Hlavní navigace

Lost Planet: Extreme Condition

1. 12. 2008

Sdílet

Kdo hledá způsob, jak se v letní výhni zchladit, pozor na Lost Planet! Tahle hra klame. Odehrává se na ledem pokryté ...


Kdo hledá způsob, jak se v letní výhni zchladit, pozor na Lost Planet! Tahle hra klame. Odehrává se na ledem pokryté planetě, přesto se u ní počítač zapotí a vy s ním…
Proč počítač? Protože Lost Planet je konverze z X-Boxu 360, která na oční sítnici pyšně a ochotně promítá usvědčující důkazy o tom, že máme tu čest s titulem příští generace. Grafika je vážně moc dobrá a vážně moc dobrá musí být i vaše hardwarová výbava, aby nešlo jen o projekci diapozitivů. A proč by se měl v krůpějích potu sprchovat hráč? Jednoduše proto, že ho čeká armáda velmi naštvaných, pořádně přerostlých a zatraceně nebezpečných zástupců říše mimozemského hmyzu, skrz jejichž šiky si bude muset proklestit cestu.
Pravidlo, že do vosího hnízda se nepíchá, respektive planety, které jsou domovem agresivních potvor, se nekolonizují, totiž nebylo dodrženo a lidem je na sněhem zaváté E.D.N. III paradoxně, docela horko. Popíchnutí Akridi nejsou žádnými troškaři. Vedle obyčejných pěšáků mají v záloze neskutečné obludnosti velikosti fotbalového hřiště, které – vrátíme-li se do naší reality – aspirují na zápis do Guinessovy knihy rekordů v kolonce největší protivník ve videohře. Pouze jedna „persona non grata“ jim může zavařit: mladíček Wayne, a asi není těžké uhodnout, kdo ho bude řídit. Z pohledu za zády povedete jeho kroky hlubokými závějemi, zlikvidujete stovky nepřátel… a cíl? Obnovit vygumovanou paměť a pomstít smrt svého otce.
S postupem času se sice leccos změní, nicméně na rozsáhlejší pitvu scénáře není prostor. Navíc proč ztrácet čas popisem dějových kotrmelců, když většinu z vás v první řadě zajímá, jak vydrážděným „broukům“ oddělit kusadla nebo zmuchlat krovky? Vězte tedy, že se vám do rukavic dostanou samopal, brokovnice či raketomet standardní velikosti. Kromě toho se budete moci ohánět rotačákem, kanónem nebo raketometem, jež jsou zhruba tak stejně velké jako Wayne, který si za krk posadil ještě druhého Waynea. Ale ani to není to nejzajímavější. Opravdovým „nej“ jsou robotické exoskelety zvané VS, které představují v boji proti největším zrůdám jedinou šanci. Mocně vyzbrojená VéeSka najdete různě po okolí a kdykoliv se do nich lze nasoukat, případně vylézt.
Veškeré fungování v bílém světě, v situaci hluboko pod bodem mrazu, je přitom závislé na dostatečné zásobě termální energie. Bez T-ENG byste zakrátko zemřeli, bez T-ENG byste nemohli regenerovat zdraví, bez T-ENG by nebylo možné nastartovat VS. Energie neustále ubývá a každý Akrid v sobě má trochu tepla, proto máte o důvod víc, proč se s oponenty nijak nepárat. Když už si myslíte, že je prostor vyčištěný, vyhrabe se ze země nová várka. Když už si říkáte, že tenhle level končí, vystartuje na vás boss. A tak dokola. Co se původně tvářilo jako klasická third person akce, je ve skutečnosti obdobou automatové střílečky s raketkou, jen místo raketky je tu Wayne. Systém: několik vln útočníků, tuhý boss atd. nás neoslovil a velmi brzký konec jsme bohužel uvítali. Ohranou písničkou konzolových konverzí je nedoladěné ovládání a za nehorázné považujeme informační obrazovky, odkazující na rozvržení tlačítek na X-Boxovém ovladači. Lost Planet je tedy sice vizuálně podmanivá, avšak monotónní, časem ubíjející arkáda, která PC odkojence nemůže ničím jiným než vzhledem ohromit.

Akce 6.5
Výrobce: Capcom
Vydavatel: Capcom
Distribuce v ČR: CD Projekt
Lokalizace: ano
Cena: 999,-
Multiplayer: ano
www.lostplanet-thegame.com