí zobrazí, vyberte záložku Odsazení a mezery.

L. V sekci Obecné nastavte položku Zarovnánína hodnotu Do bloku a položku Úroveň osnovy na hodnotu Základní text.

M. V sekci Odsazení nastavte hodnoty Vlevo = 0 cm; Vpravo = 0 cm; Speciální = První řádek; O kolik = 0,6.

N. V sekci Mezery nastavte hodnoty Před = 0 b.; Za = 0 b.; Řádkování = Násobky; Výška = 1,5. Nakonec zadání potvrďte stiskem tlačítka OK.

O. Napište přibližně jeden odstavec obecného textu. Poté jej poklepáním označte a z místní nabídky, která se za okamžik zobrazí, vyberte položku Styly. Ve stejnojmenném dialogovém okně pak vyberte ze seznamu styl používaný firmou (CorpStyle).

Poznámka: Pokud vaše firma žádný vlastní styl nepoužívá, pak vyberte styl Normální.

Odsazení, mezery a styly pro vlastní formáty knih.

P. Nyní klepněte na záložku Vložení a pak zde se přesuňte do sekce Záhlaví a zápatí. Zde klepněte na tlačítko Záhlavía ze seznamu vyberte příslušný styl. Nakonec napište text záhlaví.

Poznámka: Všimněte si zobrazení záložky Návrh obsahující možnosti úprav záhlaví a zápatí.

Q. Na záložce Návrh pro záhlaví a zápatí v sekci Možnosti povolte možnost Jiné na lichých a sudých stránkách. Poté klepněte pravým tlačítkem myši, abyste zobrazili místní nabídku. V ní klepněte na položku Odstavec a v sekci Obecné nastavte pro položku Zarovnáníhodnotu Vpravo (pro záhlaví lichých stránek). Následně se přesuňte dolů na zápatí. Poklepejte do oblasti zápatí a následně na záložce Návrh v sekci Záhlaví a zápatí klepněte na položku Číslo stránky> Dolní okraj stránky> Číslo ve formátu prostého textu 3 (číslo zarovnané vpravo).

R. Vložte konec stránky a pak opakujte kroky P a Q ještě jednou, tentokrát proto, abyste přidali záhlaví a zápatí na sudé stránky.

skoleni

S. Nakonec podle pokynů v kroku 4 nahrávání makra ukončete, a to klepnutím na záložku Zobrazení a položku Zastavit záznam.

Záhlaví, zápatí a stránky pro vlastní formáty knih.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).