Hlavní navigace

Linuxové PDA Nokia v praktickém testu

1. 5. 2008

Sdílet

Nokia N810 spojuje WLAN, GPS a velký dotykový displej v jednom zařízení. Co se operačního systému týče, vsadil...


Nokia N810 spojuje WLAN, GPS a velký dotykový displej v jednom zařízení. Co se operačního
systému týče, vsadila Nokia v tomto případě na linuxový Maemo 4.Vsortimentu společnosti Nokia je N810 skutečným exotem. Obří výrobce mobilních přístrojů se v tomto případě vzdal nejen operačního systému Symbian, ale i některých klasických funkcí mobilu. V konečném efektu se tedy jedná o PDA, i když s několika rozdíly oproti klasickým přístrojům. N810 je třetí Nokia, která jako operační systém používá klon opensourcového Linuxu s názvem Maemo.
Přístroj disponuje dotykovým displejem s rozlišením 800 × 480 bodů a s okolním světem komunikuje prostřednictvím Wi-Fi nebo Bluetooth. Největší rozdíly oproti předchozím verzím tohoto typu přístroje ale spočívají v integraci GPS modulu a vysunovací QWERTY klávesnice. Přístroj kvůli tomu trochu ztloustl, nicméně klávesnice má oproti té virtuální značně navrch.

Každodenní užívání – výprava po internetu

N810 a její předchůdci byli koncipováni především jako mobilní internetové terminály. Tento nárok splňuje přístroj velice dobře. Jako prohlížeč je poprvé použit MicroB založený na Mozille, na rozdíl od předchůdců, kteří vycházeli z Opery. Přístup na internet je po připojení přes Wi-Fi rychlý a bezproblémový. Šířka obrazu 800 bodů se hodí především pří surfování, takže se většina webových stránek zobrazuje buď kompletně, nebo s minimálním skrolováním. V útrobách N810 pracuje čipset od Texas Instruments, který je taktován na 400 MHz. K dispozici jsou 2 GB hlavní paměti – komu by to nestačilo, může ji rozšířit pomocí miniSD karet. Nokia podporuje i karty s vyšší kapacitou, 8GB kapacity pro ni tedy nepředstavují žádný problém.
Modul WLAN podporuje standardy 802.11b a g. Navíc je obsaženo i Bluetooth specifikace 2.0, jež disponuje EDR (Enhanced Data Rates). Podporovány jsou profily HID, FTP, DUN, GAP, SPP, HSP, SIM a OPP. Bohužel schází A2DP, kterým se dají ovládat Bluetooth stereo reproduktory. Kdo by nebyl spokojen s interními reproduktory, může si připojit sluchátka s 3,5mm jackem. Nový modul GPS nás v praxi zklamal. Navázaní spojení se satelitem (tzv. first fix) trvá velmi dlouho, déle než u dedikovaného GPS přístroje nebo třeba u MDA Vario III. Tento problém často zmiňují i uživatelé na fórech a blozích. Schází i smysluplný software. Dodávána je pouze mapa, na níž se výchozí bod určuje pomocí GPS.
N810 se k PC připojuje přes rozhraní MicroUSB. Jedná se o relativně mladou specifikaci, která je šita na míru mobilním přístrojům. To objasňuje i případný druhý název USB-On-The-Go. Oproti MiniUSB má několik výhod, například konektory jsou menší a nepotřebují tolik energie. Pro uživatele spočívá největší výhoda v tom, že se přístroje s MicroUSB dají spojit bez dedikovaného host adaptéru. Dají se tak třeba přímo posílat soubory mezi dvěma mobilními telefony, aniž by potřebovaly separátní PC. Nevýhodou této technologie je, že používá kabely a zásuvky, které ještě nejsou příliš rozšířené.

Maemo – mobilní Linux

V útrobách N810 pracuje linuxový operační systém Maemo v aktuální verzi 2008 (s kódovým označením Chinook). Výhodou Maemo je, že se jedná o „pravý“ Linux, takže lze velké množství aplikací přenést bez větších potíží. Distribuční verze funguje na Debianu a disponuje grafickým rozhraním optimalizovaným pro mobilní přístroje, jež staví na GTK+ Frameworku. Další informace o Maemo a jeho SDK (vývojový kit) naleznete na domovské stránce projektu. Maemo se těší velmi solidní základně uživatelů i vývojářů.

Výdrž a nabíjení

Velký dotykový displej a Wi-Fi značně vysávají baterii. Tím se dostáváme k další slabině N810, a to ke spotřebě. V našem testu přístroj s aktivovaným Wi-Fi vydržel v provozu 252 minut, tedy asi 4,2 hodiny. A to s použitím baterie s vyšší kapacitou. Se 770mAh baterií nevydržel ani dvě hodiny. Poměrně velká 1 050mAh baterie ale potřebuje nějaký čas k plnému nabití. V testu to trvalo celých 156 minut. I když Nokia ve srovnání s předchůdci toto výrazně vylepšila, měli byste mít po ruce nabíjecí kabel. Velkou škodou je fakt, že se N810 nedá nabíjet přes MicroUSB rozhraní.
Přístroj od Nokie bez klasických funkcí mobilního telefonu je přinejmenším nezvyklý. V N810 se ale ukrývá flexibilní společník pro fanoušky Linuxu a další technicky interesované osoby. Maemo je v současné době již neuvěřitelně všestranné a téměř denně je rozšiřováno o nové funkce. Díky široké nabídce softwaru se N810 hodí nejen jako přehrávač videa nebo surfovací stanice, ale dá se použít i pro testování zranitelnosti sítí. Praktické užití představuje v tomto směru například hledání Rogue Access Points, což jsou Wi-Fi hotspoty, které fungují v rámci nějaké budovy bez vědomí IT oddělení a představují tak bezpečností slabinu, která by neměla být podceňována. Přístroj se dá dobře využít i jako hračka, pokud se nechcete obtěžovat s hypem v případě výrobků Apple nebo je pro vás Eee PC od firmy Asus příliš obyčejné. Díky otevřenému operačnímu systému se dá integrovat téměř jakýkoliv mediální kodek a podpora velkých paměťových karet dělá z přístroje perfektní mobilní video a MP3 přehrávač.

Nokia N810

Internet Tablet
CPU TI 400 MHz, 2 GB interní paměti, rozšiřující slot miniSD (až 8 GB), displej 800 × 480, rozměry 72 × 128 × 14?mm, hmotnost 226?g vč. 1 050 mAh baterie, Wi-Fi (802.11b g), GPS, Bluetooth 2.0, microUSB, Nokia PC Suite, OS Maemo 2008 (Chinook)
? rozměrný dotykový diplej, QWERTY vysouvací klávesnice, operační systém s mnoha zdarma dostupnými aplikacemi
? hmotnost, menší výdrž na baterii, pomalejší GPS, mapy
Cena vč. DPH: 429 euro, (shop.nokia.de)
Prodejce: Nokia,
www.nokia.de

Autor článku

Pod autorským pojmem „Redakce“ se rozumí společná práce redaktorů serveru PCWorld.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).